9-րդ օրն է, ինչ զինծառայող-ամբաստանյալ Դավիթ Խաչատրյանը հրաժարվում է քանդել բերանը 05/19/2014 21:58 | Քրեական խրոնիկոն
«Վանաձոր» ՔԿՀ-ում գտնվող, Նոյեմբերյանի զորամասում շարքային Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք պատճառելու մեջ մեղադրվող Դավիթ Խաչատրյանը հրաժարվում է դադարեցնել արդեն 9 օր տևող հացադուլը և քանդել բերանի կարերը, սակայն նա թույլ է տալիս բժիշկներին մշակել իր վերքերը;
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին տեղեկացրեց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը` հավելելով, որ սոցիալ-հոգեբանները աշխատում են կալանավորի հետ՝ փորձելով համոզել, որ Խաչատրյանը հետ կանգնի այդ մտքից, սակայն դեռևս չի հաջողվում:
Հիշեցնենք, որ Մայիսի 5-ին կայացած դատական նիստին մեղադրող դատախազը միջնորդել էր Խաչատրյանի դատապարտել 18 տարվա ազատազրկման, որից հետո ամբաստանյալը հայտարարել է հացադուլ:
Նշենք նաև, որ Դ. Խաչատրյանը դիմումներ է գրել ՀՀ Նախագահին, Գլխավոր դատախազին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, ինչպես նաև Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանին` պնդելով, որ համածառայակից ընկերոջն սպանելու մտադրություն չի ունեցել և չի սպանել՝ խնդրելով երաշխավորել ապահովելու արդար դատաքննության իր իրավունքը:

Давид Хачатрян, обвиняемый в убийстве своего сослуживца Люкса Степаняна, отказывается прекращать голодовку и расшивать себе рот 05/20/2014   10:19  |  Криминальная хроника
Обвиняемый в причинении смертельного огнестрельного ранения военнослужащему ВС Армении Люкса Степаняна – Давид Хачатрян, который находится в уголовно-исполнительном учреждении “Ванадзор”, отказывается расшивать рот и прекращать голодовку, которая длится уже девятый день. Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщил начальник отдела по связям с общественностью управления Уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА Гор Глечян. Он также сообщил, что психологам пока не удается убедить Хачатряна отказаться от своего замысла..
Напомним, что на состоявшемся 5 мая заседании суда прокурор ходатайствовал приговорить Хачатряна к 18 годам лишения свободы, после чего подсудимый объявил о голодовке.
Отметим, что Д. Хачатрян направил письма президенту Армении, генпрокурору, омбудсмену, а также в суд первой инстанции Тавушской области. В письме Д. Хачатрян утверждает, что не имел умысла убивать сослуживца и просит гарантировать ему право на справедливое судебное разбирательство.