Հակառակորդի կողմից զինվորին և փոխգնդապետին հրազենային վիրավորում հասցնելու 2 դեպքով էլ քրեական գործ է հարուցվել 05/27/2014 17:49 | Քրեական խրոնիկոն
Հակառակորդի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած փոխգնդապետ Գարիկ Բալայանի մահվան փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով՝ սպանություն՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով:
Քրեական գործ է հարուցվել նաև հակառակորդի կողմից զինծառայող Աշոտ Գրիգորյանին միջին ծանրության հրազենային վիրավորում հասցնելու փաստի առթիվ, սակայն այս դեպքում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 25-ին հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում է ստացել փոխգնդապետ Գարիկ Էդիսոնի Բալայանը:
Իսկ մայիսի 26-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային (Ֆիզուլի) ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից աջ ձեռքի շրջանում միջին ծանրության հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1994թ. ծնված Աշոտ Ալիկի Գրիգորյանը:

Возбуждены уголовные дела по фактам гибели подполковника и ранения военнослужащего АО НКР в результате обстрела с азербайджанской стороны 05/27/2014 18:18 | Криминальная хроника
По факту гибели подполковника Гарика Балаяна, скончавшегося от смертельного огнестрельного ранения, возбуждено уголовное дело по п. 13 ч. 2 ст. 104 УК РА (“убийство по мотивам национальной, расовой или религиозной ненависти или религиозного фанатизма”).Об этом корреспонденту ФактИнфо” сообщила начальник следственной службы Армении Мэри Саргсян.
Уголовное дело также возбуждено по факту нанесения военнослужащему Ашоту Григоряну огнестрельного ранения средней степени тяжести - по п. 13 ч. 2 ст. 34-104 УК РА.
Напомним, 25 мая на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированных в южном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, от пули противника погиб подполковник Гарик Эдисонович Балаян.
А в понедельник, 26 мая, на боевом посту одной из воинских частей, дислоцированных в южном направлении (Физули) линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, в результате произведенного противником выстрела военнослужащий Григорян Ашот Аликович,1994 г.р. получил огнестрельное ранение средней тяжести в область правой руки.