Չինաստանը հետ է կանչել ԱՄՆ-ում իր դեսպանին 05/20/2014 09:39 | Միջազգային լրահոս
Չինաստանի ԱԳՆ-ն հետ է կանչել ԱՄՆ-ում իր դեսպանին` Պեկինին կիբերլրտեսության մեջ մեղադրելու մասին ԱՄՆ-ի հայտարարությունից հետո:
Տեղի ԶԼՄ-ները փոխանցում են, որ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարի օգնականը լույս 20-ի գիշերը ամերիկացի դիվանագետին «լուրջ դիտողություններ է արել»: Հանդիպման մանրամասները չեն հաղորդվում:
Նախօրեին ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը չինացի 5 զինվորականի մեղադրել է տնտեսական կիբերլրտեսության մեջ: Նրանց մեղադրում են ատոմային եւ արեւային էներգետիկայով եւ մետալուրգիայով զբաղվող ամերիկյան 6 ընկերություններից առեւտրային գաղտնիք գողանալու մեջ:
Չինաստանը շատ կտրուկ է արձագանքել ԱՄՆ-ի մեղադրանքներին` դրանք համարելով «հորինված եւ վնասարար` չին-ամերիկյան հարաբերությունների եւ փոխադարձ վստահության համար»: Բացի այդ, Պեկինը պահանջել է Վաշինգտոնից` «անհապաղ ուղղել սխալը»:

Посол США вызван в МИД Китая в связи с обвинениями Пекина в кибершпионаже 05/20/2014   09:56  |  Международные новости
МИД Китая вызвал посла США в КНР Макса Бакуса в связи с обвинениями Пекина в кибершпионаже, сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Agence France-Presse.
Как отмечают местные СМИ, помощник министра иностранных дел КНР Чжэн Цзэгуан в ночь на вторник сделал дипломату из США «серьезное представление». Подробности этой встречи внешнеполитическое ведомство Китая не уточняет.
Накануне Департамент юстиции США предъявил обвинения пятерым китайским военным в экономическом кибершпионаже. Их обвиняют в краже коммерческих тайн шести американских фирм, занимающихся ядерной и солнечной энергетикой и металлургией.
Китай резко отреагировал на обвинения США, назвав их «выдуманными и вредными для китайско-американских отношений и взаимному доверию стран». Кроме того, Пекин потребовал от Вашингтона «немедленно исправить ошибку».