Արյան համար վրեժխնդիր լինելու կասկածանքով հետախուզում է հայտարարվել «օրենքով գող» Գուրամ Չիխլաձեի նկատմամբ 06/02/2014   15:07  |  Քրեական խրոնիկոն
Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները հետախուզում են հայտարարել «օրենքով գող» Գուրամ Չիխլաձեի (մականունը՝ Գվեժոևիչ)։ Նա կասկածվում է նախկին «գողական» Դավիթ Մելկաձեի սպանությունը կազմակերպելու մեջ։
Իրավապահ մարմիններում իր աղբյուրներին վկայակոչելով՝ «Росбалт»-ը նշում է, որ Գուրամ Չիխլաձեն օպերատիվ աշխատողների տեսադաշտում է հայտնվել Դավիթ Մելկաձեի սպանությունից անմիջապես հետո։
Հիշեցնենք, որ Մելկաձեն սպանվել է 2014 թվականի հունվարին՝ Մերձմոսկվայում։ Բայց գործով կասկածյալի կարգավիճակ ստացել է միայն գարնանը։ «Օրենքով գողի»՝ Լենինյան պրոսպեկտում գտնվող բնակարանում վերջերս խուզարկություն է կատարվել: Բացի այդ, որոնողական աշխատանքներ են կատարվում՝ Գվեժոևիչին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հունվարից նա անցել է ընդհատակ և, ամենայն հավանականությամբ, լքել է Ռուսաստանը ու թաքնվում է արտերկրում։
Վերջերս քրեական հետախուզության աշխատակիցները տեղեկություն էին ստացել, որ Գվեժոևիչը հնարավոր է հայտնվի Մոսկվայի ռեստորաններից մեկում։ Ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում ռեստորանում ձերբակալվեցին նրա՝ մոտ 37 ծանոթներ, սակայն ինքը՝ Չիխլաձեն, այդպես էլ չհայտնվեց։
Նախկին «օրենքով գող» Դավիթ Մելկաձեն սպանվել է 2014 թվականի հունվարի 12-ին՝ Կրասնոգորսկի առեւտրի կենտրոններից մեկի մոտ։ Նախաքննական մարմնի հիմնական վարկածի համաձայն՝ Չիխլաձեն որոշել է նրանից վրեժխնդիր լինել, քանի որ կարծել է, որ նա մեղսակից է իր հոր՝ «օրենքով գող» Ավթանդիլ Չիխլաձեի սպանությանը։
Չիխլաձեի սպանությունը, ով այն ժամանակ համարվում էր Քութայիսիի գողական կլանի ղեկավարներից մեկը, տեղի է ունեցել 1994 թվականին` իր բնակարանում: Նրա հետ միասին սպանել էին նաև նրա կնոջը, մարմնական վնասվածք պատճառել նաև մանկահասակ երեխային:

“Вор в законе” Гурам Чихладзе по кличке Квежоевич объявлен в розыск 06/02/2014 10:48 | Криминальная хроника
Правоохранительные органы объявили в розыск "вора в законе" Гурама Чихладзе по кличке Квежоевич. Он подозревается в организации убийства бывшего "законника" Давида Мелкадзе (Дато Потийский).
Как сообщает "Росбалт" со ссылкой на источник в правоохранительных органах, Гурам Чихладзе попал в поле зрения оперативников почти сразу после убийства в Подмосковье в январе 2014 года Давида Мелкадзе. Однако статус подозреваемого в деле он получил только весной. Не так давно в квартире "вора в законе" на Ленинском проспекте был проведен обыск, также сыщики начали поиск самого Квежоевича. По их информации, с января он ушел на подпольное положение, скорее всего, покинул пределы РФ и спрятался за границей.
Недавно сотрудники ГУУР МВД РФ и ГУ МВД РФ по Московской области узнали, что Квежоевич может появиться в одном из столичных ресторанов. В ходе спецоперации в заведении были задержаны 37 знакомых Чихладзе, однако его самого там так не оказалось. Квежоевича объявили в оперативный розыск.
СМИ напоминает, что бывший "вор в законе" Давид Мелкадзе был застрелен 12 января 2014 года у одного из торговых центров в Красногорском районе Подмосковья. По основной версии следствия, Чихладзе решил расправиться с Дато Потийским, поскольку считал его причастным к убийству в 1994 году своего отца — лидера кутаисского мафиозного клана "вора в законе" Автандила Чихладзе (Квежо).