«Ատկատների» գործով քաղշիննախարարության նախկին պաշտոնյա-ամբաստանյալները դատապարտվեցին ազատազրկման 05/13/2014 13:41 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային գրադարանում և այլ օբյեկտներում հիմնանորոգման շինարարական աշխատանքներում հավելագրումների, այսպես կոչված՝ «ատկատների» գործով այսօր հրապարակվեց դատավճիռը:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությանը հատկացված միջոցների հաշվին Հայաստանի ազգային գրադարանում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքները համակարգող պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավար Գոռ Քամալյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ երկու դրվագով և նույն հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը և նույն արարքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և դատապարտվեց ընդհանուր առմամբ 5 տարվա ազատազրկման:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ կայացված դատավճռով նա 2 տարի ժամկետով զրկվեց պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման բաժնի գլխավոր ճարտարագետ Գևորգ Սոսյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և դատապարտվեց երեքուկես տարվա ազատազրկման: Նա զրկվեց պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից՝ 2 տարի ժամկետով:
Երեքուկես տարվա ազատազրկման դատապարտվեց նաև «Ճաննախագիծ» ինստիտուտ ՍՊ ընկերության տեխնիկական հսկիչ Աշոտ Մամիկոնյանը: Նա մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Ըստ մեղադրական եզրակացության, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությանը հատկացված միջոցների հաշվին Հայաստանի ազգային գրադարանում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքները համակարգող պատասխանատու ստորաբաժանման ղեկավար Գոռ Քամալյանը դրական եզրակացություններ է տվել՝ 28.385.280 ՀՀ դրամի ծավալային հավելագրումներով կազմված կատարողական ակտերի՝ կապալառուի և տեխնիկական հսկողություն իրականացրած հսկիչների կողմից իրենց աշխատանքներն ամբողջությամբ և պատշաճ կատարելու վերաբերյալ:
Դրա հետևանքով, ըստ մեղադրական եզրակացության, «Հիդրոշինարար-5» ԲԲ ընկերության տնօրեն Հարություն Անդրեասյանի կողմից յուրացվել են պետբյուջեից հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ։
Ըստ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման բաժնի գլխավոր ճարտարագետ Գևորգ Սոսյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ համայնքի «Մեծ Մանթաշի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքում, կատարողական ակտերում նշված աշխատանքների ծավալները հավելագրելու միջոցով յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 11.010.020 դրամ գումար հափշտակելու պայմաններում, աշխատանքներն ամբողջությամբ և պատշաճ կատարված լինելու մասին տվել է դրական եզրակացություններ, ինչի հետևանքով անզգուշությամբ առաջացել են ծանր հետևանքներ:
Իսկ «Ճաննախագիծ» ինստիտուտ ՍՊ ընկերության տեխնիկական հսկիչ Աշոտ Մամիկոնյանը մեղադրվում է այն բանում, որ տեխնիկական հսկողություն իրականացնելով Շիրակի մարզի «Մեծ Մանթաշի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ում նախատեսված և իրականացված հիմնանորոգման աշխատանքների նկատմամբ, իր լիազորություններն ի օգուտ «Ն. Մ. Օհանյան» ՍՊ ընկերության փաստացի տնօրեն Հայկազ Էլոյանի օգտագործելով, առանց կատարողական ակտերի ծավալները կատարված լինելը ստուգելու 2011-2012 թվականների ընթացքում ստորագրել է աշխատանքների լրիվ կատարված լինելու մասին թվով 13 կատարողական ակտեր, որոնց հիման վրա «Ն. Մ. Օհանյան» ՍՊ ընկերության փաստացի տնօրեն Հայկազ Էլոյանին հնարավորություն է ընձեռել ՀՀ պետական բյուջեից ստանալ փաստացի չկատարված 11.010.020 ՀՀ դրամ ծավալով աշխատանքների համար վարձատրություն, ինչի հետևանքով առաջացել են ծանր հետևանքներ, այն է՝ յուրացվել են պետբյուջեից հատկացված առանձնապես խոշոր չափերի գումարները։
Մեղադրող Գևորգ Բաղդասարյանն իր ճառում միջնորդել էր Գոռ Քամալյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման՝ 3 տարի ժամկետով նրան զրկելով պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից, Գևորգ Սոսյանին՝ 4 տարվա ազատազրկման՝ 3 տարի ժամկետով զրկելով նրան պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից, իսկ Աշոտ Մամիկոնյանին` 3 տարվա ազատազրկման, ապա համաներման որոշման կիրառմամբ՝ նրան ազատել պատժի կրումից:

Суд в Ереване приговорил к заключению всех фигурантов дела “об откатах”при ремонте в Нацбиблиотеке и других объектах 05/13/2014 15:44 | Актуальная тема
Суд сегодня огласил приговор по делу о так называемых откатах в Национальной библиотеке Армении и в других объектах.
Руководитель ответственного подразделения, координирующего работы по ремонту в Национальной библиотеке Армении за счет выделенных Министерству градостроительства средств, Гор Камалян был признан виновным по ч. 1 ст. 308 УК Армении, по двум эпизодам и по ч. 2 той же статьи (“злоупотребление должностными полномочиями и то же деяние, повлекшее тяжкие последствия”). Суд приговорил Г. Камаляна в общей сложности к 5 годам лишения свободы.
По приговору, вынесенному под председательством судьи суда первой инстанции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш Месропа Макяна, он лишился права занимать должности в органах государственной власти и органах местного самоуправления сроком на два года.
Главный инженер отдела реализации градостроительных программ Министерства градостроительства РА Геворк Сосян был признан виновным по ч. 2 ст. 308 УК Армении и приговорен к трем с половиной годам заключения с лишением права занимать должности в органах государственной власти и органах местного самоуправления сроком на два года.
Такой же срок получил технический контролер ООО институт “Чанннахагиц” Ашот Мамиконян. Он был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ч. 2ст. 214 УК РА(“злоупотребление сотрудниками коммерческой или другой организации своими полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”).
Напомним, Гору Камаляну инкриминировали присвоение имущества в особо крупных размерах в ходе ремонта здания Национальной библиотеки Армении. В частности, он, злоупотребив своим должностным положением, выдал положительные заключения о надлежащем и полноценном выполнении работы подрядчиками, составившими исполнительные акты с объемными приписками(28.385.280 драмов), и контролерами, осуществлявшими технический надзор.
Вследствие этого, согласно обвинительному заключению, директор ОАО “Гидрошинарар” Арутюн Андреасян присвоил выделенные из госбюджета средства в особо крупном размере.
Согласно предъявленному главному инженеру отдела реализации градостроительных программ Министерства градостроительства РА Геворку Сосяну,последний, будучи ответственным должностным лицом, наделенным полномочиями по контролю за надлежащим выполнением договоров о предоставлении услуг по техническому и авторскому надзору над реализацией строительных работ, осуществляемых за счет бюджетных средств, использовал свое должностное положение вопреки служебным интересам. В частности, он в ходе осуществления ремонтных работ в ГНКО “Средняя школа Мец Манташа” сельской общины Мец Манташ Ширакской области Армении, путем приписок указанных в исполнительных актах объемов работ в условиях хищения суммы в особо крупном размере(11.010.020млн.драмов), совершенного путем присвоения, выдал положительные заключения о надлежащем и полноценном выполнении работ, что по неосторожности повлекло тяжкие последствия.
А технический контролер ООО институт “Чанннахагиц” Ашот Мамиконян обвиняется в том, что, осуществляя технический контроль за строительными работами, предусмотренными и осуществляемыми в ГНКО “Средняя школа Мец Манташа”, использовал свои полномочия вопреки интересам службы и во благо директора ООО “Н.М. Оганян” Айказа Элояна, предоставив ему возможность получить из госбюджета средства фактически за работу, невыполненную в объеме 11.010.020 драмов. Его действия оказались чреватыми тяжкими последствиями - “были присвоены выделенные из госбюджета средства в особо крупном размере”.
Прокурор ходатайствовал о признании виновным Гора Камаляна по ч. 1 и 2ст. 308 УК РА (“злоупотребление должностными полномочиями и то же деяние, повлекшее тяжкие последствия”) и просил приговорить к 6 годам лишения свободы с лишением его права занимать должности в государственных и муниципальных органах сроком на 3 года.
Сторона обвинения ходатайствовала о признании виновным Геворка Сосяна по ч.2 ст. 308 УК РА (“злоупотребление должностными полномочиям,, повлекшее тяжелые последствия”) ипросил приговорить к 4 годам лишения свободы с лишением его права занимать должности в государственных и муниципальных органах сроком на 3 года.
Сторона обвинения ходатайствовала о признании виновным Ашота Мамиконяна по ч. 2ст. 214 УК РА (“злоупотребление сотрудниками коммерческой или другой организации своими полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия”) и просил приговорить его к 3 годам лишения свободы и освободить его от отбывания наказания по амнистии.