Ավելի քան 2,5 տարի տևած դատաքննության արդյունքում դատախազը դատարանում հրաժարվել է մեղադրանքից. Դատարանը բժիշկին արդարացրել է 06/04/2014 12:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատարանը ճանաչել և հռչակել է «Վարդենիսի հիվանդանոց» ՊՓԲԸ մանկաբույժ Հովիկ Սարգսյանի անմեղությունը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրված մեղադրանքում (բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահը):
Հովիկ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը վերացվել է:
Նախաքննական մարմնի վարկածով՝ բժիշկն էր եղել բուժվող հիվանդի մահվան պատճառը։ Ըստ մեղադրանքի՝ Հովիկ Սարգսյանը, աշխատելով «Վարդենիսի հիվանդանոց» ՊՓԲԸ-ում` որպես մանկական բաժանմունքի բժիշկ, 2011 թվականի մարտի 12-ից մինչև մարտի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում հիվանդանոցում ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար գյուղի բնակիչ Անի Մարտիրոսյանին ախտորոշել է «ՍՇՀ, տոքսիկ ձև» հիվանդություն:
Նշված ժամանակահատվածում Հովիկ Սարգսյանն Անի Մարտիրոսյանի բուժման ընթացքում իր մասնագիտական պարտականությունները կատարել է ոչ պատշաճ, նշանակված բուժումը եղել է ոչ լրիվ ծավալով, այն է` Անի Մարտիրոսյանի վերաբերյալ դրված ախտորոշումը եղել է թերի, չի ախտորոշվել երկկողմանի միջանկյալ թոքաբորբը, տրախեոբրոնխիտը և կատարյալ էնտերոկոլիտը:
Վերջինիս նկատմամբ կատարված հետազոտությունները եղել են ոչ լրիվ ծավալով. չի կատարվել թոքերի ռենտգեն հետազոտություն, լուծի պայմաններում` կղանքի բակտերիոլոգիական հետազոտություն, որովայնի խոռոչի օրգաների ուլտրաձայնային հետազոտություն, արյան բիոքիմիական քննություն և էլեկտրոսրտագրություն, որի հետևանքով 2011 թվականի մարտի 16-ին Անի Մարտիրոսյանի հետագա բուժումը շարունակելու նպատակով Երևան քաղաք տեղափոխելու ճանապարհին վերջինս մահացել է:
Սակայն դատարանում՝ ավելի քան 2,5 տարի տևած դատաքննության արդյունքում, մեղադրող Կարեն Խաչատրյանը հրաժարվել է մեղադրանքից և դատական վիճաբանությունների փուլում հայտարարել է, որ դատաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով, այն է՝ փորձաքննությունների եզրակացությունների համաձայն՝ հիմնավորվել է, որ Հովիկ Սարգսյանի կողմից բժշկական սխալ թույլ չի տրվել: Նշենք, որ գործը դատարան էր ուղարկվել 2011 թվականի սեպտեմբերի վերջերին։
Մասնավորապես, ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության հանրապետական դատական բժշկության գիտագործնական կենտրոնից ստացված 21.05.2012թ. եզրակացության՝ ելնելով հիվանդի նկարագրված օբյեկտիվ վիճակի տվյալներից՝ բժշկի կողմից ձեռնարկվել են համապատասխան բոլոր միջոցառումները, դրված ախտորոշմանը համապատասխան կատարվել են համապատասխան բուժումներ:
Թոքերի ռենտգեն նկարահանում կատարելու բացարձակ ցուցումներ չեն եղել, և նրա կատարումով ամենայն հավանականությամբ չէր հայտնաբերվի վիրուսային ծագման թոքաբորբի փոփոխություններ, առավել ևս, որ վերջինս զարգացել է ստացիոնարում գտնվելու 3-րդ օրը: «Ինչ վերաբերվում է տարված բուժմանը, ապա ի սկզբանե` հիվանդանոց ընդունվելուց, երեխայի նկատմամբ իրականացվել են ճիշտ բուժումներ` համապատասխան դրված ախտորոշմանը, որոնք ունեցել են հակաբակտերիալ, դեզինտոքսիկացիոն և ախտանիշային բուժման ուղղվածություն»,- նշվում է եզրակացության մեջ:
13.12.2012 թվականին ՀՀ առողջապահության նախարարության հանրապետական դատական բժշկության գիտագործնական կենտրոնից ստացված եզրակացությամբ փորձագետները հանգել են հետևության, որ բժշկի կողմից ձեռնարկված միջոցառումները և կատարված բուժումները եղել են ճիշտ՝ իրենց ծավալով և բնույթով, դրված ախտորոշմանը՝ համապատասխան: Վերջիններս կրել են հակաբակտերիալ, դեզինտոքսիկացիոն և ախտանիշային բուժման ուղղվածություն:
Կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությամբ փորձագետները նշել են, որ ըստ Անի Մարտիյասյանի հիվանդության պատմության տվյալների՝ երեխայի վիճակը գնահատվել է ճիշտ, հետազոտությունները կատարվել են անհրաժեշտ ծավալով, և նրա մոտ եղած հիվանդությունները ճիշտ են ախտորոշվել։
Անի Մարտիրոսյանի մոտ եղած հիվանդությունների՝ թոքաբորբի, էնտերոկոլիտի և բրոնխիտի բուժումը կատարվել է լրիվ ծավալով։

Суд в Армении оправдал врача-педиатра “Варденисской больницы”, обвиняемого по делу о гибели ребенка 06/04/2014   15:05  |  Актуальная тема
Суд признал врача-педиатра ГЗАО “Варденисская больница” Овика Саркисяна невиновным в предъявленному ему обвинении по ч. 2ст. 130 УК РА (“невыполнение или ненадлежащее выполнение медработником профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть пациента”).
Избранная в отношении Овика Саркисяна мера пресечения в виде подписки о невыезде отменена.
По версии органа предварительного следствия, пациентка скончалась по вине врача. Согласно обвинению, Овик Саркисян, работая педиатром в ГЗАО “Варденисская больница”, диагностировал у жительницы села Гегамасар Гегаркуникской области Ани Мартиросян, находившейся на стационарном лечении с 12 по 16 марта 2011г., “токсическую форму ОРЗ”.
В указанный период Овик Саркисян выполнил свои профессиональные обязанности ненадлежащим образом, назначенное  пациентке лечение было неполноценным, а именно: Ани Мартиросян был поставлен неверный диагноз, у пациентки не диагностировали промежуточную пневмонию, трахеобронхит и энтероколит.
Обследование больной проводились не в полном объеме: не были проведены рентгенологическое обследование легких, бактериологический анализ кала при наличии диареи, ультразвуковое обследование органов брюшной полости, биохимический анализ крови и ЭКГ, в результате чего 16 марта 2011г. Ани Мартиросян скончалась по дороге в Ереванскую клинику, куда направлялась с целью прохождения дальнейшего лечения.
Однако по  итогам судебного процесса, длившегося около 2.5 лет,  прокурор Карен Хачатрян отказался от обвинения и на стадии судебных прений заявил, что на основании добытых судом доказательств, в частности заключения экспертиз,  установлено, что Овик Саркисян не допустил врачебной ошибки. Отметим, что дело было направлено в суд в сентябре 2011г.
В частности, исходя зи заключения, полученного 21.05.2012г. из Республиканского научно- практического центра судебной медицины  Минздрава Армении, в частности данных об объективном состоянии пациентки, врачом были предприняты все соответствующие мероприятия, проводилось соответствующее лечение в соответствии с поставленным диагнозом. “С момента поступления ребенка в больницу, в отношении него  в соответствии с поставленным диагнозом проводилось правильное лечение  -  антибактериальная, дезинтоксикационная и симптоматическая терапия”, -отмечается в заключении.
На основании заключения повторной комиссионной судебно-медицинской экспертизы, эксперты констатировали, что, согласно данным истории болезни Ани Мартиросян, была дана верная оценка состоянию ребенка, обследования проводились в надлежащем объеме и был поставлен верный диагноз.