Սերժ Սարգսյան. Սպասողական դիրքորոշում որդեգրած, դեպքերին լոկ արձագանքող դիվանագետն անթույլատրելի ճոխություն է մեզ նման պետության համար 06/02/2014   16:41  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հանդիպում է ունեցել ՀՀ արտգործնախարարության կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի և արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ, խոսել մեր երկրի արտաքին քաղաքականության օրակարգի կարևորագույն հարցերի մասին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայք-էջից:
«Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության ղեկավար անձնակազմի հետ մեր նախկին հանդիպումից բավական ժամանակ է անցել՝ չնայած դուք պարբերաբար տարածաշրջանային հանդիպումներ եք ունեցել, իսկ երկու ամիս առաջ ես եմ այցելել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատ։ Բացի այդ, քանի որ վերջին ժամանակներս բավականաչափ հաճախ են դարձել այցելությունները, որոնց ընթացքում ես հնարավորություն են ունեցել ձեզնից շատերի հետ հանդիպելու և խոսելու: Այս հավաքը շատ լավ առիթ է անդրադառնալու մեր արտաքին քաղաքականության օրակարգային հարցերին, միջազգային և տարածաշրջանային ավանդաբար գոյություն ունեցող և նոր առաջացող մարտահրավերներին ու դրանց դիմակայման ուղիներին:
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ աշխարհում անկայունության լուրջ միտումներ են նկատվում: Աճում են լարվածությունն ու անորոշությունը: Դա թելադրում է մեր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, արտգործնախարարության և շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների գործունեության շարունակական կատարելագործում, միջգերատեսչական փոխգործակցության ամրապնդում:
Դիվանագետը պետք է կարողանա ճիշտ ուսումնասիրել, վերլուծել և գնահատել իրավիճակը, տալ զարգացման կանխատեսումներ և առաջարկել ազգային շահերից բխող լուծումներ: Մենք հաճախ ենք նշում, որ կարևորագույն ներուժը մարդկային կապիտալն է: Ուստի՝ սպասողական դիրքորոշում որդեգրած, դեպքերին լոկ արձագանքող, գործից խուսափող դիվանագետն անթույլատրելի ճոխություն է մեզ նման պետության համար: Ձեզնից ակնկալում ենք ակտիվ ներգրավում այն բոլոր տեղերում, որտեղ ուղղակիորեն կամ միջնորդավորված շոշափվում են Հայաստանի և հայության շահերը»,- ՀՀ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար անձնակազմի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգի արդիական հարցերին, մի շարք ուղղություններով արտաքին գործերի նախարարության կողմից իրականացված և առաջիկա աշխատանքներին, մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացման ընթացքին, առկա մարտահրավերներին, դրանց դիմակայելու գործում արտաքին քաղաքական գերատեսչության անելիքներին: Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև գործընկեր երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերությունների զարգացման ներկայիս մակարդակն ու խոսել հեռանկարների մասին: Նա անդրադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, հրադադարի հաստատումից քսան տարի հետո առկա վիճակին: Նախագահը բանակցային գործընթացում ընդգծել է հատկապես դիվանագիտության դերը և կարևորել հանդիպմանը ներկա դիվանագետներից յուրաքանչյուրի ամենօրյա հետևողական աշխատանքը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին համայն հայության ջանքերի համադրման և համակարգված աշխատելու, այդ խնդրին համապարփակ ու խորքային մոտեցում ցուցաբերելու և Մեծ եղեռնի հարյուրամյակին նվիրված բազմաբնույթ միջոցառումները հավուր պատշաճի կազմակերպելու անհրաժեշտության մասին:
Իր խոսքում Նախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, Հայաստանի Հանրապետության՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու գործընթացին և այդ պարագայում տնտեսական հարաբերություններին:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև սիրիական ճգնաժամի բոլոր ռիսկերն ու հետևանքներն իրենց վրա զգացող Սիրիայի ստվար հայկական համայնքին Հայաստանի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը: Նախագահն առանձնակի արժևորել է Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության և Գլխավոր հյուպատոսության գործունեությունը, որոնք այս ողջ ընթացքում գործուն աջակցություն են ցուցաբերում սիրիահայությանը և շնորհակալություն է հայտնել այդ երկրում աշխատող մեր դիվանագետներին՝ խիզախ ու անձնվեր ծառայության համար:
Նախագահը խոսել է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության ապահովման գործում մեր երկրի կողմից իրականացվող գործուն աջակցության քայլերի մասին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մշտապես և ամբողջ ծավալով իրականացնում է իր պարտականությունները` առաջնահերթ համարելով դաշնակցային հարաբերությունները:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Եվրոպական միության հետ Հայաստանի փոխգործակցությունն ու եվրոպական պետությունների հետ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական խորացման և ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքները:
Հանրապետության Նախագահը ՀՀ դիվանագիտական ծառայության ղեկավար անձնակազմի ուշադրությունը հրավիրել է նաև դիվանագիտության տնտեսական բաղադրիչի ակտիվացման անհրաժեշտության վրա: Նախագահն ընդգծել է, որ մեր հանրապետությունում օտարերկրյա ներդրումներ ապահովելու համար անհրաժեշտ է առավել ճանաչելի դարձնել հայաստանյան տնտեսությունը և ճիշտ ներկայացնել Հայաստանում ներդրումներ կատարելու առավելությունները: Դրանց թվում, Նախագահի համոզմամբ, կարևոր նշանակություն ունի Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության որոշումը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է հյուպատոսական ծառայությունների որակին ևս՝ ընդգծելով, որ չնայած հյուպատոսական ոլորտում վերջին տարիներին իրականացվել են կարևոր բարեփոխումներ՝ միտված քաղաքացիներին մատուցվող հյուպատոսական ծառայությունների ընթացակարգերի դյուրացմանը, այնուամենայնիվ դեռևս շատ անելիքներ կան: Նախագահի համոզմամբ, յուրաքանչյուր բարեփոխման կամ նորարարության ներդրման առաջին գնահատողը Հայաստանի քաղաքացիներն են, և միայն նրանց դրական գնահատականն ու գոհունակությունն է հյուպատոսական ծառայության գործի առաջնային ցուցիչը: Ցանկացած որակյալ ծառայություն իրականացնելու համար, ըստ Նախագահի, հարկավոր են որակյալ կադրեր, որի ուղղությամբ ևս աշխատանքներ է իրականացվում: Դիվանագիտական ծառայությունը որակյալ կադրերով համալրելու գործում Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է Դիվանագիտական դպրոցի դերը:
Ելույթի ավարտին Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դիվանագիտական ծառայության ղեկավար անձնակազմին և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին:

Серж Саргсян: Дипломат, занимающий выжидательную позицию и уклоняющийся от работы - непозволительная роскошь для Армении 06/02/2014   18:01  |  Актуальная тема
Должен с сожалением констатировать, что в мире наметилась серьезная тенденция к нестабильности. Растет напряженность и неопределенность. Этим продиктовано постоянное совершенствование деятельности наших дипредставительств, МИД и других заинтересованных ведомств, укрепление межведомственного взаимодействия. Об этом в понедельник 2 июня заявил президент Армении Серж Саргсян на состоявшейся в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна встрече с руководящим составом центрального аппарата МИД и руководителями диппредставительств и консульских служб Армении, сообщает пресс-служба главы государства.
“Дипломат должен уметь исследовать, правильно проанализировать и оценивать сложившуюся ситуацию, спрогнозировать тенденции развития и предлагать решения, исходящие из национальных интересов. Мы часто отмечаем, что важнейшим потенциалом является человеческий капитал. Поэтому дипломат, взявший на вооружение выжидательную позицию, реагирующий только на события, уклоняющийся от работы, является непозволительной роскошью для такого государства, как наше. Жду от Вас активного вовлечения во все те сферы, где прямо или опосредованно затрагиваются интересы Армении или армянства”, - заявил президент Армении Серж Саргсян.
Серж Саргсян говорил также о консолидации усилий  всего армянства и проведении скоординированной работы в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи, проявлении всеобъемлющего и глубинного подхода к данному вопросу и необходимости надлежащей организации разнообразных мероприятий, посвященных этой дате.
В своей речи президент Армении коснулся также региональных проблем, отношений Армения-Турция, процесса вступления Армении в Таможенный союз и экономических отношений в этих условиях.
Серж Саргсян придал важность содействию, оказываемому Арменией армянским общинам Сирии, ощущающим на себе все риски и последствия сирийского кризиса. Глава государства особо выделил деятельность посольства и генконсульства Армении в Сирии, которые все это время оказывали практическую помощь сирийским армянам и поблагодарил работающих в этой стране дипломатов за отважную и самоотверженную службу.
Президент Армении также говорил о действенных шагах, осуществляемых Арменией в направлении обеспечения региональной и международной безопасности. С. Саргсян подчеркнул, что Армения всегда и в полном объеме выполняет свои обязательства, считая приоритетными союзнические отношения.
Серж Саргсян отметил важность работы по последовательному углублению и укреплению взаимодействия Армении с Евросоюзом и двусторонних отношений с европейскими странами.
Президент Армении привлек внимание руководящего состава дипслужбы РА на необходимость активизации экономической составляющей дипломатии. Глава государства подчеркнул, что для обеспечения притока в Армению иностранных инвестиций необходимо популяризировать армянский рынок и правильно представлять преимущества инвестирования в Армении. В этом плане, по убеждению президента, важное значение имеет членство Армении в Евразийском экономическом союзе.
Серж Саргсян коснулся и качества консульских услуг, подчеркнув, что несмотря на то, что в консульской сфере в последние годы осуществлены важные реформы, направленные на упрощение процедур предоставляемых гражданам консульских услуг, тем не менее, еще многое предстоит сделать. По убеждению президента, первую оценку любой реформы или нововведения дают граждане Армении, и только их положительная оценка и удовлетворение являются первоочередным показателем работы консульской службы. Для осуществления любой квалифицированной службы, по словам президента, нужны квалифицированные кадры, в направлении чего также осуществляются работы. В деле пополнения дипломатической службы квалифицированными кадрами Серж Саргсян отметил важную роль Дипломатической школы.
В конце выступления президент пожелал успехов руководящему составу дипломатической службы и ответил на интересующие их вопросы.