Անչափահասի թրաֆիքինգի գործով ամբաստանյալը դատապարտվեց 11 տարվա ազատազրկման 06/03/2014 13:32 | Քրեական խրոնիկոն
Անչափահաս աղջկան թրաֆիքինգի ենթարկելու գործով ամբաստանյալ Ռաֆիկ Մարկոսյանն այսօրվա դատավճռով մեղավոր ճանաչվեց՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 7-րդ կետերով և դատապարտվեց 11 տարվա ազատազրկման:
Դատարանն այսպիսով հաստատված համարեց մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով, Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելով` անձի տեղափոխումը կազմակերպելու միջոցով՝ երեխայի թրաֆիքինգի մեղադրանքը:
Իսկ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, Հայաստանի պետական սահմանը հատելով մեկ այլ անչափահաս աղջկա նկատմամբ թրաֆիքինգի փորձի մեղադրանքում դատարանն ամբաստանյալին արդարացրեց: Ի դեպ, այդ մասով մեղադրանքից մեղադրող Արիս Բարսեղյանը հրաժարվել էր՝ հաստատված չլինելու պատճառով:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ռաֆիկ Մարկոսյանն անչափահասի հետ ամուսնանալու, նրան ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաք՝ իր ծնողների մոտ մշտական բնակության տեղափոխելու և այնտեղ ընտանեկան բարեկեցիկ կյանքով ապրելու կեղծ խոստումներով՝ նրան տեղափոխել է Ռուսաստան։ Ընդ որում, ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Ռ.Մարկոսյանը անչափահասին հավաքագրել է «իր հանցակից Քրիստինե Ներսիսյանին» նրա հարազատների մոտ իբրև իր մորաքրոջ աղջիկ ներկայացնելու միջոցով, այդպիսով չարաշահելով վերջիններիս վստահությունը:
2011թ. հուլիսի 10-ին ՀՀ Բագրատաշենի սահմանային կետով, աղջկան շահագործելու նպատակով, Ռաֆիկ Մարկոսյանն ու «մորաքրոջ աղջիկը» անչափահասին տեղափոխել են ՌԴ Մինվոդի քաղաք, որտեղ վերջինիս փախուստը կանխելու նպատակով վերցրել են նրա անձնագիրը, ապա բռնություն գործադրելով՝ նրան ծեծի ենթարկելով և այդպիսիք գործադրելու սպառնալիքներով, փորձել են ներգրավել պոռնկության շահագործման մեջ՝ ստիպելով զբաղվել մարմնավաճառությամբ և աշխատած գումարները փոխանցել իրենց:
Սակայն տեսնելով, որ վերջինս համառորեն հրաժարվում է՝ նրան ներգրավել են այլ շահագործման՝ հարկադիր աշխատանքի մեջ, և 2011թ. հուլիսի 12-ից մինչև հուլիսի 28-ը դրել և պահել են շահագործման մեջ՝ պարտադրելով Մինվոդի քաղաքին հարակից Նագուտսայա գյուղում գբաղվել հողագործությամբ։
Մեղադրող Արիս Բարսեղյանն իր ճառում միջնորդել էր ամբաստանյալին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 4-րդ և 7-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով, Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելով` անձի տեղափոխումը կազմակերպելու միջոցով՝ երեխայի թրաֆիքինգը կամ շահագործումը) և դատապարտել 11 տարվա ազատազրկման:
Իսկ պաշտպանական ճառում ամբաստանյալի պաշտպան Մարինե Թովմասյանը նշել էր, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ մեղադրանքը սոսկ տուժողի վրեժխնդրության դրսևորում է. տուժողի կողմից ամբաստանյալի դեմ ցուցմունք տալը ոչ այլ ինչ է, քան իրեն այլ կնոջ հետ փոխած կնոջ խանդի, ինչպես նաև՝ բարեկեցիկ կյանքով ապրելու իր փայփայած երազանքների փլուզման արտահայտություն:
Մ.Թովմասյանը դատարանից խնդրել էր ըստ արժանվույն գնահատել բոլոր ապացույցները և կայացնել արդարացման դատավճիռ: Ամբաստանյալ Ռաֆիկ Մարկոսյանն էլ թե՛ պաշտպանական ճառում և թե՛ վերջին խոսքում հայտարարել էր. «Ես նման բան չեմ արել, թրաֆիքինգի հետ կապ չունեմ, կխնդրեմ, որ ինձ արդարացնեք»:

В Армении фигурант дела о траффикинге несовершеннолетней осужден к 11 годам заключения 06/03/2014 15:05 | Криминальная хроника
Суд в Армении сегодня приговорил к 11 годам лишения свободы подсудимого Рафика Маркосяна, обвиняемого в траффикинге несовершеннолетней девочки. Р. Маркосян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного пп. 2, 4 и 7 ч. 2 ст. 132.2 УК Армении.
Согласно материалам дела, Рафик Маркосян вывез несовершеннолетнюю в Россию, обещая на ней жениться, перебраться с ней на постоянное жительство к ее родителям в Волгоград, и зажить там благоустроенной семейной жизнью. Чтобы придать своим ложным обещаниям достоверность и завоевать доверие родных и близких девочки, он представил им свою подельницу - Кристине Нерсисян как двоюродную сестру.
Рафик Маркосян и его “двоюродная сестра” 10 июля 2011г. перевезли несовершеннолетнюю через КПП Баграташен в город Минводы, где забрали у девочки паспорт, чтобы та не вздумала бежать. Учинив над ней насилие и угрожая ей его применением, они пытались втянуть ее в занятия проституцией, чтобы нажиться на заработанных ею деньгах. Однако увидев, что последняя категорически противится и отказывается выполнять их требования, преступники подвергли ее трудовой эксплуатации. В частности, с 12 по 28 июля 2011г. заставили ее заниматься земледелием в прилегающем городу Минводы селе Ногутская.
Обвинитель Арис Барсегян в своей речи ходатайствовал признать виновным подсудимого по пп. 2, 4 и 7 ч. 2 ст. 132.2 УК Армении и приговорить его к 11 годам лишения свободы.
Адвокат подсудимого Марине Товмасян в своей защитительной речи отметила, что предъявленное ее подзащитному обвинение является всего лишь проявлением мести потерпевшей, показания потерпевшей против подсудимого – не что иное, как ревность женщины, которую променяли на другую, а также крушение грез о благоустроенной жизни.
М. Товмасян просила суд вынести оправдательный вердикт. В свою очередь, подсудимый Рафик Маркосян в своем последнем слове заявил: “Я ничего подобного не совершал, я не имею никакого отношения к траффикингу. Прошу Вас меня оправдать”.
М. Товмасян в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сообщила, что в обязательном, порядке обжалует приговор в Апелляционном суде.