«ԹԱՄԱՐԱ» ՍՊԸ-ի որոշ արտադրատեսակների արտադրությունն արգելվել է. դրանք վտանգավոր են 06/02/2014 11:35 | Առողջություն
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի 2014թ. մայիսի 30-ի որոշումով արգելվել է «ԹԱՄԱՐԱ» ՍՊԸ-ի կողմից «Քսան կոպեկ», «Կարմեն» և «Թթվասեր 200գր.» արտադրատեսակների արտադրությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՍԱՊԾ-ի մամուլի ծառայությունը։
«ԹԱՄԱՐԱ» ՍՊԸ-ում իրականացված ստուգման ընթացքում վերոնշյալ արտադրատեսակների արտադրության փուլում հայտնաբերվել է վտանգավոր սննդամթերքի թողարկում. ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ «ԹԱՄԱՐԱ» ՍՊԸ-ի կողմից արտադրված «Քսան Կոպեկ», «Կարմեն» և «Թթվասեր 200գր.» արտադրատեսակների նմուշները, համաձայն «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքների, չեն համապատասխանում ՀՀ կառավարության 2006 թվականի դեկտեմբերի 21-ի «Կաթին, կաթնամթերքին և դրանց արտադրությանը ներկայացվող պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» N 1925-Ն որոշմամբ սահմանված պահանջներին:
Կազմակերպությանը տրվել է հանձնարարական՝ վերացնելու հայտնաբերված խախտումները, արտադրության տեխնոլոգիական գործելակարգը և տեխնոլոգիական գործընթացն իրականացնել տվյալ արտադրանքի համար հաստատված տեխնոլոգիական հրահանգին համապատասխան:

В Армении некоторые молочные продукты компании “ТАМАРА” попали под запрет 06/02/2014 12:41 | Здоровье
Решением начальника Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении от 30 мая 2014г. введен запрет на производство ряда товаров ООО “ТАМАРА”, как то: “20 копеек”, “Кармен” и “Сметана 200гр”
При осуществленной в компании “Тамара” проверки на стадии производства вышеупомянутых видов продукции были выявлены вредные продукты: в ходе инспекции выяснилось, что образцы продуктов “20 копеек”, “Кармен” “ Сметана20гр”, по результатам лабораторной экспертизы, проведенной ГНКО “ Республиканский центр ветеринарно-санитарной и фитосанитарной экспертизы”, не соответствуют требованиям, установленным решением Правительства N 1925-Ն от 21 декабря 2006г. об утверждении технического регламента на молоко и молочные продукты.
Организации поручено устранить выявленные нарушения и осуществлять технологический процесс на предприятии в соответствии с технологическими инструкциями, установленными для данной продукции.