Պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը 05/12/2014   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով այսօր պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը մեկնել են Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոց, որտեղ կմասնակցեն հայ-ֆրանսիական տնտեսական համաժողովին:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում են Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների առանձնազրույցը, ապա՝ երկու երկրների պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները, որոնց ավարտին կստորագրվեն մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը բանակցությունների արդյունքները կամփոփեն համատեղ մամուլի ասուլիսում: Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները կմասնակցեն նաև Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի այցի շրջանակներում կայանալիք հայ-ֆրանսիական տնտեսական համաժողովին:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը կայցելեն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ կդնեն Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին և հարգանքի տուրք կմատուցեն Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Նախագահներն այնուհետև ներկա կգտնվեն աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի համերգին, որը կկայանա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Ֆրանսահայ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը Հայաստան է ժամանել կիրակի երեկոյան։
Ֆրանսուա Օլանդի այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև երկու երկրների նախագահների մասնակցություն Երևանում Ֆրանսիայի ազգային հերոս, անվանի բանաստեղծ Միսաք Մանուշյանի անվամբ անվանակոչված պուրակի բացման արարողությանը և այցելություն մայրաքաղաքում առաջիկայում բացվելիք ֆրանսիական «Կարֆուր» ընկերության հիպերմարկետի շինհրապարակ, որտեղ նախագահները կծանոթանան իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:

Президент Франции Ф.Олланд прибыл с госвизитом в Армению 05/12/2014 17:15 | Лента новостей
Сегодня с государственным визитом в Армению прибыл президент Франции Франсуа Олланд. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ереванском международном аэропорту “Звартноц” состоялась официальная церемония встречи французского президента. Президенты Армении и Франции направились в гостиницу “Армения Марриот”, где примут участие в армяно-французском экономическом форуме.
В рамках визита запланирована встреча президентов Армении и Франции, после которой состоятся переговоры в расширенном составе с участием членов делегаций двух стран, по итогам которых намечено подписание документов, направленных на развитие и углубление сотрудничества между двумя государствами.
Серж Саргсян и Франсуа Олланд подведут итоги переговоров на совместной пресс-конференции. Главы двух государств примут участие в предстоящем в рамках визита президента Франции армяно-французском экономическом форуме
Президенты Армении и Франции посетят Цицернакаберд (Мемориальный комплекс памяти жертв геноцида армян 1915г. в Османской Турции) и отдадут дань уважения памяти жертв Геноцида.
Затем Серж Саргсян и Франсуа Олланд будут присутствовать на концерте всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура, который состоится в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. В резиденции главы армянского государства в честь президента Франсуа Олланда будет дан государственный ужин.
Запланировано также участие глав двух стран в церемонии открытия в Ереване сквера имени французского национального героя, поэта Мисака Манушяна и визит на стройплощадку гипермаркета “ Carrefour” , который в ближайшее время откроется в Ереване.