Անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու համար ավելի խիստ պատիժ կսահմանվի 06/12/2014 11:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը որոշել է խստացնել անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացրած ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելու հանցակազմի համար նախատեսված քրեական պատասխանատվությունը:
Նման առաջարկով կառավարություն են դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ու Արդարադատության նախարարությունը:
Հիշեցնենք՝ ներկայում գործող համապատասխան դրույթն ընդունվել է ավելի քան 10 տարի առաջ` 2003 թվականին, և այլևս փոփոխության չի ենթարկվել: Այդ հանցակազմը նախատեսված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով և նախատեսում է 5-10 տարի ազատազրկում:
Կառավարություն ներկայացված օրինագծով հիշյալ կառույցներն առաջարկում են պատժաչափն ավելացնել 7-12 տարի ժամկետով, ընդ որում՝ համապատասխան դրույթը սահմանել ոչ թե 2-րդ մասի 14-րդ կետով, այլ առանձին` 3-րդ մասով:
Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակները դա պայմանավորում են նրանով, որ մարմնական ծանր վնասվածքի դեպքում, եթե այն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ, պետք է առանձնացվի ծանրացուցիչ հանգամանքներից և դիտվի՝ որպես առանձնապես ծանրացնող հանգամանք:
«Անզգուշությամբ մահ առաջացնելու դեպքերը որպես առանձնապես ծանր հանցագործություններ դիտելը, դրանց համար ավելի խիստ պատիժ նախատեսելն ավելի տրամաբանական են, քանի որ, երկու անձանց մարմնական վնաս պատճառելը և մահվան ելքով ծանր մարմնական վնասը, ըստ վտանգավորության աստիճանի և հետևանքների, անհամատեղելի են»,- ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

Правительство Армении предлагает ужесточить наказание за причинение тяжких телесных повреждений, повлекших по неосторожности смерть человека 06/12/2014   12:25  |  Лента новостей
Правительство Армении приняло решение ужесточить уголовную ответственность за нанесение тяжких телесных повреждений, повлекших по неосторожности смерть человека.
С таким предложением Правительство обратилось к Генпрокуратуре и Минюсту.
Напомним, ныне действующее соответствующее положение было принято более 10 лет назад, в 2003г., и после этого не подвергалось изменениям. Данный состав преступления предусмотрен п. 14 ч. 2 ст. 112 УК Армении и предполагает наказание в виде лишения свободы сроком от 5 до 10 лет.
По представленному Правительством законопроекту вышеупомянутые структуры предлагают увеличить срок наказания до 7-12 лет, причем соответствующее положение установить не по п. 14 ч. 2, а отдельно - ч. 3.
Автору законодательной инициативы обуславливают это тем, что причинение тяжких телесных повреждений, которое повлекло по неосторожности смерть потерпевшего, должно быть выделено из отягчающих обстоятельств и рассматриваться как особое отягчающее обстоятельство.
Рассматривание случаев причинения смерти по неосторожности как особо тяжких преступлений, предусматривание для них более сурового наказания, представляется более логичным, поскольку, нанесение двум лицам телесных повреждений и тяжкие телесные травмы со смертельным исходом по степени опасности и последствиям, не совместимы.