Վարդան Պետրոսյանը ՔԿՀ-ից գոհ է, դատավարությունից` դժգոհ 05/19/2014   14:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն աշխատանքային շրջայց է իրականացրել մի շարք քրեակատարողական հիմնարկներում: Նախարարը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում հանդիպել է նաև կալանավորված դերասան Վարդան Պետրոսյանին:
Արդարադատության նախարարությունը նշում է, որ նորանշանակ նախարարն այս ընթացքում արդեն իսկ բազմաթիվ դիմումներ և հարցադրումներ է ստացել` հայտնի դերասանի պահման պայմանների, առողջական վիճակի և քրեակատարողական հիմնարկում նրա իրավունքների պաշտպանության վիճակի մասին:
Ուստիև՝ այցելելով Նուբարաշեն ՔԿՀ` նախարարն անձամբ է հետաքրքրվել դերասանի առողջական վիճակով, ուսումնասիրել վերջինիս պահման պայմանները:
Վարդան Պետրոսյանը հատուկ շեշտել է, որ քրեակատարողական հիմնարկների ծառայողներից, ընդհանուր պահման պայմաններից  բացարձակ որևէ բողոք չունի:
Նա ընդգծեց նաև, որ անչափ կարևորում է մարդկային ջերմ վերաբերմունքը, որ տածում են իր հանդեպ խցակիցները: Ավելին, բացելով փակագծերը՝ հայտնել է նաև, որ իր հաջորդ ներկայացման մեջ անպայման անդրադառնալու է դատապարտյալների կյանքին:
«Պարոն նախարար, իմ աչքերից չի հեռանում այն տեսարանը, երբ ինձ կիսամեռ, սպիտակած տեղափոխեցին Դատապարտյալների հիվանդանոց: Փարիզի ամենհայտնի հիվանդանոցը՝ Ամերիկյան կոչվող, չէր կարող ինձ վերադարձնել կյանք, ինչպես դա արեցին այն դատապարտյալները, որոնք մի վայրկյանում շրջապատեցին ինձ իրենց հոգատարությամբ»,- նախարարին ասել է դերասանը՝՝ հավելելով, որ հենց նրանց մարդկային մոտեցման արդյունքում է րոպեներ  անց ուշքի եկել:
Վարդան Պետրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների հոգատար վերաբերմունքի համար:
Իսկ դատավարության ընթացքի վերաբերյալ դերասանը որոշակի դժգոհություն է հայտնել արդարադատության նախարարին, ինչին Հովհաննես Մանուկյանը պատասխանել է, որ դատական քննության ընթացքին որևէ մեկը, այդ թվում արդարադատության նախարարը, միջամտելու իրավասություն չունի և համոզմունք հայտնել, որ դատարանը կկայացնի օրինական և արդար որոշում:
Հանդիպման ավարտին արդարադատության նախարարը նշել է, որ Վարդանի Պետրոսյանի արվեստի երկրպագուներից է և նրան Սերգեյ Փարաջանովի կյանքի մասին պատմող գիրք նվիրել:  Վարդան Պետրոսյանն էլ, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին, նշել է, որ իր միակ ցանկությունն արդար դատավարությունն է:
18:08 28/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը մերժեց միջնորդությունը. Վարդան Պետրոսյանը կմնա կալանքի տակ
16:20 28/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանը՝ տուժող կողմին. «Իմ մասին կարող եք ամեն ինչ ասել. երանի ես ծնված չլինեի, երանի ես մեռած լինեի. այդ մասին ինքս էլ եմ մտածել»
14:11 28/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Պետրոսյանի գործով դատավարությունը սկսվեց եւ ընդմիջվեց. տուժողի իրավահաջորդների ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել է
13:58 28/03/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՏուժող կողմը վիրավորական արտահայտություններով է դիմավորել Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանին

Глава Минюста Армении Ованнес Манукян лично ознакомился с условиями содержания актёра Вардана Петросяна в УИУ “Нубарашен” 05/19/2014   16:47  |  Актуальная тема
Глава Минюста Армении Ованнес Манукян сегодня в ходе посещения уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” встретился с содержащимся в вышеупомянутом УИУ известным актёром Варданом Петросяном.
Минюст Армении отмечает, что новоназначенный министр за это время получил множество заявлений и запросов относительно условий содержания известного сатирика, его состояния здоровья и соблюдения прав в пенитенциарном учреждении.
Посетив УИУ “Нубарашен”, министр лично поинтересовался состоянием здоровья Вардана Петросяна, ознакомился с условиями его содержания.
Вардан Петросян, в свою очередь, особо подчеркнул, что у него нет абсолютно никаких жалоб на отношения к нему сотрудников УИУ и условия содержания.
Сатирик также отметил, что он безмерно ценит теплое человеческое отношение, которое проявляют к нему сокамерники. Более того, артист рассказал, что в следующем своём представлении обязательно обратится к жизни заключенных.
“Господин министр, у меня до сих пор перед глазами сцена, когда меня бледного и полуживого доставили в УИУ „Больница для осужденных”. В самой известной больнице Парижа – Американской больнице – не смогли бы вернуть меня к жизни так, как это сделали осужденные, которые в ту же секунду окружили меня своей заботой”, – сказал В.Петросян в беседе с министром, добавив, что он спустя пару минут пришёл в себя именно благодаря их человечному подходу.
Вардан Петросян поблагодарил сотрудников УИУ за заботу. При этом сатирик выразил недовольство ходом судебного процесса. В ответ Ованнес Манукян отметил, что никто, в том числе и министр юстиции, не вправе вмешиваться в ход судебного следствия. Министр при этом выразил убежденность, что суд вынесет законное и справедливое решение.
Под занавес встречи министр заявил, что является поклонником таланта Вардана Петросяна и подарил ему книгу, повествующую о жизни Сергея Параджанова.Вардан Петросян, поблагодарив главу Минюста, отметил, что единственное, чего он желает- это справедливый суд.