Մինչև 2017 թվականը 5 տոկոս տնտեսական աճ, 10 տոկոսով աղքատության կրճատում 05/20/2014   11:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովն այսօր սկսելու է ՀՀ նորակազմ կառավարության ծրագրի քննարկումը:
Ըստ ԱԺ ներկայացրած ծրագրի, կառավարությունը վերջինիս  իրականացմամբ 2014-2017 թվականների ընթացքում նպատակադրում է զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում` ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում մինչև 65 հազար դրամի և աղքատության կրճատման ապահովում 10 տոկոսային կետով:
Նշենք, որ Հայաստանում այս պահին նվազագույն աշխատավարձը 45 հազար դրամ է:
Համեմատության կարգով նշենք, որ ԱԺ-ի կողմից հավանության արժանացած նախորդ կառավարության 2013թ. ծրագրի իրականացմամբ կառավարությունը մտադիր էր 2013-2017 թվականների ընթացքում ապահովել զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպեր` ՀՆԱ-ի միջնաժամկետ 5-7 տոկոս աճի միջոցով, առնվազն կրկնապատկել նվազագույն աշխատավարձի մակարդակը և 8-10 տոկոսով կրճատել աղքատությունը, ստեղծել 100 հազարից ավելի նոր աշխատատեղեր: Ըստ 2013թ. պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության, արդյունքում՝ 2013 թվականին տնտեսական աճը կազմել է 3,5%:
Կառավարության նոր ծրագիրը մշակվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 2013թ. ծրագրի, ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության, ՀՀ Նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները:
Ըստ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի, կառավարության նոր ծրագիրը կազմելիս հաշվի են առնվել նաև Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի, նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացրած առաջարկությունները: «Իհարկե, ընդունվել են ողջամիտ առաջարկությունները, իսկ ֆինանսական մեծ ռեսուրս պահանջող առաջարկությունները չէին կարող ընդգրկվել», - կառավարության նախօրեի նիստում ասել է վարչապետը:
Նշենք, որ ոչ իշխանական խորհրդարանական 5 խմբակցություններից կառավարությանն առաջարկներ են ներկայացրել «Բարգավաճ Հայաստան»-ը և ՀՅԴ-ն:

Правительство Армении планирует добиться до 2017 года 5-процентного роста экономики и сокращения уровня бедности на 10% 05/20/2014   11:29  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении сегодня приступит к рассмотрению программы деятельности нового кабинета министров. Согласно представленной в парламент программе, правительство намерено обеспечить опережающие темпы роста экономики по сравнению с развитыми странами посредством среднесрочного роста ВВП на 5%, постепенное повышение минимальной зарплаты до 65 тысяч драмов и сокращение уровня бедности на 10 процентных пунктов.
Отметим, что по состоянию на данный момент минимальная зарплата в Армении составляет 45 тыс.драмов.
Для сравнения отметим, что при реализации одобренной парламентом прошлогодней программы деятельности предыдущего Кабмина правительство намерено в течение 2013-2017гг. обеспечить опережающие темпы роста экономики по сравнению с развитыми странами посредством среднесрочного роста ВВП на 5-7%, как минимум удвоить размер минимальной зарплаты и сократить на 8-10% уровень бедности и создать более 100 рабочих мест. Согласно отчету о выполнении госбюджета на 2013г. экономический рост в 2013г. составил 3.5%.
Программа правительства была разработана на основании программы Кабмина на 2013г., стратегии национальной безопасности, основных тезисов предвыборной кампании Президента РА и Республиканской партии Армении, а также идей, сопоставимых с указанными документами, представленными в программе парламентских фракций.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян подчеркнул, что при составлении новой программы были учтены мнения всех представленных в парламенте политических сил, министерств и госведомств.
“Конечно, были приняты разумные предложения, а предложения, требующие больших финансовых ресурсов, не могли быть включены в программу”, - заявил на вчерашнем заседании правительства Овик Абраамян.