Փաստաբան. Վերնիսաժի կրակոցներից վիրավորվածները հիվանդանոցում հարցաքննվել են 05/22/2014 16:08 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վերնիսաժի մոտ տեղի ունեցած կրակոցների համար մեղադրվող Գոռ Առաքելյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, թե հիվանդանոցում գտնվող վիրավորվածների մասնակցությամբ նախաքննական մարմինը քննչական գործողություններ կատարել է: «Ես վստահ եմ, որ նրանք հարցաքննվել են, ուղղակի այս պահին այդ տեղեկատվությունը մեզ հասու չէ»,- ասաց փաստաբանը՝ հավելելով, որ նշանակվել են նաև դատաբժշկական ու դատաձգաբանական փորձաքննություններ, որոնց արդյունքները ևս դեռ իրենց չեն տրամադրվել:
Ի դեպ, փաստաբանի տեղեկացմամբ՝ դատաբժշկական փորձաքննություն է նշանակվել նաև իր պաշտպանյալի նկատմամբ, որի պատասխանը, սակայն, իրենք դեռ չեն ստացել:
Նույն հարցով դիմեցինք նաև Ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնությա հետ կապերի վարչություն, որտեղ նշեցին, որ վկաների և ականատեսների մասին տեղեկատվությունը չի հրապարակվում: Ինչ վերաբերում է նշանակված և կատարվող փորձաքննություններին, ապա մեզ պարզապես հայտնեցին, որ նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
Ի դեպ, ուղղակի նշենք, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ հրազենային վնասվածք ստացած 5 անձանցից 2-ը ոչ թե պարզապես վկաներ են, այլ հենց վիճաբանության մյուս կողմի ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 17-ին՝ ժամը 13.25-ին, Վերնիսաժի մոտ հնչած կրակոցներից որոշ ժամանակ անց Ոստիկանությունը հաղորդագրություն տարածեց, որում մասնավորապես ասված էր, որ դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ-քննչական խումբը դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերել է 9 մմ տրամաչափի 6 պարկուճ և 1 գնդակ:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ: Գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Կարո Կարապետյանի փեսային՝ Գոռ Առաքելյանին՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 10-րդ կետերի, ինչպես նաև՝ 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է` խուլիգանական դրդումներով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ կատարելը և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը կամ կրելը:

Адвокат фигуранта дела о стрельбе в центре Еревана полагает, что следствие допросило раненых 05/22/2014   17:27  |  Актуальная тема
Адвокат Гора Аракеляна, обвиняемого в стрельбе в центре Еревана, в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” выразил мнение, что орган предварительного следствия при участии находящихся в больнице пострадавших провел следственные действия. “Я уверен, что их допросили, просто на данный момент нам недоступна эта информация ”, - заявил Ерем Саркисян добавив, что назначены судебно-медицинская и судебно- баллистическая экспертизы, результаты которых им пока не предоставили.
По сведениям адвоката, судмедэкспертиза была назначена и в отношении его подзащитного, заключение которой они пока еще не получили.
В пресс-службе полиции Армении ИА “ФактИнфо” сообщили, что информация о свидетелях и очевидцах не публикуется.
Отметим, что, согласно муссируемым в прессе слухам, двое из пятерых получивших огнестрельное ранение в ходе инцидента, являются не просто свидетелями, а участниками потасовки.
Напомним, что полиция спустя некоторое время после инцидента ос стрельбой близ сувенирного рынка “Вернисаж” в центре Еревана распространила информацию, в котором говорилось, что оперативно-следственная группа при осмотре места происшествия обнаружила 6 гильз калибра 9мм. и одну пулю.
По факту стрельбы в центре Еревана в полиции было возбуждено уголовное дело. Назначены ряд экспертиз. В рамках данного дела зятю депутата от парламентской фракции “Процветающая Армения” Каро Карапетяна – Гору Аракеляну - предъявлено обвинение по пп. 1, 6 и 10 ч. 2 ст. 34-104 (“Покушение на убийство двух и более лиц способом, опасным для жизни многих людей”) и ч.1 ст.235 (“Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) УК РА.