Կուտակային կենսաթոշակների վերաբերյալ կառավարության առաջարկներն ընդունվեցին. կողմ էր միայն ՀՀԿ 05/13/2014 13:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը 68 «կողմ», 12 «դեմ» եւ 36 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի լրամշակված տարբերակը:
Նախագծին, ինչպես նախապես հայտարարվեց, դեմ քվեարկեցին «Հայ ազգային կոնգրես» եւ «Ժառանգություն» խմբակցությունները:
«Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅԴ եւ «Օրինաց երկիր» խմբակցությունները, արձանագրելով, որ սա կես քայլ առաջ է, սակայն չի լուծվում պարտադիր կուտակային բաղադրիչն ընդհանրապես հանելու խնդիրը չի լուծվում, ձեռնպահ քվեարկեցին:
Նախագծով, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ գործատուն վարձու աշխատող եւ պայմանագրային եկամուտ ստացող մասնակիցների համար կուտակային վճարներ չի հաշվարկում եւ չի փոխանցում, եթե մասնակիցը առձեռն կամ փոստային առաքմամբ գործատուին ներկայացնում է պարտադիր կուտակային վճարները չհաշվարկելու եւ չփոխանցելու մասին դիմում: Ընդ որում, այս դրույթի գործողությունը տարածվում է 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած իրավահարաբերությունների վրա, այսինքն` ստանում է հետադարձ ուժ:
Ուժը կորցրած է ճանաչվում գործող օրենքի 76-րդ՝ պարտադիր կուտակային վճարները չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար պատասխանատվություն սահմանող հոդվածը:
Բացի այդ, պարտադիր կուտակային վճարը հաշվարկելու եւ փոխանցելու պարտավորություն ունեցող անձն ազատվում է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն ընկած ժամանակահատվածի համար պարտադիր կուտակային վճարը չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար օրենքով նախատեսված

Парламент Армении принял законопроект о внесении поправок в резонансный закон “О накопительных пенсиях”. “За” проголосовала только РПА 05/13/2014 14:20 | Лента новостей
Парламент Армении немногим ранее соотношением голосов 68-“за”, 12-“против” и 36 воздержавшимися принял в первом чтении доработанный вариант законопроекта о внесении изменений в Закон Республики Армения “О накопительных пенсиях”.
Как и ожидалось, оппозиционные фракции “Наследие” и “Армянский национальный конгресс” проголосовали против принятия законопроекта.
Парламентские фракции “Процветающая Армения”, АРФ “Дашнакцутюн” и “Оринац еркир”, констатировав некоторый прогресс, который, однако, не решает проблему изъятия положения об обязательном накопительном компоненте, решили воздержаться.
В законопроекте, в частности, было предусмотрено, что работодатель не производит расчет обязательных взносов на накопительную часть пенсии для работников по найму и участников(от их имени), получающих доход по договору, и не перечисляет их, если участник предъявляет работодателю лично и по почте заявление о непречислении суммы обязательного накопительного взноса.
Причем действие данного положения распространяется на правоотношения, возникшие после 1 января 2014г., то есть они получают обратную силу.
Статья 76 действующего закона, устанавливающая ответственность за невыполнение обязательных взносов или за выполнение с опозданием, признается утратившей силу.
Кроме того, лицо, в обязанности которого входит производить расчет и перечислять обязательные накопительные взносы, за период вступления закона в силу освобождается от предусмотренной законом ответственности за невыполнение платежей в счет обязательной накопительной пенсии или за выполнение с опозданием.