Ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետը դատապարտվեց 1 տարվա ազատազրկման 05/27/2014   13:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կարեն Մելիքյանին Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մեղավոր է ճանաչել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ և դատապարտել 1 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք՝ Մելիքյանն աշխատանքից ազատվել էր անցյալ տարի նոյեմբերին և կալանավորվել 2014թ. փետրվարին` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Գործի քննությամբ պարզվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Ակունք գյուղի բնակիչ Մանվել Սահակյանը 2013 թվականի նոյեմբերի 19-ին դիմել է ոստիկանության Վարդենիսի բաժին և բանավոր հայտնել, որ այդ գիշեր անհայտ անձը կրակել է իր տան վրա, հրազենի գնդակը, կոտրելով ապակին, մտել է ներս և մխրճվել ննջարանի պատի մեջ:
Բաժնի աշխատակիցներն այդ մասին զեկուցել են բաժնի պետ Կարեն Մելիքյանին, ով հանձնարարել է առանց Մանվել Սահակյանից հաղորդում ընդունելու մեկնել դեպքի վայր, ճշտել մանրամասները և զեկուցել իրեն:
Ոստիկանները գնացել են Մանվել Սահակյանի տուն, տեսել պատուհանի և տան երկրորդ հարկի ննջարանի պատի վրա առկա հրազենային վնասվածքը, որի միջից Մանվել Սահակյանը հանել և ոստիկանության աշխատակիցներին է ներկայացրել հրազենային գնդակը: Նրանք էլ, վերցնելով այն, առանց կատարված հանցագործության մասին Մանվել Սահակյանից հաղորդում ընդունելու կամ որևէ այլ փաստաթուղթ կազմելու, վերադարձել են բաժին և բաժնի պետին հանձնել կրակված գնդակը:
Կարեն Մելիքյանը, իր ղեկավարած բաժնի հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշները չվատթարացնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, հրահանգել է հաղորդում չընդունել և քննություն չիրականացնել: Ենթականերն էլ հանցագործության մասին քննիչին և դատախազին տեղյակ չեն պահել, դեպքի վայրը չեն զննել և որևէ միջոց չեն ձեռնարկել՝ հանցագործության հետքերը հայտնաբերելու և պահպանելու ուղղությամբ:
Հետագայում կեղծիքը բացահայտվել է, երբ սպանության մեջ կասկածվող ոմն Արա Մանուկյան ցուցմունք է տվել, որ սպանությունը կատարելուց մոտ մեկ ամիս առաջ իրենց հարևան Մանվել Սահակյանի տան վրա կրակել են:
Ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետ Կարեն Մելիքյանը դատարանում ընդունել էր իրեն առաջադրված մեղադրանքն ու խնդրել կիրառել արագացված դատաքննության կարգ:

Суд в Армении приговорил экс-главу Варденисского отдела полиции к одному году заключения за злоупотребление должностным положением 05/27/2014 14:22 | Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Гегаркуникской области признал виновным бывшего начальника Варденисского отдела полиции, подполковника полиции Карена Меликяна в злоупотреблении должностных полномочий и приговорил его к одному году лишения свободы.
Напомним, начальник Варденисского отдела полиции Карен Меликян был освобожден от занимаемой должности в ноябре минувшего года и был заключен под стражу в феврале 2014г. в рамках уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе.
Следствием было установлено, что 19 ноября 2013г. житель села Акунк Манвел Саакян обратился в Варденисский отдел полиции и сообщил, что минувшей ночью неизвестный стрелял в направлении его дома. Пуля, пробив оконное стекло, застряла в стене спальни.
Сотрудники отдела доложили об этом начальнику Карену Меликяну, который поручил без принятия заявления от Манвела Саакяна выехать на место происшествия, установить детали инцидента и доложить ему.
Полицейские направились домой к Манвелу Саакяну, увидели следы от пуль на стене спальни на втором этаже дома. Манвел Манукян извлек пулю и представил сотрудникам полиции. Правоохранители, взяв ее, без принятия заявления о преступлении или без составления какого-либо другого документам вернулись в отдел и передали начальнику стреляную пулю.
Карен Меликян, исходя из личной заинтересованности, состоявшей в нежелании ухудшать зафиксированный возглавляемым им отделом показатель раскрываемости преступлений, поручил не принимать заявления и не проводить расследования. Подчиненные же не поставили в известность следователя и прокурора, не провели осмотр места происшествия и не предприняли каких-либо мер для обнаружения или сохранения следов преступления.
Подлог был раскрыт после того, как некий Ара Манукян, подозреваемый в убийстве, дал показания, что за месяц до совершения убийства, стреляли по дому их соседа Манвела Саакяна.
Экс-начальник Варденисского отдела полиции Карен Меликян признал свою вину в суде и просил рассмотреть дело в порядке ускоренной процедуры судебного разбирательства.