Հերթական փոփոխությունը ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության կազմում 06/03/2014 15:17 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության կազմում առաջիկայում տեղի կունենա հերթական փոփոխությունը. կդադարեցվեն խմբակցության անդամ Մարտին Սարգսյանի պատգամավորական լիազորությունները:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն հայտնել է, Մարտին Սարգսյանը, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այսօրվա հրամանագրով, նշանակվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ:
Ըստ այդմ, Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը կստորագրի պատգամավորի լիազորությունների դադարման մասին արձանագրություն՝ հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքի 12-րդ հոդվածի «գ.1» կետի պահանջը: Այն է՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարում են, եթե նա պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնում կամ առևտրային կազմակերպությունում նշանակվել (ընտրվել) է պաշտոնում:
Մ.Սարգսյանը 2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակով: Սա նշանակում է, որ թափուր մանդատը ԿԸՀ-ն, ԱԺ արձանագրությունը ստանալուց հետո մեկշաբաթյա ժամկետում, կտա ՀՀԿ ընտրական ցուցակի հերթական հաջորդ թեկնածուին:
Այս պահին այդ թեկնածուն ԱԺ նախկին պատգամավոր, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Վազգեն Կարախանյանն է, ում ցուցակում հաջորդում է անկուսակցական, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ, «Արմեդիա» տեղեկատվական վերլուծական գործակալության տնօրեն, ֆիզ. մաթ. գիտությունների թեկնածու Կարեն Բեքարյանը:

Очередные изменения грядут в составе парламентской фракции правящей партии Армении 06/03/2014 16:12 | Актуальная тема
В составе парламентской фракции Республиканской партии Армении(РПА) в ближайшее время произойдут изменения: будут прекращены депутатские полномочия члена фракции Мартина Саркисяна.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, указом президента Армении Сержа Саргсяна председателем Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве РА назначен Мартин Саркисян.
Исходя из этого, спикер парламента Армении Галуст Саакян подпишет протокол о прекращении депутатских полномочий, руководствуясь требованием п. “г.1”ст. 12 закона о Регламенте НС РА, согласно которому полномочия депутата НС прекращаются, если он назначен (избран) на должность в органе государственного управления или местного самоуправления либо в коммерческой организации.
Протокол о прекращении полномочий депутата в пятидневный срок будет направлен в Центральную избирательную комиссию.
М. Саркисян был избран депутатом по итогам состоявшихся 6 мая 2012г. парламентских выборов по пропорциональному избирательному списку Республиканской партии Армении. Это означает, что Центральная избирательная комиссия после получения протокола НС РА в недельный срок передаст вакантный мандат следующему по очереди кандидату в избирательном списке РПА.
В данный момент следующим в избирательном списке РПА кандидатом является экс-депутат НС, член совета РПА Вазген Караханян, за которым следует председатель НПО“Европейская интеграция”, директор информационно-аналитического агентства“Армедиа”, кандидат физико-математических наук Карен Бекарян.