Արմեն Աշոտյան. Հայաստանը Եվրասիական միությանը պետք է ոչ պակաս, քան` Եվրասիական միությունը մեզ 05/30/2014   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի իշխանությունները` ի հաշիվ երկրի ազգային, պետական շահերի, որևէ արտաքին ձեռնարկում կամ որոշում չեն կայացրել և չեն կայացնելու: Այս կարծիքը Ազգային ժողովում` ի պատասխան լրագրողների հարցերի, հայտնեց Կրթության և գիտության նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը` անդրադառնալով նախօրեին Աստանայում Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին համաձայնագրի ստորագրման ընթացքին:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանն ընտրել է եվրասիական ինտեգրման ճանապարհը` ելնելով իր ազգային, պետական շահերից: Ակնհայտ է, որ դա գիտակցում են նաև Ադրբեջանում, որովհետև փորձում են խոչընդոտել մեր անդամակցումը, և Ալիևի նամակը նախևառաջ պատասխան է բոլոր այն հայ գործիչներին, ովքեր սկեպտիկ են տրամադրված` եվրասիական ինտեգրման հետ կապված, որովհետև փաստացի Ադրբեջանի իշխանությունը շատ լավ է հաշվել, թե ինչ դրական զարգացումներ կարող են լինել Հայաստանի համար տնտեսական, հումանիտար, ռազմաքաղաքական պարագայում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ դառնալու դեպքում և ակնհայտ է, որ փորձում են տորպեդահարել»,-ընդգծեց նա:
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանը հետ կկանգնի՞ համաձայնագրի ստորագրումից, Ա.Աշոտյանը նշեց, որ ինքը` որպես եվրասիական միության ինտեգրման կողմնակից, այս պարագայում զերծ կմնա կտրուկ գնահատականներից, որովհետև կարծում է, որ Հայայստանի անդամակցության հարցը Եվրասիական միությանը վստահաբար կլուծվի մեր պետական շահերի շրջանակներում` այն ժամկետներում, որ երեկ նախագահները խոսեցին Աստանայում:
Ինչ վերաբերում է Ղազախստանի նախագահի կողմից Ալիևի՝ ինթերցված նամակին, ապա, ըստ Ա.Աշոտյանի, ակնհայտ է, որ Ղազախստանը որոշակի շահեր ունի Արդբեջանի հետ, նախևառաջ`նավթագազային ոլորտում, ընդհանուր կոմունիակացիաների, դեպի Եվրոպա տարանցիկ ուղիների և այլն:
«Եվ ակնհայտ է, որ որոշակի` նաև, գուցե, ընկերական, մարդկային պարտավորություններ ունեն նախագահներն իրար հանդեպ, բայց այդ պարտավորությունների շրջանանակը, վստահ եմ, չի ազդելու աշխարհաքաղաքական որոշումների վրա, որովհետև Հայաստանը Եվրասիական միությանը պետք է ոչ պակաս, քան Եվրասիական միությունը մեզ, որովհետև Հայաստանը փաստացի միակ հարավկովկասյան երկիրն է, որ անդամության գործընթաց է սկսել, հետևաբար` առանց Հայաստանի Եվրասիական միության սահմանները կանցնեն Հյուսիսային Կովկասով, իսկ Հայաստանով կբացվեն ազդեցության, այդ թվում` տնտեսական և քաղաքական, նոր դաշտեր`Մերձավոր Արևելք, Առաջավոր Ասիա և այլն»,-նշեց Ա.Աշոտյանը:
Նա հավելեց նաև, թե կարծում է, որ Ալիևի նամակը Հայաստանի անդամակցության հարցում ճակատագրական հետևանք չի ունենա: «Վստահ եմ, որ Հայաստանի իշխանությունները` ի հաշիվ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, չեն կայացնում և չեն կայացնելու որևէ որոշում, որը հարցականի տակ կարող է դնել Լեռնային Ղարաբաղի հետ մեր ունեցած միասնական տնտեսական, ռազմական, կրթական տարածքը, որովհետև Հայաստանը քանիցս հայտարարել է, որ ԼՂՀ ազգաբնակչության անվտանգության երաշխավորն է»,-ասաց նա` ընդգծելով. «Մենք ունենք երկու հայկական պետություն և փաստացի միասնական տարածք բազմաթիվ ոլորտներում, բացի քաղաքականից, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ամբողջությամբ ինքնիշխանության իր ինստիտուտներն է կայացրել»:

Зачем нужна Армения Евразийскому экономическому союзу? Ответил глава Минобрнауки Армен Ашотян 05/30/2014   14:22  |  Лента новостей
Очевидно, что Армения избрала путь евразийской интеграции, исходя из своих национальных, государственных интересов. Об этом в пятницу заявил министр образования и науки Армен Ашотян, комментируя ход подписания соглашения о создании Евразийского экономического союза
”Очевидно, что это осознают и в Азербайджане, поскольку пытаются препятствовать нашему вступлению, и письмо Алиева прежде всего является ответом всем армянским деятелям, которые настроены скептически к евразийской интеграции, так как власти Азербайджана хорошо подсчитали, какие позитивные развития ждут Армению в экономической, гуманитарной, военно-политической сферах в случае ее членства в Евразийском экономическом союзе и очевидно, что пытаются торпедировать процесс”, -подчеркнул глава Минобрнауки.
Что же касается возможного отказа Армении от подписания соглашения, то А. Ашотян отметил, что лично он как сторонник евразийской интеграции, в данном случае воздержится от резких оценок, поскольку считает, что вопрос членства Армении в ЕАЭС будет решен в рамках наших государственных интересов и в те сроки, о которых было заявлено накануне в Астане.
Что же касается прочитанного президентом Казахстана письма Алиева, то, по мнению А. Ашотяна, очевидно, что у Казахстана есть общие интересы с Азербайджаном, в первую очередь в нефтяной сфере, в области общих коммуникаций, транзитных маршрутов в Европу и т.д.
Возможно, у президентов как у друзей есть какие-то обязательства друг перед другом, однако круг этих обязательств, уверен, не повлияет на геополитические решения, поскольку Армения нужна Евразийскому союзу не меньше, чем Евразийский союз нужен нам, так как Армения фактически является единственной страной на Южном Кавказе, которая начала процесс интеграции, следовательно, без Армении границы ЕАЭС будут проходить по Северному Кавказу, в то время как через Армению приоткроются новые пути на Ближний восток, Переднюю Азию и т.д, новые экономические и политические перспективы.
Он также добавил, что считает, что письмо Алиева не возымеет судьбоносного значения для Армении в вопросе ее присоединения к ЕАЭС. “Уверен, что власти Армении не принимают и не примут в ущерб НКР какого-либо решения, которое может поставить под вопрос наше общее с Нагорным Карабахом экономическое, военное и образовательное пространство. Армения неоднократно заявляла, что является гарантом безопасности населения НКР”, - отметил министр. “У нас есть два армянских государства и фактически единое пространство в различных сферах, кроме политической, где Нагорно-Карабахская Республика полностью сформировала свои институты суверенности”, - резюмировал глава Минобрнауки.