Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատական նիստն այսօր մեկնարկեց հերթական միջադեպով 05/20/2014 11:05 | Քրեական խրոնիկոն
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր շարունակվեց դերասան Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ քրեական գործի դատավարությունը,որը, հիշեցնենք, մայիսի 16-ին ընդհատվեց Դատական դեպարտամենտի կողմից գործին ներգրավված թարգմանչի ոչ պատշաճ մակարդակի թարգմանության հետևանքով:
Դեպարտամենտի կողմից այսօր դատարան է գործուղվել նոր թարգմանիչ` Անահիտ Մեսրոպյանը:
Դատական նիստը մեկնարկեց հերթական միջադեպով: Դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը դատական սանկցիա կիրառեց Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի օգնականի նկատմամբ` հեռացնելով նրան դատական նիստերի դահլիճից:
Բանն այն է, որ դատարանը թույլ չտվեց նրան նստել կողմերի համար հատկացված տեղում` ամբաստանյալի ու նրա պաշտպանների կողքին, և , չնայած դատավորի նախազգուշացմանը, օգնականը հրաժերվեց լքել այդ տարածքն ու տեղ զբաղեցնել դատարանի դահլիճի այլ հատվածում:
Ի պատասխան իր օգնականի նկատմամբ կիրառված սանկցիայի՝ Վարդան Պետրոսյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը վկայակոչեց օրենքի այն դրույթները, որով փաստաբանի օգնականի կարգավիճակը հավասարեցվում է փաստաբանի կարգավիճակին:
«Իմ օգնականն իրավունք ուներ ներկա լինելու դատական նիստին, եթե ներկա է իր ղեկավարը, այսինքն` ես»,- ասաց Նիկոյալ Բաղդասարյանը՝ հիշեցնելով, որ դատավորը, սանկցիա կիրառելով, չնշեց հստակ ժամկետ, թե երբ իր օգնականն իրավունք ունի վերադառնալ դահլիճ:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ դատավորն ապօրինի գործողություններ է կատարել՝ խախտելով սահմանադրական նորմերն ու փաստաբանական ինստիտուտին զրկել լիարժեք գործելու իրավունքից:
Այս դիտարկմանն ի պատասխան՝ դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը հավելեց, որ փաստաբանի օգնականը դահլիճից հեռացվել է մինչև այս օրվա դատական նիստի ավարտը:
Ի դեպ, այսօր դատարան չեն ներկայացել տուժողները, քանի որ նրանց շահերի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանի խոսքով՝ այսօր լրանում է վթարի զոհ դարձած երեխաների մահվան 7-րդ ամիսը:

Начало судебного заседания по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна ознаменовалось очередным инцидентом 05/20/2014   12:06  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции Котайкской области Армении сегодня продолжились слушания по делу о ДТП с участием известного сатирика Вардана Петросяна, которые, напомним, были прерваны 16 мая из-за некачественного перевода привлеченного Судебным департаментом для участия в процессе переводчика.
Судебный департамент сегодня направил в суд новую переводчицу – Анаит Месропян.
Начало судебного заседания ознаменовалось очередным инцидентом. Судья Вагинак Мкртчян применил судебную санкцию в отношении помощника адвоката Вардана Петросяна Николая Багдасаряна, удалив его из зала суда.
Дело в том, что судья не разрешил ему сесть на место, выделенное для сторон судебного процесса, рядом с подсудимым и его адвокатом и, несмотря на предупреждение судьи, помощник отказался занять другое место в зале суда.
Адвокат Вардана Петросяна в ответ на примененную в отношении своего помощника санкцию сослался на положения закона, согласно которым статус помощника защиты приравнивается статусу адвоката.
“Мой помощник имеет право находиться в зале суда, если там присутствует его руководитель, то есть я”, - заявил Никола Багдасарян, напомнив, что судья, применив санкцию, не указал точного срока, когда его помощник сможет вернуться в зал суда.
Николай Багдасарян заявил, что совершил незаконные действия, нарушив конституционные нормы и лишив институт адвокатуры права на полноценную деятельность.
В ответ на это замечание судья Вагинак Мкртчян добавил, что помощник адвоката был удален из зала суда до завершения сегодняшнего судебного заседания.
Отметим, что сегодня в суд не явились потерпевшие, поскольку по словам представляющего их интересы Рубена Балояна, сегодня семь месяцев со дня смерти ребят, скончавшихся в результате ДТП.