Դատական դեպարտամենտն անօրինական գանձումներ է կատարում. բարձրաձայնում է օմբուդսմենը 05/19/2014   11:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդագրություն է տարածել՝  Դատական դեպարտամենտի կողմից մարդկանցից ապօրինաբար տուրք գանձելու վերաբերյալ:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես ասվում է:
Դատական դեպարտամենտը որոշ փաստաթղթերի պատճեններ տրամադրելու համար մարդկանցից պետական տուրք է գանձում, ինչը նախատեսված չէ օրենքով: «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ դատական գործերից տրամադրվող փաստաթղթերի պատճենների համար պետական տուրք կարող է գանձվել բացառապես դատարանի ակտերի, հայցադիմումին կից փաստաթղթերի պատճենների, դատական նիստի համակարգչային ձայնագրման կրիչի տրամադրման համար:
Նշված դեպքերից բացի՝ որևէ այլ փաստաթղթերի պատճենների տրամադրման համար պետական տուրքի վճարման պահանջ ներկայացնելը ուղղակիորեն խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը:
Այս խնդրով Օմբուդսմենին են դիմել բազմաթիվ քաղաքացիներ: Օրինակ, մարդուց պահանջել են 48.200 ՀՀ դրամ պետական տուրքի վճարում, իսկ մի շարք այլ անձանցից պահանջված պետական տուրքը բազմակի անգամ գերազանցել է նշված գումարը: Այդ պատճառով Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը կայացրել է մարդու իրավունքների խախտման մասին Որոշում, որտեղ հանգամանալից ներկայացված են բոլոր իրավական հիմնավորումները: Կից ներկայացվում է Խախտման Որոշումը:
Խնդիրը կարող է կարգավորվել համապատասխան օրենսդրական փոփոխության արդյունքում: Այսինքն, ակնկալվում է օրենքում կատարել այնպիսի փոփոխություն, ըստ որի նման տուրքի գանձումը կսահմանվի օրենքով:
Ընդ որում, անհրաժեշտ է սահմանել, որ փաստաթղթերի տրամադրման համար գանձվեն բացառապես պատճենահանման փաստացի ծախսերը: Հուսով ենք, որ համապատասախան պետական մարմինները սեղմ ժամկետներում կձեռնարկեն անհրաժեշտ միջոցներ, որպեսզի խնդիրը կարգավորվի իրավական ճանապարհով:
Օմբուդսմենն իր պատրաստակամությունն է հայտնում համագործակցել խնդրի հետագա կարգավորման հարցում: Մինչ համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունը՝ Օմբուդսմենը հորդորում է դադարեցնել օրենքով չնախատեսված տուրքերի գանձումը:

Омбудсмен Армении бьет тревогу: Судебный департамент незаконно взимает плату с граждан 05/19/2014 12:58 | Актуальная тема
Судебный департамент Армении незаконно взимает с граждан сумму госпошлины. Об этом отмечается в сообщении офиса омбудсмена Армении.
Судебный департамент Армении взимает с граждан непредусмотренную законом госпошлину госпошлину за предоставление копий ряда документов. Согласно закону РА “О госпошлине”, сумма госпошлины может взиматься за выдачу копий документов из судебных дел исключительно за предоставление судебных актов, копий документов, прилагаемых к исковому заявлению, носителя аудиозаписи с судебного заседания. Помимо указанных случаев требование выплаты госпошлины не предусмотрено и противоречит законодательству.
В связи с этой проблемой к Омбудсмену обратилось множество граждан. К примеру, от гражданина потребовали выплатить 48.200 драмов, а в ряде других случаев требуемая сумма в несколько раз превышала указанную сумму. В этой вязи, Омбудсмен Карен Андреасян принял Решение о нарушении прав человека, в котором обстоятельно представлены все правовые обоснования.
Проблема может быть урегулирована в результате соответствующих законодательных поправок. То есть, предполагается внесение таких изменений, согласно которым требование такой пошлины было бы предусмотрено законом.
При этом, должно быть установлено, что должна взиматься исключительно сумма за фактические расходы на копирование требуемой документации. “Надеемся, что соответствующие государственные структуры в сжатые сроки предпримут необходимые шаги, чтобы решить проблему правовым путём. Омбудсмен выражает готовность к сотрудничеству по вопросу дальнейшего урегулирования данной проблемы. До внесения соответствующих поправок в законодательство, Омбудсмен призывает прекратить взимание непредусмотренных законом госпошлин”, - отмечается в сообщении офиса Омбудсмена.