Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնավարման սահմանային տարիքը երկարաձգելու հնարավորություն կընձեռվի 05/15/2014   17:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր քննարկեց կառավարության կողմից երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրենքի նախագիծը և դրանից բխող մի շարք գործող օրենքներում փոփոխությունների և լրացումների փաթեթը:
Ինչպես նշեց հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մուրադյանը, կառավարությունը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացված տարբերակում հստակեցրել են Քննչական կոմիտեի նախագահի և վերջինիս տեղակալների պաշտոնավարման ժամկետները:
Ըստ այդմ, Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի վեց տարի ժամկետով: Ընդ որում` նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնում:
Նշենք, որ Քննչական կոմիտեի նախագահին կնշանակի երկրի Նախագահը՝ վարչապետի առաջարկությամբ, իսկ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներին՝ քննչական կոմիտեի նախագահի ներկայացմամբ: Պաշտոնավարման սահմանային տարիքը օրինագծով սահմանվել է 65 տարեկանը։ Սակայն փոխնախարարը համաձայնեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանի առաջարկի հետ` Քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը մինչև երկու տարի ժամկետով երկարաձգելու հնարավորություն ընձեռել ՀՀ նախագահին:
Առաջին ընթերցումից հետո նաև որոշակի սոցիալական երաշխիքներ են ամրագրվել ոստիկանությունից և Պաշտպանության նախարարությունից՝ Քննչական կոմիտե տեղափոխվող երկարամյա աշխատանքային ստաժ ունեցող քննիչների համար:
14:41 10/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոն Մարուքյան. Քննչական կոմիտեի գաղափարը դրական է
13:18 19/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի ՀՀ Նախագահի կողմից՝ վարչապետի ներկայացմամբ.Panorama
11:11 25/11/2013  |  Միջազգային լրահոս2017 թվականին քննչական բոլոր գործառույթները կվերապահվեն Ռուսաստանի քննչական մարմնին

Будет предоставлена возможность продления предельного возраста пребывания главы Следственного комитета Армении в должности 05/15/2014   18:30  |  Лента новостей
Парламент Армении сегодня рассмотрел представленный Правительством законопроект “О Следственном комитете Республики Армения” и исходящий из него законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в свыше двух десятков законов.
Как отметил основной докладчик - замминистра юстиции Армении Григор Мурадян – Правительство в представленном во втором чтении варианте были уточнило сроки пребывания на должностях главы Следственного комитета и его заместителей.
Исходя из этого, глава Следственного комитета будет назначен сроком на 6 лет. Причем одно и то же лицо не может занимать должность председателя Следственного комитета более двух сроков подряд.
Отметим, главу Комитета назначит президент страны по предложению премьер-министра, а его заместителей назначат в присутствии председателя Следственного комитета. По законопроекту, предельный возраст для нахождения на должностях главы Следственного комитета и его заместителей – 65 лет. Однако замминистра согласился с предложением председателя постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнеса Саакяна, который предлагает предоставить возможность президенту Армении продлить срок пребывания главы Следственного комитета в должности до двух лет.
После первого чтения был закреплен и ряд социальных гарантий для следователей с многолетним стажем, которые будут переведены из Полиции и Минобороны РА в Следственный комитет.