«Մենք գործ ունենք վրեժխնդրության հետ»,- դատարանում հայտարարել է Վարդան Պետրոսյանի ֆրանսիացի փաստաբանը 05/20/2014 12:51 | Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատական նիստում այսօր Ֆրանսիայից հրավիրված փաստաբան Մարի Դոզենն ի վերջո հնարավորություն ստացավ դատարանին ներկայացնելու իր ելույթը, որը նախորդ նիստում այդպես էլ չհասկացված էր մնացել` դատական դեպարտամենտի գործուղած թարգմանչի ոչ պատշաճ թարգմանության հետևանքով:
Այսօր դատարան հրավիրված նոր թարգմանչի միջոցով ֆրանսիացի փաստաբանը դատարանին միջնորդեց փոխել իր պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը:
«Մարտի 31-ի նիստիում Դուք ինձ ստիպեցիք լռել, քանի որ ապահովված չէր ՔԴ օրենսգրքի 83-րդ հոդվածը` թարգմանությունը: Դուք չափազանց խստապահանջ գտնվեցիք այդ մանրուքի նկատմամբ»,- իր խոսքում նշեց Մարի Դոզենը` հավելելով, որ ցանկալի կլիներ, եթե դատավորը նույն խստապահանջությամբ վերաբերվի նաև անձի ազատության մասին դրույթներին:
Փաստաբանն իր խոսքում նշեց, որ Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված նախնական կալանքը «նրա անմեղության կանխավարկածի ոտնահարումն է», որը ժամանակի ընթացքում էլ ավելի է խորանում:
Անդրադառնալով իր վստահորդին՝ դատական գործընթացը դեռ չավարտված որպես մեղավոր ներկայացնելու խնդրին՝ ֆրանսիացի փաստաբանը նշեց. «Այն, որ զոհված տղաների ընտանիքը մեղավորի կարիք ունի, դա մարդկայնորեն հասկանալի է, սակայն երբ տուժող կողմի փաստաբանն այդ մեղավորին ներկայացնում է սկուտեղի վրա, դա արդարադատության նկատմամբ ոտնձգություն է»:
Գալով տուժող կողմից պարբերաբար հնչող մեղադրանքներին, թե Վարդան Պետրոսյանը գտնվել է ալկոհոլի ազդեցության տակ՝ փաստաբանը հիշեցրեց, որ Վարդան Պետրոսյանը, գործի նյութերի համաձայն, չի մեղադրվում՝ հարբած վիճակում մեքենա վարելու համար, քանի որ գործում առկա փաստերը հակառակն են ապացուցել:
«Ուրբաթ օրը նույնիսկ ընտանիքի անդամներից մեկը, դիմելով Վարդան Պետրոսյանին, ասում էր թշվառ հարբեցող, դատարանի դահլիճում ինչ-որ թռուցիկներ էին բաժանում, որ Վարդան Պետրոսյանը Փարիզում ինչ-որ ներկայացման ժամանակ ասել էր, թե ընկերների հետ հավաքված խմում էին: Չեն ուզում հրաժարվել ալկոհոլի գործոնից, քանի որ առանց դրա գործը դատարկ է»,- ասաց փաստաբանը:
Այսպիսով, նրա խոսքով՝ Վարդան Պետրոսյանը ալկոհոլ օգտագործած չի եղել, արագությունը չի գերազանցել, ավտոմեքենան վարելիս բջջային հեռախոսով չի խոսել:
«Անդրադառնում ենք մի բանի, որ գոյություն չունի: Մենք ամրապնդում ենք ատելությունը տուժողների մոտ: Նրանց ատելությունը գուցե բնական է, բայց չպիտի ներս մտնի դատարանի դահլիճից»,- հայտարարեց Մարի Դոզենը:
Ինչ վերաբերում է Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքին, ապա Մարի Դոզենի համոզմամբ՝այն հակասում է ՄԻԵԴ-ին և եվրոպական կոնվենցիային, որը ՀՀ-ն ստորագրել է:
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ վերջին անգամ Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ կալանքը երկարացնելու որոշում կայացնելով՝ դատավորը հայտարարել է, թե դա արվում է՝ բարոյական նկատառումներից ելնելով: «Արդարադատությունը բարոյականություն չէ, սոսկալի է նման բան գրելը: Եթե այդպես է, մենք գործ ունենք վրեժխնդրության հետ»,- ասաց նա:
Ֆրանսիացի փաստաբանը նաև իր զարմանքը հայտնեց հայաստանյան դատարանում կողմերի դասավորության սկզբունքի վերաբերյալ: «Ես ձեր դատարանում չեմ կարողանում տարբերակել դատախազին տուժող կողմի փաստաբանից: Նրանք նստում են իրար կողքի և խոսում են միևնույն դիրքերից: Ֆրանսիայում այսպիսի բան պատկերացնելն անհնար է»,- ասաց Մարի դոզենը, հավելելով. «Տուժող կողմի փաստաբանը մեղադրանքը պաշտպանելու համար չէ: Ինչ անկախության մասին կարելի է խոսել, ես նույնիսկ իրենց չեմ կարողանում տարբերակել»:
Փաստաբանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև Վարդան Պետրոսյանի դատական անցյալ չունենալու, վկաների և տուժողների վրա ճնշումներ կիրառելու և Հայայստանից փախչելու հնարավորություն չունենալու խնդրին նույնպես:
«Վտանգավորությունը չափվում է դատական անցյալով: Նա չունի դատական անցյալ, և եթե պիտի կալանքը երկարացվի, դա անհեթեթություն է»,- ասաց փաստաբանը:
Մարի Դոզենի ելույթի ավարտին դատարանի դահլիճում երկարատև ծափահարություններ հնչեցին, որոնց վերաբերյալ դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը հերթական նկատողությունը հնչեցրեց` ներկաներին հայտարարելով, որ դատարանի դահլիճում ծափահարելն արգելվում է:

Французский адвокат Вардана Петросяна усмотрела месть в решении о продлении актеру срока содержания под стражей из моральных соображений 05/20/2014   14:55  |  Криминальная хроника
Приглашенная из Франции адвокат Вардана Петросяна - Мари Дозен - ходатайствовала сегодня об изменении в отношении своего подзащитного меры пресечения в виде заключения под стражу.
“На состоявшемся 31 марта заседании Вы заставили меня замолчать, поскольку не удалось обеспечить перевод ст. 83 УПК Армении. Вы проявили чрезмерную требовательность к этой детали”, - заявила в ходе своего выступления Мари Дозен, добавив, что желательно, чтобы судья проявил такую же требовательность по отношению к положениям о свободе личности.
Адвокат отметила, что применение в отношении Вардана Петросяна предварительного заключения “ущемляет принцип презумпции невиновности”.
Обратившись к проблеме представления своего доверителя еще до завершения судебного процесса в качестве виновного, адвокат из Франции отметила:”Можно по-человечески понять попытки членов семьи погибших в ДТП ребят отыскать виновного, однако адвокат потерпевшей стороны преподносит этого виновника на блюдечке, а это уже посягательство на правосудие".
Что же касается периодически озвучиваемых потерпевшей стороной обвинений в адрес Вардана Петросяна, согласно которым актер находился под воздействием алкоголя, адвокат напомнила, что Вардан Петросян, согласно материалам дела, не обвиняется в вождении автомобиля в нетрезвом состоянии, поскольку наличествующие в деле факты подтверждают обратное.
“В пятницу даже один из членов семьи, обращаясь к Вардану Петросяну, обозвал его несчастным пьяницей; раздавал в зале суда какие-то листовки о том, что Вардан Петросян во время какого-то представления в Париже заявил, что выпивал вместе с друзьями. Они не хотят отказаться от версии об алкогольном опьянении, поскольку без этого дело превратится в пустышку”, - сказала адвокат.
Таким образом, по ее словам, Вардан Петросян не употреблял спиртного, не превышал скорости, не говорил по телефону за рулем.
“Мы говорим о том, чего не существует. Мы нагнетаем в потерпевших ненависть. Их чувство ненависти естественно, но оно не должно проникнуть в зал суда”,- заявила Мари Дозен.
Адвокат напомнила, что при вынесении последнего решения о продлении в отношении Вардана Петросяна меры пресечения в виде заключения под стражу, судья заявил, что это делается из моральных соображений. Правосудие – это не мораль, ужасно писать такое. Если это так, то мы имеем дело с местью”, - отметила адвокат.
Адвокат из Франции выразила также свое удивление принципом расположения сторон процесса в армянском суде. “Я не могу отличить вашего прокурора от адвоката потерпевшей стороны; они сидят рядом друг с другом и выступают с одинаковых позиций. Во Франции даже представить такое невозможно”, - заявила Мари Дозен. Она также отметила: “Адвокат потерпевшей стороны находится в суде не для того, чтобы поддерживать обвинение. О какой независимости может идти речь, если я даже не могу их отличить”.
Адвокат в своем выступлении затронула также ряд вопросов, касающихся отсутствия у Вардана Петросяна судимости и возможности бегства из Армении, а также давления на свидетелей и потерпевших.
Выступление Мари Дозен было встречено бурными овациями, из-за которых судья Вагинак Мкртчян сделал присутствующим очередное предупреждение, напомнив им о запрете аплодировать в суде.