ԱԺ-ն քննարկում է 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով ԱԺ-ն ձևավորելու ՀՅԴ նախաձեռնությունը 05/20/2014   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկումն այս պահին ընդմիջվել է. ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը ներկայացնում է Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին խմբակցության կողմից հրատապ ճանաչված օրենսդրական նախաձեռնությունը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն, հարցը քննարկվում է արտահերթ՝ քառօրյայի երեքշաբթի օրվա երկրորդ նիստում:
Փոփոխությամբ առաջարկվում է հրաժարվել մեծամասնական ընտրակարգից և անցում կատարել 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով ԱԺ-ն ձևավորելու կարգին:
Ինչպես նշեց Ա.Ռուստամյանը, հարցը բազմիցս բարձրացվել է և հավանության չի արժանացել: Ըստ նրա, այս պահին առաջարկին կողմ են բոլոր խմբակցությունները, բացառությամբ իշխող ՀՀԿ-ի:

Парламент Армении рассматривает инициативу АРФД о переходе к 100% пропорциональной системе выборов в парламент 05/20/2014   17:09  |  Лента новостей
Парламентская фракция АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян выступил с инициативой, согласно которой предлагает отказаться от мажоритарной избирательной системы и перейти к порядку формирования парламента по 100% пропорциональной системе.
Законодательная инициатива рассматривалась во внеочередном порядке.
Как отметил руководитель фракции АРФД А. Рустамян, вопрос неоднократно затрагивался ,однако так и не удостоился одобрения. По его словам, в данный момент предложение поддерживают все фракции, за исключением правящей Республиканской партии Армении(РПА).