12-ամյա տղային առաջարկել է համացանցային ընկերություն, կիսամերկ լուսանկարել, ապա առաջարկել հանդիպել 06/03/2014 11:27 | Քրեական խրոնիկոն
Չափահաս տղամարդու կողմից 12-ամյա տղայի հանդեպ անառակաբարո գործողությունների փորձի գործով նախաքննությունն ավարտվել է և ուղարկվել դատարան:
Այսպես, ըստ գործի նյութերի՝ ներկայումս 25-ամյա Հովհաննեսը, իր բնակարանում գտնվող համակարգչի միջոցով ստանալով համացանցի հասանելիություն, 2013թ. հոկտեմբերի 28-ին «odnoklassniki.ru» սոցիալական կայքի՝ իր ստեղծած երկու անհատական էջերի միջոցով անչափահասի նկատմամբ էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի կիրառմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու դիտավորությամբ այցելել է 2001թ. օգոստոսի 20-ին ծնված, 12-ամյա տղայի նույն սոցիալական ցանցում գտնվող անհատական էջ:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ նա, ներկայանալով «Հովո» անվամբ, առաջարկել է համացանցով ընկերանալ, ապա` ֆուտբոլային թեմայով պատկերի ներքո լուսանկարներ պատրաստելու պատրվակով «SKYPE» հաղորդակցման համակարգի միջոցով տղային լուսանկարահանել է կիսամերկ վիճակում: Իսկ հաջորդ օրը զանգահարելով անչափահասի բջջային հեռախոսահամարին` առաջարկել է հանդիպել: Վերջինս այդ մասին տեղյակ է պահել իր մորը:
Հովհաննեսին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-142-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 6-րդ կետերով՝ քսանմեկ տարին լրացած անձի կողմից ակնհայտ տասնվեց տարին չլրացած անձի նկատմամբ անառակաբարո գործողությունների փորձ՝ էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի կիրառմամբ, և 263-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով՝ Պոռնկագրական նյութեր կամ առարկաներ տարածելը:

В Армении пользователь соцсети “Одноклассники” стал фигурантом уголовного дела за попытку совращения 12-летнего подростка 06/03/2014   12:46  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по делу о развратных действиях совершеннолетнего в отношении 12-летнего мальчика завершено и направлено в суд.
Согласно материалам дела, 25-летний Ованнес, которому сейчас 25 лет, имея через ПК доступ в интернет, 28 октября 2013г. в соцсети «odnoklassniki.ru», вынашивая умысел на совершение развратных действий в отношении несовершеннолетнего, заглянул на личную страничку 12-летнего мальчика, зарегистрированную в той же соцсети.
Согласно обвинительному заключению, он, представившись неким “Ово”, предложил дружить в соцсети, а затем под предлогом подготовки снимков на футбольную тематику через «SKYPE» сфотографировал мальчика топлесс. А на следующий день позвонил подростку на сотовый телефон и предложил ему встретиться.”Последний сообщил об этом матери”.
Ованнисяну предъявлено обвинение по пп. 2 и 6 ч. 2ст. 34-142 УК РА (попытка совершения лицом, достигшим 21 года, развратных действий в отношении лица, заведомо не достигшего 16 лет, с использованием электронной переписки ) и чч. 1 и 2 ст. 263 УК РА( распространение порнографических материалов или предметов).