ՕԵԿ-ն էլ չի մասնակցի կառավարության ծրագրի քվեարկությանը 05/22/2014 15:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» խմբակցությունը մանրամասն քննարկել է կառավարության ծրագիրը և որոշել չմասնակցել ծրագրի քվեարկությանը:
Այս մասին քիչ առաջ Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, ԱԺ ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները՝ ՀՅԴ-ն, «Բարգավաճ Հայաստան»-ը, «Հայ ազգային կոնգրես»-ը և «Ժառանգություն»-ը, միասնական որոշում են կայացրել՝ չմասնակցել կառավարության ծրագրի քվեարկությանը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ, այն է՝ առնվազն 66 ձայներով:
Կառավարության ծրագրին Ազգային ժողովի կողմից հավանություն չտալու դեպքում վարչապետը Հանրապետության Նախագահին դիմում է ներկայացնում Կառավարության հրաժարականի մասին:
Նշենք, որ ՀՀԿ խմբակցությունը 70 անդամ ունի, և, դատելով վերջին քվեարկություններից, այս անգամ ևս միայնակ կհաղթահարի որոշում կայացնելու համար անհրաժեշտ շեմը:

Объявившая себя оппозицией фракция “Оринац еркир” решила не участвовать в голосовании по программе нового правительства Армении 05/22/2014   16:40  |  Лента новостей
Парламентская фракция “Оринац еркир” подробно обсудила программу правительства и решила не участвовать в голосовании.Об этом на заседании парламента в четверг заявила руководитель фракции ОЕ Эгине Бишарян.
Как уже сообщало ИА “ФактИнфо”, некоалиционная "четверка" парламента Армении – АРФ ‘Дашнакцутюн”, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс” и “Наследие” приняли единогласное решение не участвовать в голосовании по программе нового правительства.
Согласно Регламенту НС РА. Решение Национального Собрания об одобрении программы правительства принимается большинством голосов от общего числа депутатов( как минимум 66 голосами).
В случае неодобрения парламентом программы кабмина премьер-министр подает президенту Армении заявление об отставке Правительства. Судя по результатам последних голосований, ожидается, что программа правительства будет принята, поскольку правящая Республиканская партия Армении имеет в парламенте абсолютное большинство мандатов (70).