Արայիկ Թունյանի օգտին քվեարկեց 65 պատգամավոր 06/09/2014 14:36 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը գաղտնի քվեարկության արդյունքներով ՍԴ անդամի թափուր պաշտոնում նշանակեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ Արայիկ Թունյանին։ Ինչպես քիչ առաջ հայտարարեց ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սուքիաս Ավետիսյանը, ԱԺ 131 պատգամավորներից գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել է 68-ը։ Քվեարկված միակ թեկնածուին կողմ է քվեարկել 65 պատգամավոր, դեմ՝ 3։
Հիշեցնենք,Սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոնում Արայիկ Թունյանի թեկնածությունն առաջադրել է ՀՀ ԱԺ Նախագահ Գալուստ Սահակյանը։
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, մայիսի 13-ին դադարել են ԱԺ-ի կողմից Սահմանադրական դատարանի անդամ նշանակված Վալերի Պողոսյանի լիազորությունները:
Նշենք, որ Վ.Պողոսյանը ՍԴ անդամ էր դատարանի կազմավորման օրվանից: Նա նշանակվել էր 1996 թվականի փետրվարի 6-ին՝ ԱԺ որոշմամբ, այդ իսկ պատճառով նրա փոխարեն ՍԴ նոր անդամը ևս նշանակվեց խորհրդարանի կողմից:

Араик Тунян назначен новым членом Конституционного суда Армении 06/09/2014 15:00 | Актуальная тема
Парламент Армении по итогам тайного голосования назначил начальника Юридического управления Аппарата президента РА Араика Туняна на вакантный пост члена Конституционного суда. Об этом немногим ранее сообщил председатель временной Счетной комиссии НС Сукиас Аветисян. В голосовании приняли участие 68 депутатов, из коих “за” проголосовали - 65, “против” – 3 депутата.
Напомним, кандидатуру Араика Туняна на пост члена Конституционного суда предложил спикер парламента Галуст Саакян.
Как уже ранее сообщало ИА “Фактинфо”, 13 мая были прекращены полномочия члена Конституционного суда Армении Валерия Погосяна.
Отметим, что В. Погосян являлся членом КС со дня формирования суда. Он был назначен 6 февраля 1996г. решением НС, посему нового члена КС также назначил парламент.