Կառավարությունը շարունակում է մերժել վարորդների տուգանքները նվազեցնելու առաջարկները 05/14/2014 12:08 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունը հերթական անգամ բացասական է արձագանքել վարորդների կողմից ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտման դեպքում սահմանված տուգանքները նվազեցնելու առաջարկին:
Այս անգամ կառավարությանը ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակները ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանն ու Հովհաննես Մարգարյանն են:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կաատարելու մասին նրանց ներկայացրած օրենքի նախագծին Ոստիկանությունը բացասական եզրակացություն է տվել, և կառավարության հաստատմանը ներկայացրել օրենսդրական այս նախաձեռնությունը մերժելու որոշման նախագիծ:
Հիշեցնենք՝ կառավարությունը նախորդ իր նիստում մերժեց նաև ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի համանման առաջարկը:
Ի դեպ, պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ Հայաստանում տեսանկարահանող եւ լուսանկարահանող սարքերի միջոցով երթեւեկության կանոնների խախտումներ արձանագրելու փորձի ներդրման պահից սկսած տուգանքների ծավալը գրեթե 3 անգամ ավելացել է:
Եթե 2011 թվականին երթեւեկության կանոնների խախտման համար նշանակվել է 2 մլրդ 925 մլն 153 հազար դրամի տուգանք, ապա 2012 թվականին այդ թիվը կազմել է արդեն 7 մլրդ 59 մլն 57 հազար դրամ, իսկ 2013թ. արդեն արագաչափերի եւ տեսախցիկների կիրառմամբ տուգանքների թիվը տարեկան հասել է 11 մլրդ 347 մլն 917 հազար դրամ:

Правительство Армении отклонило очередную инициативу депутатов о снижении суммы штрафа за нарушение ПДД 05/14/2014 13:20 | Актуальная тема
Правительство Армении в очередной раз отреагировало отрицательно на предложение о снижении установленного размера штрафа за нарушение правил дорожного движения.
На сей раз авторами представленной Правительству законодательной инициативы являлись депутаты НС РА от “Оринац еркир” Эгине Бишарян и Ованнес Маргарян.
Полиция дала отрицательное заключение на представленный ими законопроект о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях, и представило на утверждение Правительства проект решения об отклонении данной законодательной инициативы.
Напомним, что Правительство на предыдущем заседании отклонило аналогичное предложение депутата НС РА от оппозиционного АНК Никола Пашиняна.
Согласно официальной статистике, с момента внедрения в Армении опыта фиксации нарушений ПДД с помощью видеокамер и радаров контроля скорости объем штрафов вырос почти в 3 раза.