Փաստաբան. «Եթե Վ.Պետրոսյանը դուրս չի եկել կողնակ, մեղավոր չէ» 05/30/2014 16:07 | Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետորսյանի նկատմամբ դատական նիստն այսօր շարունակվեց դեպքի վայրի արձանագրության հետազոտմամբ: Դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանն ընթերցեց արձանագրությունը, որին կից նախաքննության մարմնի կողմից դատարան է ներկայացվել նաև վթարի վայրի սխեմատիկ պատկերը:
Վերջինի վերաբերյալ Վ.Պետրոսյանի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ որոշակի պարզաբանումներ ունի ներկայացնելու, ինչի համար դատարանից թույլտվություն խնդրեց՝ ներկայացնելու սխեմայի մեծացված տարբերակը:
«Դեպքի վայրի զննության արձանագրության ժամանակ քննիչը նշել է ինչ-որ հատված, որտեղ տեղի է ունեցել բախումը»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ դրանով քննիչն ի սկզբանե ինքնուրույն որոշել, է, որ բախման վայրը գտնվում է կողնակում: Բացի այդ, ըստ նրա՝ նախաքննական մարմինը, գծագիր կազմելով, չէր կարող նկատել հետքերի միջև թափված մեքենայի մասերն ու բեկորները, բայց չնկատել հետքերը, որոնք, ըստ Նիկոլայ Բադասարյանի, արգելակման կամ կողասահքի հետքերն են:
«Դեպքի վայրում կան արգելակման կամ կողասահքի հետքեր, որոնք չեն արձանագրվել դեպքի վայրի զննության արձանագրության մեջ՝ չնայած իմ կողմից բերված բազմաթիվ բողոքներին,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը՝ հավելելով,- Տվյալ հետքերի չարձանագրելը պատճչառ է հանդիսացել, որ այսօր իմ պաշտըպանյալին մեղադրանք են առաջադրել: Եթե այս հետքերն արձանագրվեին, երբևիցե, որևէ մեկը կասկածի տակ չէր դնի, որ Վ.Պետրոսյանը վթարի պահին դուրս է եկել կողնակ: Այսինքն՝ եթե Վ.Պետրոսյանը դուրս չի եկել կողնակ, նա մեղավոր չէ»,-հայտարարեց փաստաբանը:
Ի դեպ, վթարի իր վարկածը ներկայացնելու համար Նիկոլայ Բաղդասարյանը դատարան էր բերել նաև վթարված ավտոմեքենաների փոքրիկ մոդելները, որոնց միջոցով ներկայացված գծագրի վրա Նիկոլայ Բաղդասարյանը փորձեց վերարտադրել վթարը:
Նիկոլայ Բաղադասարյանի այս հայտարարությունները հարուցեցին թե՛ մեղադրող դատախազի և թե՛ դատավորի զայրույթը: Դատախազը հայտարարեց, թե փաստաբանի հայտարարությունները վերաբերում են փաստերի, որոնք դատարանում առայժմ չեն հետազոտվել:
Դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը փաստաբան Բաղդասարյանի խոսքի ընթացքում հայտարարեց, որ փաստաբանի ներկայացրած գծագիրը նույնը չէ, ինչ գործում ներկայացված սխեման, ինչին ի պատասխան՝ Նիկոլայ Բաղդասարյանը պարզաբանեց, որ իր ներկայացրած գրաֆիկը նույն սխեմայի մեծացված տարբերակն է:
Բացի այդ, դատավորը պարբերաբար հիշեցնում էր, որ պաշտպանի խոսքը պետք է ուղղված լինի դատարանին և ոչ թե դահլիճում ներկաներին՝ ակնարկելով դատական նիստին ներկա լրագրողներին:

Если Вардан Петросяна не съезжал на обочину, то он не виноват, считает адвокат сатирика 05/30/2014 17:11 | Криминальная хроника
Судебное заседание по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна продолжилось с изучения протокола с места происшествия. Судья Вагинак Мкртчян зачитал текст протокола, которому прилагалось схематическое изображение места ДТП, представленное в суд органом предварительного следствия.
“При составлении протокола осмотра места происшествия следователь отметил участок, где имело место столкновение”, - заявил Николай Багдасарян, добавив, что этим самым следователь самостоятельно решил, что место столкновения находилось на обочине. Кроме того, по его словам, орган предварительного следствия при составлении схемы не мог заметить между следами разбросанные части и осколки автомобиля, но не заметить следы, которые, по мнению Николая Багдасаряна, являются следами от торможения.
Эти следы, найденные на месте ДТП, не были внесены в протокол осмотра места происшествия, несмотря на мои многочисленные жалобы”, - сказал Николай Багдасарян. Из-за непротоколирование этих следов моему подзащитному предъявлено обвинение. Если бы эти следы были запротоколированы никто не поставил бы под сомнение, что В. Петросян в момент аварии выехал на обочину, то есть: если В. Петросян не съехал на обочину, то он не виноват.
Николай Багдасарян для наглядного представления своей версии принес с собой в суд небольшие модели попавшего в ДТП автомобиля, с помощью которых адвокат на представленном чертеже попытался воспроизвести аварию.
Заявления Николая Багдасаряна вызвали возмущение как прокурора, поддерживающего обвинение в суде, так и судьи. Прокурор отметил, что заявления адвоката касаются фактов, которые еще не исследовали в суде.
Судья Вагинак Мкртчян заявил, что представленная адвокатом схема не та, которая представлена в деле, на что адвокат пояснил, что предъявленная им графика – укрупненный вариант одной той же схемы.