ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ. Շփման գծում կա իրավիճակի սրացման մշտական սպառնալիք 05/12/2014 12:29 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները 1994 թվականին կնքված զինադադարի 20-րդ տարեդարձի առթիվ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ տարածաշրջանի ժողովուրդներին կոչ անելով խորհել վերջին երկու տասնամյակների ժառանգության մասին:
«Այդ համաձայնագրով ավարտվեց պատերազմը, վերջ տրվեց նախորդ տարիների դաժան բռնություններին և ստեղծվեց խաղաղության տանող բանակցությունների հիմք: Համաձայնագրի շնորհիվ Հայաստանի և Ադրբեջանի նոր սերունդները մեծացան՝ առանց պատերազմի արհավիրքներին ականատես լինելու: Կողմերը պետք է անեն ամեն հնարավոր բան՝ ապագա սերունդներին նման փորձություններից զերծ պահելու համար:
Այնուամենայնիվ, զինադադարի համաձայնագիրը չլուծեց հիմնախնդիրը: Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքները մնացին օկուպացված, և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում առաջընթացի ուղի չտրամադրվեց: Հիմնախնդրի՝ վերջնական կարգավորման բացակայության արդյունքում հարյուր հազարավոր մարդիկ տեղահանվեցին, սահմանում և շփման գծում կա իրավիճակի սրացման մշտական սպառնալիք, և որոշ մարդիկ կարծում են, որ ստատուս քվոն կարող է շարունակվել անորոշ ժամանակով:
Կողմերը պատրաստակամություն չեն հայտնել՝ համանախագահ երկրների կողմից ընձեռած հնարավորությունից օգտվելու և խաղաղության գործընթացում անհրաժեշտ առաջընթաց գրանցելու համար քաղաքական որոշումներ ընդունելու:
Այս հիմնախնդրի հարցում մենք միասնական դիրքորոշում ունենք և պատրաստ ենք օգնել կողմերին՝ խաղաղ կարգավորման հասնելու՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքների և Հելսինկյան ամփոփիչ ակտի հիման վրա, մասնավորապես նրանց, որոնք վերաբերում են ուժ չկիրառելուն, տարածքային ամբողջականությանը, իրավահավասարությանը և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին»:
Համանախագահները շեշտում են նաև, որ կարգավորումը պետք է ներառի տարրեր, որոնք առկա են համանախագահների՝ 2009-ից 2013 թվականներն արված հայտարարություններում, որոնք ընդգրկում են Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա տարածքների վերադարձը, Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակը, անվտանգության և ինքնավարման երաշխիքներ, Հայաստանը Լեռտնային Ղարաբաղին կապող միջանցքը, Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշում, տեղահանված մարդկանց և փախստականների վերադառնալու իրավունքը և միջազգային անվտանգության երաշխիք, այդ թվում՝ խաղաղապահ առաքելություն:
«Նոյեմբերին մենք տեսանք, որ երկխոսությունն սկսվում է ամենաբարձր մակարդակով: Մենք կոչ ենք անում կողմերին վարել կառուցողական, բարեխիղճ բանակցություններ՝ այս տարրերի հիման վրա հիմնախնդիրը կարգավորելու նպատակով:
Նման կարգավորումը հնարավոր չի լինի առանց Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիների միջև վստահության և փոխըմբռնման: Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին աշխուժացնել քաղաքացիների երկխոսության ծրագիրը և վստահության ու անվտանգության ամրապնդման միջոցները՝ խաղաղության գործընթացն ամրապնդելու համար:
Հայերը և ադրբեջանցիները արժանի են խաղաղ և անվտանգ պայմաններում ապրելու, և մենք պատրաստ ենք օգնելու: Կողմերը պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեն՝ խաղաղություն ապահովելու համար: Երբ նրանք անեն դա, կստանան ԵԱՀԿ-ի և միջազգային հանրության աջակցությունը»,-ասվում է Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունում:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с совместным заявлением по случаю 20-летия соглашения о прекращении огня 05/12/2014   18:11  |  Актуальная тема
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с совместным заявлением по случаю 20-й годовщины подписания в 1994г. соглашения о режиме прекращения огня между Арменией и Азербайджаном.
“Это соглашение положило конец настоящей войне, остановило жестокость и насилие предыдущих лет и заложило основу для переговоров, ведущих к миру. Благодаря установлению режима прекращения огня выросло новое поколение армян и азербайджанцев, которое не видело ужасов войны. Стороны должны сделать все возможное, чтобы уберечь будущие поколения от подобных испытаний”, – говорится в заявлении.
Соглашение об установлении режима прекращения огня тем не менее не решило карабахский конфликт.”Прилегающие территории Нагорного Карабаха все еще остаются „оккупированными”, и не был обеспечен путь к прогрессу в вопросе статуса Нагорного Карабаха. Отсутствие окончательного урегулирования привело к продолжающемуся переселению сотен тысяч людей, постоянной угрозе эскалации ситуации у границы и на линии соприкосновения, а также вызвало заблуждение у некоторых людей, что статус-кво может сохраняться в течение неопределенного срока”.
Стороны не выразили готовности к тому, чтобы воспользоваться возможностями, открывающимися благодаря усилиям стран-сопредседателей, или принять политические решения, необходимые для прогресса в процессе мирного урегулирования.
Мы занимаем единую позицию в этом вопросе и готовы оказать содействие сторонам в достижении мирного урегулирования на основе ключевых принципов Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта, в частности, касающихся неприменения силы, территориальной целостности, равноправия и права наций на самоопределение”.
Сопредседатели также отмечают, что урегулирование конфликта должно включать в себя элементы, изложенные президентами стран-сопредседателей в заявлениях с 2009 по 2013 гг., которые предполагают возвращение прилегающих территорий Нагорного Карабаха, промежуточный статус для Нагорного Карабаха, гарантирующий безопасность и самоуправление, коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом, определение окончательного статуса Нагорного Карабаха путем в будущем посредством волеизъявления, право всех внутренне перемещенных лиц и беженцев на возвращение и международные гарантии безопасности, включая миротворческие миссии”.
“В ноябре мы стали свидетелями возобновления диалога на самом высоком уровне. Мы призываем стороны начать конструктивные, добросовестные переговоры, в целях достижения на основе этих элементов окончательного урегулирования конфликта.
Подобное урегулирование не будет возможным без наличия доверия и взаимопонимания между армянским и азербайджанским народами. Мы призываем стороны к реализации программ по активным контактам между гражданами и мероприятиям по усилению безопасности с целью укрепления процесса мирного урегулирования. Армяне и азербайджанцы заслуживают того, чтобы жить в мире и безопасности, и мы готовы содействовать этому. Стороны должны принять необходимые меры по обеспечению мира. Если они это сделают, то получат полную поддержку ОБСЕ и международного сообщества”,– говорится в заявлении.