Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ մեծ օրակարգում է (Տեսանյութ) 05/16/2014 12:44 | ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն այսօր միաձայն ընդունեց Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ օրակարգում ընդգրկելու առաջարկությունը:
Ներկայացնելով նախագիծը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արման Թաթոյանը նշեց, որ այն մշակման երկար ճանապարհ է անցել և միջազգային մարմինների հետ քննարկելուց ու նրանց հավանությունն ստանալուց հետո կառավարության կողմից ուղարկվել է ԱԺ:
«Նախագիծն ունի սկզբունքային կարևոր լուծումներ, որոնք կոչված են ապահովելու թե ՄԻԵԴ-ի վճիռներով, թե Խոշտանգումների կանխարգելման Եվրոպական կոմիտեի, թե մի շարք այլ կազմակերպությունների առաջարկություններով պայմանավորված հիմնախնդիրները»,- ասաց փոխնախարարը:
Նախագծի հիմնակա հայցեակարգային լուծումները, ըստ զեկուցողի, հետևյալն են. «Հստակեցվել է մեղադրյալի և տուժողի կողմից իրենց իրավաչափ շահերի պաշտպանության գործիքակազմը, ընդլայնվել է կալանքին այլընտրանք հանդիսացող խափանման միջոցների շրջանակը, ներդրվել է ձերբակալման նոր հայեցակարգ, հստակեցվել է քրեական վարույթին ներգրավված մարմինների տեղը և դերը, նախանշվել են նրանցից յուրաքանչյուրի պատասխանատվության ոլորտները՝ հատկապես մինչդատական վարույթի ընթացքում, քրեական գործի հարուցման փուլը վերացել է և դրա փոխարեն նախատսվում է վարույթի սկիզբ՝ հանցագործության մասին հաղորդումն ստանալուց հետո, ներդրվել են ապացուցողական նոր գործիքներ, ինչպես նաև հստակեցվել են դատական փուլերը, որոնք վերաբերում են հենց քրեական վարույթին»:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկող ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանն ընդգծեց, որ հարցի հապշտապ քննարկումն ու ընդունումը` առանց հանգամանալից քննարկման ու ներկայացման, պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ հետաձգելու ժամկետները (1 տարի) լրացել են եւ հարցերը մեծ օրակարգում չընդգրկելու դեպքում դրանք մեխանիկորեն դուրս կմնան ԱԺ օրակարգից ընդհանրապես:
Այդուհանդերձ, Գագիկ Ջհանգիրյանը հատուկ ընդգծեց, որ դրանում ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մեղավորությունը չկա, քանի որ նախագծի վրա աշխատելու հնարավորություն է ունեցել միայն այս տարեսկզբից: «Մինչ այդ, ճիշտ է ֆորմալ ներկայացված է եղել ԱԺ, բայց մեզ ասել էին, որ գերատեսչությունների հետ դեռևս վերջնակա համաձայնեցման գործընթաց է տեղի ունենում, և մենք էլ սպասել ենք մինչև այդ գործընթացն ավարտվի»,- նշեց բանախոսը:
Այդուհանդերձ, նա ընդգծեց, որ ՔԴՕ-ն այն հիմնարար օրենսգրքերից մեկն է, «որի վրա աշխատանքը ցանկացած իրավաբանի համար պետք է պատիվ լինի»:
Գագիկ Ջհանգիրյանը, սակայն, խնդրեց իրեն ևս, ինչպես և փոխնախարարին, հարցեր չտալ, քանի որ առայժմ հավանություն է տրվում օրենսգրքի նախագիծը մեծ օրակարգում ընդգրկվելու առաջարկին, իսկ բուն աշխատանքը դրա նախագծի վրա սպասվում է հետագայում:
Այսպիսով, հանձնաժողովը միաձայն քվեարկությամբ հավանություն տվեց Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ մեծ օրակարգում ընդգրկելու հարցին:

Проект нового Уголовно-процессуального кодекса Армении будет включен в большую повестку парламента (ВИДЕО) 05/16/2014   13:49  |  Проект УПК
Постоянная комиссия НС Армении по государственно-правовым вопросам сегодня единогласно приняла предложение о включении в повестку дня заседаний парламента проекта нового Уголовно-процессуального кодексе РА.
Представляя проект, заместитель министра юстиции Армении Арман Татоян отметил, что он прошел длинный путь и после того, как он был рассмотрен вместе с представителями международных органов и удостоился их одобрения, Правительство направило его в парламент.
Основные концептуальные решения проекта, согласно докладчику состоят в следующем: ”уточнен инструментарий защиты обвиняемым и потерпевшим своих правомерных интересов, расширен круг мер пресечения, являющихся альтернативой заключению под стражу, внедрена новая концепция ареста, уточнены место и роль органов, привлеченных к участию в осуществлении уголовного производства, обозначены сферы ответственности каждого из них, особенно в ходе досудебного производства, изъята стадия возбуждения уголовного дела и вместо нее предусмотрено начало производства после получения сообщения о преступлении, внедрены новые доказательственные инструменты, а также уточнены судебные стадии, которые касаются именно уголовного производства”.
Содокладчик - депутат парламентской фракции АНК Гагик Джангирян подчеркнул, что поспешное рассмотрение вопроса и его принятие без обстоятельного обсуждения и представления обусловлено тем обстоятельством, что срок отсрочки(1 год) истёк и в случае, если вопросы не будут включены, они механически выпадут из повестки НС РА.
Тем не менее Гагик Джангирян особо подчеркнул, что в этом нет вины, поскольку возможность работать над проектом ей представилась лишь в начале сего года. “До этого, правда, проект был формально представлен в парламент, однако нам сказали, что все еще проходит процесс окончательного согласования с ведомствами, а мы в свою очередь ждали завершения этого процесса”, - отметил он.
Он также отметил, что УПК является тем основополагающим кодексом, работа над которым - большая честь для любого юриста.
Гагик Джангирян, однако, попросил более не задавать ему, равно как и замминистра вопросов, так как пока лишь одобрено предложение о включении проекта в повестку дня, а работа над самим проектом еще предстоит. Таким образом, комиссия единогласно одобрила вопрос о включении в большую повестку дня парламента проекта нового УПК.