Չորս գյուղական համայնքներ նոր ղեկավարներ կունենան 05/17/2014 12:14 | Ընտրական իրավունք
Հունիսի 8-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների արտահերթ ընտրություններ կանցկացվեն Արագածոտնի մարզի Արագած, Գեղարքունիքի մարզի Այգուտ, Լոռի մարզի Յաղդան և Բլագոդարնոյե համայնքներում, որոնց գյուղապետերի լիազորությունները, կառավորության որոշումներով, վաղաժամկետ դադարեցվել են:
Մայիսի 14-ից այս համայնքներում սկսվել է գյուղապետերի թեկնածուների առաջադրումը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, այս պահի դրությամբ Արագած գյուղական համայնքում ինքնաառաջադրված են երեք, Բլագորոդնոյեյում և Յաղդանում՝ երկուական անկուսակցական թեկնածուներ: Այգուտում առաջադրման հայտ է ներկայացրել երկու թեկնածու. մեկն առաջադրված է ՀՀԿ-ի կողմից, մյուսն ինքնաառաջադրված անկուսակցական է:
Գյուղապետերի թեկնածուների առաջադրման վերջնաժամկետը մայիսի 18-ի ժամը 18-ն է:
Նշենք, որ Արագած համայնքի ղեկավար Գագիկ Պողոսյանի լիազորությունները դադարեցվել են՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ, իսկ Այգուտի գյուղապետ Հենրիխ Գաբրիելյանինը, Յաղդանի գյուղապետ Վալենտինա Կերխանաջևայինը և Բլագոդարնոյե գյուղական համայնքի ղեկավար Մերուժան Ավետիսյանինը՝ մահվան պատճառով:

В четырех общинах Армении изберут новых глав сельских администраций 05/17/2014 12:44 | Избирательное право
Запланированные на 8 июня выборы в органы местного самоуправления пройдут в общинах Арагац Арагацотнской, Айгут – Гегаркуникской, Ягдан и Благодарное -Лорийской областях, где решением Правительства полномочия глав сельских старост были досрочно прекращены.
С 14 мая в этих общинах стартовало выдвижение кандидатов на пост главы сельской администрации.
Как сообщили ИА “ФактИнфо” в Центральной избирательной комиссии Армении, по состоянию на данный момент в сельской общине Арагац самовыдвинулись трое, а в общинах Благодарное и Ягдан – по два беспартийных кандидата. Заявку о выдвижении в Айгуте представили двое кандидатов, один из которых баллотируется от РПА, а другой – в порядке самовыдвижения.
Срок выдвижения кандидатов на пост сельского старосты истекает в 18.00 18 мая.
Отметим, что полномочия сельского старосты Арагаца были прекращены в связи с его переходом на другую работу, а полномочия глав сельских общин Айгута – Генриха Габриэляна, Ягдана – Валентины Керханаджеваевой и Благодарного – Меружана Аветисяна в связи с их смертью.