ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրենսդրական փաթեթը 05/16/2014 12:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը 79 «կողմ», 21 «դեմ» և 3 «ձեռնպահ» ձայներով քիչ առաջ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրենքի նախագիծը և դրանից բխող մի շարք գործող օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը:
Օրենսդրական փաթեթի քննարկման հատուկ կարգի մասին ԱԺ ընդունած որոշման համաձայն՝ այն վերջնական՝ երրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագծի համաձայն՝ ներկայումս գործող հինգ քննչական մարմիններից Քննչական կոմիտեի կազմում առայժմ կընդգրկվեն երկուսը` Ոստիկանության և Պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները, որոնք իրականացնում են բոլոր քննությունների 95 տոկոսը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի վեց տարի ժամկետով: Ընդ որում, նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել այդ պաշտոնում:
Քննչական կոմիտեի նախագահի և նախագահի տեղակալի պաշտոնի սահմանային տարիքը 65 տարեկանն է: ՀՀ նախագահը, սակայն, կարող է Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը երկարաձգել մինչև երկու տարի ժամկետով:

Парламент Армении принял во втором чтении законодательный пакет о Следственном комитете 05/16/2014 12:37 | Актуальная тема
Национальное Собрание чуть ранее соотношением голосов 79 “за”, 21 “против” и тремя воздержавшимися приняло во втором чтении законопроект “О Следственном комитете Республики Армения” и исходящий из него законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в свыше двух десятков законов.
Согласно принятому парламентом решению об особом порядке рассмотрения законодательного пакета, он будет рассмотрен окончательно, в третьем чтении, в течение 24 часов после его принятия во втором чтении.
Напомним, согласно законопроекту “ О Следственном комитете Армении”, в состав СК войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА, на долю которых приходится 95% расследуемых дел.
Глава Следственного комитета будет назначен сроком на 6 лет. В документе также закреплено, что одно и то же лицо не может занимать должность председателя Следственного комитета более двух сроков подряд.
Предельный возраст для нахождения на должностях главы Следственного комитета и его заместителей – 65 лет. Однако президент Армении может продлить срок пребывания главы Следственного комитета в должности до двух лет.