Սեյրան Օհանյան. Պետք է լուծենք հակառակորդի «ռազմատենչ եռանդը» 06/11/2014 18:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօրվա ռազմաքաղաքական իրավիճակի և սահմանային իրադրության վերլուծությունը հանգեցնում եզրակացության, որ սահմաններում այսօր իրավիճակը կայուն լարված է: Այս մասին Ազգային ժողովում՝ ի պատասխան «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարայնի հարցի, հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Հակառակորդի կողմից անընդհատ խախտւմները նորություն չեն մեզ համար: Շատ դեպքերում և մենք, և մեր հասարակությունը պետք է նաև հասկանանք և համակերպվենք այն իրավիճակի հետ, որ քանի որ մենք ունենք հակամարտության խնդիր և վերջնական լուծված չէ խաղաղության խնդիրը, ապա մենք պետք է մեր հակառակորդի, այսպես ասած, «ռազմատենչ եռանդը» լուծենք հակագործողությունների կամ կանխարգեկիչ գործողությունների միջոցով»,-ընդգծեց նախարարը:
Նրա կարծիքով, հակառակորդի անընդհատ փորձերը՝ դիտարկել և տեսնել մեր թույլ կողմերը, դիտավորյալ և պլանավորված բնույթ են կրում: Մանավանդ, որ և միջազգային կառույցների հետ հանդիպումների ընթացքում, և հայկական սկզբունքներն ընդհանուր առմամբ այդպիսին են, որ հարցի լուծման համար պետք է վստահության մթնոլորտ ձևավորել: Ըստ նախարարի, այդ մթնոլորտի ձևավորումը կայանում է նրանում, որ «պետք է զերծ մնանք դիպուկահարների կրակոցներից և ետ քաշենք վերջիններիս, հրադադարի ռեժիմն ընդհանուր առմամբ պետք է պահպանվի, կանխվեն դիվերսիոն հետախուզական գործողությունները, և ամենակարևորը՝ միջազգային հետաքննության անցկացումն է»:
Ս.Օհանյանը հայտնեց, որ հատկապես վերջին խնդրի հետ կապված բազմիցս խոսել է, այդ թվում՝ նաև Անջեյ Կասպրչիկի, համանախագահների հետ: «Ցավոք սրտի, ֆինանսական և նյութատեխնիկական ապահովման խնդիրները, նաև մասնագետների առկայությունը և նրանց պահպանման խնդիրները թույլ են տալիս մեր համանախագահներին ասել, որ իրենք պատրաստ չեն այսօր անցնել միջազգային հետաքննությանը»,-նշեց նա:
Նախարարը վստահեցրեց, որ «միայն ինժեներական կառույցների, դիտարկման, հայտնաբերման, նշանառման և խոցման միջոցների շնորհիվ մենք կարող ենք հակազդել, նաև կանխարգելել այդ խնդիրները»՝ հավելելով, որ ԶՈՒ հրամանատարությունը, տեղերում համապատասխան մարտավարության և գործողությունների շնորհիվ, դա իրականացնում է:

Сейран Оганян: ВС Армении охладят воинственный пыл противника превентивными контрмерами 06/11/2014   19:01  |  Актуальная тема
“Ситуация на границе с Азербайджаном сегодня стабильно напряженная”, - заявил сегодня в парламенте Армении министр обороны РА Сейран Оганян, отвечая на вопрос руководителя фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян по поводу участившихся в последнее время на границе инцидентов.
“Постоянные нарушения противником режима прекращения огня - не новость для нас”, - сказал С. Оганян. По мнению главы оборонного ведомства Армении, общество должно понять и смириться с тем, что пока существует вопрос неурегулированного конфликта, пока проблема окончательно не решена, следует охлаждать воинственный пыл противника превентивными действиями или контрмерами.
По словам министра, подобные действия азербайджанской стороны носят спланированный характер и преследуют цель выявить слабые стороны армянской стороны. С. Оганян отметил, что должна быть сформирована атмосфера доверия. Формирование этой атмосферы состоит в том, чтобы воздерживаться от огня снайперов. Режим прекращения огня должен соблюдаться, должны предотвращаться диверсионные нападения. И самое главное – это проведение международного расследования.
С. Оганян сообщил, что затрагивал этот вопрос также и в ходе встречи с личным представителем действующего председателя МГ ОБСЕ Анджея Каспршика. “К сожалению, финансовые и вопросы материально-технического обеспечения, необходимость привлечения специалистов позволяют нашим сопредседателям заявлять, что они к этому не готовы”, - отметил он.
"Только посредством инженерных строений, средств наблюдения, обнаружения и поражения мы можем не только противодействовать, но и предотвращать.Командование ВС благодаря соответствующей стратегии и действиям все это на местах осуществляет”, – заверил глава Минобороны Армении.