Պետական դավաճանության վերաբերյալ գործը քննվում է դռնփակ՝ դատարանի նախաձեռնությամբ 06/06/2014   18:19  |  Քրեական խրոնիկոն
Ամբաստանյալ Խաչիկ Մարտիրոսյանի դեմ  լրտեսության ձևով պետական դավաճանության գործը դռնփակ անցկացնելու որոշում կայացրել է դատարանը՝ սեփական նախաձեռնությամբ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը:
Նշենք, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի երկրորդ մասով նախատեսվում է,  որ «դատարանի որոշմամբ դռնփակ դատական քննություն կարող է անցկացվել պետական և ծառայողական գաղտնիքների հետ առնչվող հանցագործությունների գործերով»: Ընդ որում, դատարանը նման որոշում կարող է կայացնել սեփական նախաձեռնությամբ կամ դատավարության մասնակիցների միջնորդությամբ:
Ամբաստանյալ Խաչիկ Մարտիրոսյանը մեղադրվում է օտարերկրյա՝ մասնավորապես, ադրբեջանական, հետախուզության առաջադրանքով ի վնաս Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը կամ արտաքին անվտանգությանն օգտագործելու համար տեղեկություններ հավաքելու և հանձնելու մեջ:

Суд в Армении рассмотрит дело обвиняемого в госизмене Хачика Мартиросяна за закрытыми дверями 06/07/2014   10:26  |  Криминальная хроника
Суд принял решение проводить заседания по делу против подсудимого Хачика Мартиросяна, обвиняемого в государственной измене в форме шпионажа, за закрытыми дверями . Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” начальник Службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Армении Арсен Бабаян.
Отметим, что ч. 2ст. 16 Уголовного- процессуального кодекса РА предусматривает, что “ закрытое судебное разбирательство решением суда может проводиться по делам, связанным с государственной и служебной тайной”. Причем суд может принять такое решение по собственной инициативе или по ходатайству участников судебного процесса.
Подсудимый Хачик Мартиросян обвиняется в сборе и выдаче по заданию иностранной, в частности, азербайджанской разведки, сведений для использования их в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Армении.