Շիրակում, Արագածոտնում և Կոտայքում սպասվում է մառախուղ, ճանապարհներին` մերկասառույց
Մեղադրական դատավճիռ՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զենքով գործելուց հրաժարվելու հրաման նախապատրաստած բարձրաստիճան երկու զինվորականների վերաբերյալ
«Հաղթանակ, որի շնորհիվ մենք այսօր ձեռք ենք բերել մեր ապրելու իրավունքը». Աղվան Հովսեփյան (Լուսանկարներ, տեսանյութ) 05/28/2014 17:04 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 28-ին լրանում է Ապարանի հերոսամարտի 96-ամյակը:
«Նիգ-Ապարան» հայրենակցական բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը, ինչպես որ նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի, մեծ շուքով նշեց տոնակատարությունը, որին մասնակցում էին ինչպես Ապարանի տարածաշրջանի, այնպես էլ երկրի տարբեր մարզերի ու մայրաքաղաք Երևանի բնակիչներ, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, քաղաքական գործիչներ ու մտավորականներ:
Ավանդական դարձած տոնակատարությունը մեկնարկեց Ապարան քաղաքի հրապարակից, մասնակիցները քայլերթով բարձրացան դեպի «Վերածնունդ» հուշահամալիր, որից հետո ծաղկեպսակ դրեցին ինչպես հուշահամալիրի մոտ, այնպես էլ՝ Դրոյի և Արցախյան հերոսամարտում զոհվածների հուշակոթողներին:
«Նիգ-Ապարան» հայրենակցական միության նախագահ Աղվան Հովսեփյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այս հաղթանակը հիմնաքարն էր առ այսօր տարած մեր բոլոր հաղթանակների, «հաղթանակ, որի շնորհիվ մենք այսօր ձեռք ենք բերել մեր ապրելու իրավունքը»:
Աղվան Հովսեփյանի խոսքով՝ հասարակությունը պետք է կարողանա անել ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի հաղթանակների խանդավառությունը:

Агван Овсепян: Благодаря майским победам 1918г. армянский народ обрёл своё право на жизнь 05/28/2014 17:48 | Актуальная тема
28 мая Армения празднует 96-ю годовщину провозглашения Первой Республики, которому предшествовали победы, одержанные в героических сражениях под Сардарапатом, Баш-Апараном, Каракилисой.
Благотворительная общественная организация “Ниг-Апаран”, как и в предыдущие годы, так и в этом году, с большим размахом отметила праздник. В торжествах приняли участие жители Апаранского района, гости из столицы и различных областей Армении, а также высокопоставленные лица, политические деятели и представители интеллигенции.
Ставшее традиционным торжество стартовало с площади г. Апаран. Участники прошествовали к мемориальному комплексу “Верацнунд”(“Возрождение”) и возложили венки к Мемориалу и к памятникам Дро и воинам, погибшим в Арцахском героическом сражении.
Председатель земляческого союза “Ниг -Апаран” Агван Овсепян в беседе с журналистами отметил, что эта победа стала краеугольным камнем доселе одержанных нами побед, победа, благодаря которой мы сегодня обрели своё право на жизнь”.
По словам Агвана Овсепяна, общество должно сделать все, чтобы сохранить вдохновение от побед.”Нам удалось сохранить боевой дух народа”, - отметил А. Овсепян.