Արցախի պաշտպանության բանակը հրապարակել է սպանված ադրբեջանցի զինվորների տվյալները 05/30/2014   13:31  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ` հակադարձելով ադրբեջանական քարոզչությանը: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
Մայիսի 29-ին ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր տարածվել, թե իբր հայկական կողմը միտումնավոր թաքցնում է իր զինված ուժերում արձանագրված կորուստների թիվը:
Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը իրազեկում է, որ վերոնշյալ տեղեկատվությունը ոչ միայն իրականության հետ առնչություն չունի և ադրբեջանական քարոզիչների հերթական հերյուրանքն է, այլև մեր կողմից մշտապես պահպանվում է թափանցիկության սկզբունքը և բանակում արձանագրված դեպքերի մասին մենք միշտ հանդիսանում ենք տեղեկատվության սկզբնաղբյուր:
Բանակում արձանագրված դեպքերի և պատահարների ստույգ տվյալները թաքցնելը հակառակորդի գործելաոճն է, որը դրանով փորձում է խուսափել հասարակության զայրույթից: Ստորև ներկայացնում ենք ադրբեջանական բանակի կորուստների և վիրավորում սատացած զինծառայողների անվանական ցուցակը, որոնց մեծ մասը արձանագրվել է ոչ մարտական պայմաններում և հետևանք է բանակում տիրող ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, ամենաթողության և պաշտոնյաների կառումպացվածության:
Ադրբեջանական բանակում արձանագրված կորուստների քանակը, ըստ իրենց իսկ աղբյուրների, առնվազն 35 է, վիրավորներինը՝ 54: Իսկ ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից տրամադրված տվյալների՝ ադրբեջանական կողմի տված կորուստների թիվը հասնում է 55-ի, վիրավորներինը՝ 63-ի: Սակայն մենք նախընտրում ենք տրամադրվող տեղեկատվության արժանահավատությունը առավել համոզիչ դարձնելու համար Ձեզ տրամադրել ադրբեջանական աղբյուրների կողմից հաստատված տվյալները՝ անուն ազգանուններով:
Զոհեր- Փ/գ-տ Էլդար Վելի օղլու Մամեդով, Փ-գ/տ Նաթիգ Մալըև, Գում. հրամ., մ-ր Էմիլ Ալիհուսեին օղլու Ասկերլի, Մայոր Բեքիր Էվազ օղլու Ռահիմով, Սպա Էլչին Թաղի օղլու Նազարով, կ-ն Ֆիքրետ Ակիֆ օղլու Մամեդով, կ-ն Էլնուր Ջաֆար օղլու Ջաֆարով, կ-ն Ջեյհուն Ջալիլ օղլու Օրուջալիև, լ-նտ Սաբուխի Ռուստամ օղլու Ազիզով, ենթ. Ռաուֆ Իբրահիմով,  ենթ. Սամիր Սարհան օղլու Ալեքբերով, ենթ. Խուդավերդի Ֆարհադ օղլու Աբիլով, կրտ. ս-նտ Քերեմ Շահին օղլու Նոխբալաև:

Сокрытие инцидентов и данных – стиль работы противника. Минобороны обороны НКР опровергло очередную выдумку азербайджанской стороны 05/30/2014 18:20 | Актуальная тема
29 мая ряд азербайджанских СМИ распространили информацию о том, что армянская сторона преднамеренно скрывает число потерь в ВС. В связи с этим пресс-служба Минобороны НКР выступило с заявлением, в котором говорится:
“Пресс-служба Армии обороны сообщает, что эта информация не имеет никакого отношения к действительности и является очередной выдумкой азербайджанской агитмашины. Армянская сторона всегда соблюдает принцип прозрачности и является первоисточником информации об инцидентах, произошедших в армии.
Сокрытие зафиксированных в армии инцидентов и данных – стиль работы противника, который, таким образом пытается избежать общественного негодования. Ниже приводим список погибших и раненых военнослужащих азербайджанской армии, большая часть которых была зафиксирована в небоевых условиях и является последствием неуставных отношений, атмосферы вседозволенности в армии и коррумпированности чиновников.
Согласно азербайджанским источникам, в армии Азербайджана погибло 35 солдат, а ранены 35. А согласно данным соответствующих служб Армии обороны НКР, в действительности число потерь в азербайджанской армии составляет 55 убитыми и 63 ранеными. Минобороны обороны обнародовала поименный список раненых и погибших азербайджанских военнослужащих –данные, подтвержденные азербайджанскими источниками.
Погибшие – полковник-лейтенант Эльдар Вели оглу Мамедов, полковник-лейтенант Натик Малыев, командир батальона, майор Эмиль Алигусейн оглу Аскерли, майор Бекир Эваз оглу Рагимов, офицер Эльчин Таги оглу Назаров, капитан Фикрет Акиф оглу Мамедов, капитан Эльнур Джафар оглу Джафаров, капитан Джейхун Оруджалиев, лейтенант Сабухи Рустам оглу Азизов, прапорщик Рауф Ибрагимов, прапорщик Самир Сархан оглу Алекберов, Худаверди Фархад оглу Абилов, младший сержант Керем Шахин оглу Нохбалаев…”