Ֆրանսիացի փաստաբան. Դատարանն ավելի է կորցնում իր վստահությունը. Վարդան Պետրոսյանի գործը կհասնի ԵԴ 05/21/2014 13:29 | Քրեական խրոնիկոն
«Մենք ուղղակի կզետեղենք այս դատական ակտերը մեր բողոքի մեջ ու կներկայացնենք ԵԴ»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով, որ նախնական կալանքի որոշումը, որ կայացվել էր Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի կողմից և որում կալանքի անհրաժեշտությունը հիմանվորվում էր՝ «բարոյական տեսանկյունից» ելնելով, ներպետական դատական բոլոր ատյաններում արդեն բողոքարկվել է:
Դատական բոլոր ատյանները սպառել է նաև դռնփակ նիստում կայացված ձերբակալման որոշումը բողոքարկելու գործընթացը:
«Մենք միայն չենք ստացել Վ.Պետրոսյանի՝ երկրորդ անգամ կալանքի վերաբերյալ Վճռաբեկ դատարանի որոշումը, որն առանձին բողոքով կներկայացնենք, որպեսզի ժամանակը շատ չերկարի»,- ասաց Նիկոլայ Բաղդասարյանը` հավելելով. «Մենք լուրջ քայլեր ենք ձեռնարկելու, որպեսզի Վարդան Պետրոսյանն ավելի շուտ ազատ արձակվի, քան ԵԴ-ն դատական ակտը կկայացնի»:
Ֆրանսիայից հրավիրված փաստաբան Մարի Դոզեն էլ կարծիք հայտնեց, թե`«Որքան ավելի շատ ժամանակ է անցնում, այնքան դատարանն ավելի է կորցնում իր վստահությունը»:
Ի դեպ, եվրոպացի փաստաբանը Վարդան Պետրոսյանին այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, ուստի՝ լրագրողները խնդրեցին նրան իր տեսակետը հայտնել ՀՀ ՔԿՀ-ների մասին:
«Ես այցելել եմ բանտ և ցավալի է տեսնել, թե ինչ պայմաններում են պահվում Վարդանը և մյուս դատապարտյալները»,- ասաց Մարի Դոզեն` միաժամանակ, սակայն, փաստելով, որ նույնիսկ Ֆրանսիան է մի քանի անգամ դատապարտվել ԵԴ-ի կողմից իր ազատազրկման վայրերում տիրող վատ վիճակի համար:

Дело о ДТП с участием Вардана Петросяна может дойти до Евросуда. Армянская Фемида не внушает доверия адвокату из Франции 05/21/2014   14:50  |  Криминальная хроника
“Мы приобщим эти судебные акты к жалобе и представим их в Евросуд”, -заявил Николай Багдасарян, добавив, что решение о предварительном заключении, которое было принято судом первой инстанции Котайкской области Армении и где необходимость применения ареста обосновывалась с точки зрения “моральных соображений”, во всех внутригосударственных инстанциях уже было обжаловано.
Исчерпан также процесс обжалования во всех судебных инстанциях вынесенного за закрытыми дверями решения об аресте.
“Мы не получили лишь решение Кассационного суда по поводу повторного применения в отношении Вардана Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу”, - сообщил Николай Багдасарян, добавив, что они представят его отдельной жалобой, дабы не тянуть время. Мы предпримем серьезные шаги для скорейшего освобождения Вардана Петросяна.
Адвокат из Франции Мари Дозен выразила мнение, что чем дальше, тем больше теряет доверие к суду.
Отметим, что европейский адвокат Вардана Петросяна посетила УИУ “Нубарашен“. В этой связи журналисты попросили ее поделиться своим мнением о пенитенциарных учреждениях Армении.
“Я посетила тюрьму и прискорбно видеть, в каких условиях содержится Вардан и остальные заключенные”, сказала Мари Дозен. При этом адвокат констатировала, что Евросуд несколько раз осудил Францию за плохие условия в местах лишения свободы.