Նախագահն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնին 05/12/2014 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնին և նրան ուղեկցող Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցչության ղեկավար Թերեզա Դաբան Սանչեսին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասաակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկրում բարձր են գնահատվում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ իրականացվող ծրագրերն ու փոխգործակցությունը: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավարի այցը Հայաստան հատկապես ՀՀ-ում նոր կառավարության ձևավորումից կարճ ժամանակ հետո, ինչը, Նախագահի խոսքով, հարմար առիթ է կառավարության հետ քննարկելու առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագիրը:
ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է ՀՀ նոր կառավարության ղեկավարի հետ արդեն ունեցած հանդիպման արդյունքները և գոհունակությամբ խոսել հիմնադրամի հետ համատեղ ծրագրերն ու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու կառավարության պատրաստակամության մասին, ինչը, նրա համոզմամբ, վկայում է նախկինում եղած ակտիվ երկխոսությունը շարունակելու՝ նոր կառավարության նպատակադրման մասին:
Իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև կենսաթոշակային բարեփոխումներին: ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը նշել է, որ հիմնադրամն աջակցում է և առաջիկայում էլ շարունակելու է իր աջակցությունն այդ բարեփոխումներին, որոնք Հայաստանի տնտեսական զարգացման հնարավորությունների տեսանկյունից ևս էական նշանակություն ունեն:

Глава армянской миссии МВФ представил президенту Сержу Саргсяну итоги встречи с новым премьером Армении 05/12/2014   16:49  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня руководителя армянской миссии Международного валютного фонда(МВФ) Марка Хортона и руководителя представительства МВФ в Армении Терезу Дабан Санчес. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян подчеркнул важность визита руководителя армянской миссии МВФ в Армению спустя короткое время после формирования Правительства, что, по словам президента, является хорошим поводом для обсуждения с Правительством программы сотрудничества на ближайшие годы.
Руководитель армянской миссии МВФ М.Хортон представил президенту итоги проведенной с новым премьер-министром Армении встречи и с удовлетворением подчеркнул готовность Правительства к обсуждению вопросов, представляющих обоюдный интерес и связанных с совместными программами, что, по его убеждению, свидетельствует о нацеленности нового кабмина на продолжении ранее начатого активного диалога. Стороны затронули вопрос проводимых в республике пенсионных реформ.
М.Хортон отметил, что МВФ продолжит оказывать содействие реформам, которые имеют существенное значение с точки зрения возможностей развития экономики Армении.