Ի՞նչ է ավելացել և ի՞նչ պակասել Քրեական դատավարության օրենսգրքում՝ դատական լրագրողի դիտակետից 05/09/2014   13:12  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի հեղինակները խոսում են պաշտպանի իրավունքների ընդլայնման մասին, իսկ պաշտպաններն իրենց հերթին դժգոհում են, որ դրանց իրականացման մեխանիզմներ չկան:
Այնուամենայնիվ, ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել նախագծում, որն, ինչպես հայտնի է, վերջնական տարբերակը չէ, ներկայումս հանրության «աչքերից հեռու» շտկումներ են կատարվում, որոնք առաջիկայում «Փաստինֆո»-ն կփորձի «գաղտնազերծել»:
Այսպես` նախագծով, ինչպես և գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքով, ամրագրվում է իր պաշտպանյալի հետ «առանձին, խորհրդապահական կարգով (կոնֆիդենցիալ), անարգել տեսակցելու» պաշտպանի իրավունքը: Ի դեպ, նախագծում բացակայում է գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքում առկա հետևյալ ձևակերպումը՝ «առանց տեսակցությունների թվի և տևողության սահմանափակման», ինչը «յուրովի», կամայական մեկնաբանությունների տեղիք կարող է տալ:
Նախագծով պաշտպանն իրավունք ունի «մասնակցել իր պաշտպանյալի մասնակցությամբ կատարվող ցանկացած ապացուցողական կամ այլ վարութային գործողության, մասնակցել իր կամ իր պաշտպանյալի միջնորդությամբ կատարվող ապացուցողական կամ այլ վարութային գործողությանը, այլ դեպքերում   քննիչի առաջարկով մասնակցել ապացուցողական կամ այլ վարութային գործողությանը»:
Գործող օրենսգրքի համապատասխան դրույթի համեմատ սա առաջընթաց է, քանի որ գործող քրեական դատավարության օրենսգրքով պաշտպանն իրավունք ունի մասնակցել իրականացվող քննչական կամ այլ դատավարական գործողություններին՝ քրեական հետապնդման մարմնի առաջարկով, իսկ «քրեական հետապնդման մարմնի թույլտվությամբ մասնակցել քրեական հետապնդման մարմնի կողմից իր միջնորդությամբ իրականացվող բոլոր քննչական և այլ դատավարական գործողություններին, մասնակցել իր պաշտպանյալի մասնակցությամբ իրականացվող ցանկացած քննչական կամ այլ դատավարական գործողությանը, եթե դա պահանջում է կասկածյալը կամ մեղադրյալը, կամ գործողությունն սկսելիս դրա մասին միջնորդում է ինքը` պաշտպանը»:
Որոշ կոսմետիկական շտկումների է ենթարկվել հարցման ենթարկելու՝ պաշտպանին իրավունք վերապահող դրույթը՝ պաշտպանն իրավունք ունի «համաձայնության դեպքում հարցման ենթարկել ֆիզիկական անձանց»՝ գործող օրենսդրությամբ, պաշտպանի իրավունքն առավել բացարձակ է. նա իրավունք  ունի «հարցման ենթարկել մասնավոր անձանց»:
Նախագծով սահմանվում է, որ պաշտպանն իրավունք ունի «պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, անհատ ձեռնարկատերերից և իրավաբանական անձանցից պահանջել և ստանալ փաստաթղթեր կամ տեղեկություններ, եթե դրանք չեն պարունակում օրենքով պահպանվող գաղտնիք», ինչպես նաև՝ «մեղադրյալի պաշտպանության իրականացման հետ կապված հատուկ գիտելիքներ պահանջող հարցերով ստանալ փորձագետի կարծիք»:
Գործող օրենսդրությամբ՝ իրավակարգավորումն ավելի գործուն է թվում: Ըստ դրա՝ պաշտպանն իրավունք ունի տարբեր կազմակերպություններից պահանջել տեղեկանքներ, բնութագրեր և այլ փաստաթղթեր, եթե դրանք չեն պարունակում պետական կամ ծառայողական գաղտնիք և ընդգծվում է՝ «վերջիններս պարտավոր են սահմանված կարգով տրամադրել այդ փաստաթղթերը կամ դրանց պատճենները»:
Գործող օրենսդրությամբ՝ պաշտպանն իրավունք ունի հարցնել ոչ թե փորձագետի, այլ՝ մասնագետի կարծիք: Ըստ ներկայիս իրավակարգավորման՝ պաշտպանն իրավունք ունի «պաշտպանյալի համաձայնությամբ հարցնել մասնագետների կարծիքը` պարզաբանելու համար իրավաբանական օգնություն ցույց տալու հետ կապված այն հարցերը, որոնք պահանջում են հատուկ գիտելիքներ»:
Նախագծում ավելացել է դրույթ, ըստ որի՝ պաշտպանն իրավունք ունի «իր, ինչպես նաև իր ընտանիքի անդամի կամ այլ մերձավոր անձի կյանքին, առողջությանը և իրավաչափ շահերին սպառնացող վտանգի դեպքում վարույթն իրականացնող մարմնից հայցել հատուկ պաշտպանություն»:
Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքով պաշտպանական կողմի իրավունքների տեսանկյունից ուշագրավ է նորամուծությունն, ըստ որի՝ դատարանում մինչև ապացույցների հետազոտումն սկսելը բացման խոսքով հանդես են գալիս նախ՝ հանրային մեղադրողը, իսկ այնուհետև՝ իր ցանկությամբ, պաշտպանը կամ պաշտպանությունն ինքնուրույն իրականացնող մեղադրյալը:
Մասնավորապես՝ հանրային մեղադրողը բացման խոսքում ներկայացնում է մեղադրանքի փաստական հիմքը, ինչպես նաև՝ մեղադրյալին վերագրվող արարքի իրավական գնահատականը, իսկ պաշտպանության կողմի բացման խոսքում ներկայացվում է մեղադրանքի վերաբերյալ դիրքորոշումը:
Նշենք, որ գործող ընթացակարգի համաձայն՝ մեղադրողի կողմից մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի հրապարակումից հետո նախագահող դատավորը ամբաստանյալից ճշտում է մեղադրանքը պա՞րզ է, ընդունո՞ւմ է մեղադրանքը, եթե այո՝ ի՞նչ չափով, մասնակի՞, թե՞ ամբողջությամբ, իսկ պաշտպանին վերապահված է դատաքննության ավարտից հետո ճառով ու ռեպլիկով հանդես գալու իրավունք:

Что прибавилось и что убавилось в Уголовно-процессуальном кодексе Армении? Наблюдения судебного репортёра 05/09/2014   17:21  |  Проект УПК
Авторы проекта нового Уголовно-процессуального кодекса Армении обсуждают вопрос расширения прав защиты, а адвокаты в свою очередь недовольны отсутствием механизмов их реализации.
Тем не менее, какие изменения произошли в проекте, который, как известно, не является окончательным вариантом (в настоящее время “подальше от глаз” общественности осуществляются поправки) в ближайшее время ИА “ФактИнфо” попытается “рассекретить”.
Таким образом, в проекте, как и в действующем Уголовно-процессуальном кодексе, закреплено право адвоката на беспрепятственное свидание со своим подзащитным в конфиденциальном порядке. В проекте отсутствуют наличествующие в действующем УПК следующие формулировки, как то: “без ограничения количества и длительности свиданий”, что может послужить поводом для вольных трактовок.
Согласно проекту, адвокат имеет право участвовать в любой доказательственной или иной производственной деятельности с участием своего подзащитного или по его ходатайству, в других же случаях - по предложению следователя. По сравнению с соответствующим положением действующего кодекса, это прогресс, поскольку по действующему УПК адвокат имеет право участвовать в следственных или иных процессуальных действиях по предложению органа уголовного преследования, а по разрешению органа уголовного преследования – участвовать во всех осуществляемых по его ходатайству следственных или иных процессуальных действиях, а также принимать участие в любых следственных или иных процессуальных действиях, осуществляемых с участием его подзащитного, если этого требует подозреваемый или обвиняемый, или с началом действия об этом ходатайствует сам адвокат.
Положение, наделяющее адвоката правом на допрос подзащитного, подверглось некоторым поправкам косметического характера; защита имеет право “ при согласии в соответствии с действующим законодательством подвергнуть физическое лицо допросу. Право адвоката является наиболее исключительным; он вправе подвергнуть допросу частное лицо”.
Проектом устанавливается, что защита вправе требовать и получить от органов государственной власти и органов местного самоуправления, частных предпринимателей и юридических лиц документы или сведения, если они не содержат охраняемую законом тайну, а также получить экспертное заключение по вопросам, требующим специальных знаний, связанных с осуществлением защиты обвиняемого.
Согласно действующему законодательству, правовое регулирование представляется более действенным. Согласно этому, адвокат имеет право требовать от разных организаций справки, характеристики или иные документы, если они не содержат государственную и служебную тайны. Подчеркивается, что “последние обязаны в установленном порядке предоставлять эти документы или их копии”.
Согласно действующему законодательству, адвокат вправе узнать мнение не эксперта, а специалиста. Согласно нынешним нормам правового регулирования, защита имеет право “с согласия подзащитного спросить мнения специалиста с тем, чтобы уточнить связанные с предоставлением юридической помощи вопросы, разрешение которых требует специальных знаний”.
В проекте появилось положение, согласно которому адвокат имеет право “ в случае угрозы его жизни и здоровью или жизни и здоровью членов его семьи или других родственников, а также риска для его правомерных интересов просить у органа, осуществляющего производство, специальной защиты”.
В новом Уголовно-процессуальном кодексе с точки зрения прав адвоката примечательно нововведение, согласно которому до начала исследования доказательств в суде с вступительным словом сначала выступает общественный обвинитель, а затем по желанию адвокат или обвиняемый, осуществляющий самостоятельно свою защиту.
В частности, общественный обвинитель в своем вступительном слове представляет фактическое основание обвинения, а также правовую оценку приписываемому обвиняемому деянию, а сторона защиты в своем вступительном слове представляет позицию касательно обвинения.
Отметим, что, согласно действующей процедуре, после оглашения резолютивной части обвинительного заключения, председательствующий судья уточняет у подсудимого, понятно ли ему обвинение, принимает ли он обвинение; если да, то в какой мере – частично или полностью. Защита же наделена правом в конце судебного процесса выступить с речью и репликой.