Նախագահը Աստանայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին 05/29/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Աստանայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայք-էջից:
Այն կայացել է խորհրդի անդամ պետությունների ղեկավարների՝ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Բելառուսի Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ղազախստանի Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի, ինչպես նաև դիտորդ պետությունների կարգավիճակով նիստին հրավիրված Հայաստանի Հանրապետության և Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահների մասնակցությամբ:
Նիստի արդյունքներով Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը: Քննարկվել է նաև Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացի ընդլայնման հարցը:
Մասնավորապես՝ քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախապատրաստման ընթացքին, ինչպես նաև Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Ղրղզստանի միանալու ճանապարհային քարտեզին վերաբերող հարցեր:

Президент Армении в Астане принял участие в заседание Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе 05/29/2014 13:49 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Республике Казахстан президент Армении Серж Саргсян сегодня в Астане принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, заседание состоялось с участием глав государств – членов совета – президента Российской Федерации Владимира Путина, президента Республики Беларусь Александра Лукашенко и президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева, а также приглашенных на заседание в статусе глав государств – наблюдателей президентов Республики Армения и Кыргызской Республики.
По итогам заседания президенты России, Беларуси и Казахстана подписали Договор о Евразийском экономическом союзе. Обсуждался также вопрос расширения Евразийского интеграционного процесса. В частности, были обсуждены вопросы, касающиеся хода подготовки Договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу, а также дорожной карты присоединения Кыргызстана к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству.