ՕԵԿ-ը շտապեց առաջ անցնել քառյակից եւ շրջանառության մեջ դրեց պարտադիր կուտակայինի վերաբերյալ իր օրինագիծը 05/08/2014   12:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը և նույն խմբակցության անդամ  Հովհաննես Մարգարյանը մայիսի 6-ին Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ են դրել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, որով առաջարկում են հանել պարտադիր կուտակային բաղադրիչը և  վճարումներ կատարել կամավորության սկզբունքով:
Հեղինակների հիմնավորմամբ, օրենսդրական նախաձեռնության համար հիմք է հանդիսացել կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հակասահմանադրական ճանաչվելու մասին Սահմանադրական դատարանի որոշումը, նաև հաշվի է առնվել պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված հասարակության դժդոհությունը:
Օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակները միևնույն ժամանակ ընդգծում են, որ կարևորելով կուտակային կենսաթոշակների  համակարգի դերը, որը հնարավորություն է ստեղծում կենսաթոշակային տարիքում, պետական կենսաթոշակներից զատ, ստանալ լրացուցիչ գումարներ, նաև նկատի ունենալով  մի շարք երկրների  փորձը, առաջարկում են լրացուցիչ կենսաթոշակները վճարել կամավոր կուտակային կենսաթոշակների սխեմայով:
Ըստ այդմ, գործող օրենքից առաջարկվում է հանել պարտադիր կուտակային բաղադրիչին վերաբերող բոլոր դրույթները և ամբողջությամբ օրենքի մի շարք գլուխներ:
Բացի այդ, գործող օրենքի «Եզրափակիչ և անցումային դրույթներ» հոդվածի փոխարեն առաջարկվում է ամրագրել նորը, ըստ որի սույն օրենքի ընդունման օրվանից դադարեցվում են պարտադիր կուտակային կենսաթոշակների վճարումները: Այն մասնակիցները, ովքեր ցանկանում են կամավորության սկզբունքով շարունակել կուտակային կենսաթոշակների վճարումները, կնքում են նոր պայմանագրեր: Իսկ այն մասնակիցների համար, ովքեր չեն ցանկանում կամավորության սկզբունքով շարունակել կուտակային կենսաթոշակների վճարումները, մեկամսյա ժամկետում կատարվում է վճարումների վերջնահաշվարկ և մինչև 2015 թվականի հունվարի 31-ը հետ են վերադարձվում  նրանց կողմից կատարված պարտադիր կուտակային վճարները:
Հիշեցնենք, որ պարտադիր կուտակային բաղադրիչը հանելու համար տևական ժամանակ պայքարում է քառյակը՝ «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես», ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունները, որոնք նաև պարտադիր կուտակային բաղադրիչի սահմանադրականությունը վիճարկում էին ՍԴ-ում: Նրանք կառավարությանը ներկայացրել են ներկայումս ԱԺ-ում քննարկվող «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում կառավարության հեղինակած լրացումների վերաբերյալ իրենց միացյալ առաջարկները:  Քառյակն իր հետագա անելիքները խոստանում է որոշել՝ ելնելով կառավարության արձագանքից, չբացառելով սեփական նախագիծը քննարկելու նպատակով ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու հեռանկարը:
Ի դեպ՝ ՕԵԿ-ը ՍԴ դիմելու ստորագրահավաքին չէր միացել և վարչապետի փոփոխությունից և ՀՀԿ-ի հետ քաղաքական կոալիցիայից հրաժարվելուց հետո միայն սկսեց  պարտադիր կուտակային բաղադրիչին դեմ արտահայտվել:

Объявившая себя оппозицией фракция НС Армении “Оринац еркир” ввела в обращение законопроект об изъятии обязательного накопительного компонента 05/08/2014   15:29  |  Актуальная тема
Руководитель парламентской фракции “Оринац еркир” Эгине Бишарян и член той политической силы Ованнес Маргарян 6 мая ввели в обращение НС законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “О накопительных пенсиях”, согласно которому предлагается изъять обязательный накопительный компонент и производить отчисления на добровольной основе.
Согласно доводам авторов, основанием для законодательной инициативы послужило решение Конституционного суда Армении о признании положения об обязательном компоненте закона “О накопительных пенсиях” антиконституционным. Кроме того, авторы учли общественное недовольство внедрением обязательной составляющей накопительной пенсионной системы.
Авторы законодательной инициативы при этом отмечают важную роль накопительной пенсионной системы, которая создает возможность помимо государственных пенсий получать дополнительные средства при выходе на пенсию, но при этом с учетом опыта ряда стран предлагают выплачивать накопительную часть пенсии по добровольной накопительной схеме.
Исходя из этого, из действующего закона предлагается снять все положения, касающиеся обязательного накопительного компонента и ряд глав закона полностью.
Кроме того вместо статьи действующего закона “Заключительные и переходные положения” закрепить новую, согласно которой со дня принятия сего закона прекращаются обязательные взносы в накопительные пенсионные фонды. Те участники, которые желают на добровольной основе продолжать перечислять обязательные взносы, должны заключить новый договор. А те участники, которые не хотят на добровольной основе продолжать уплачивать обязательные взносы, в течение месяца следует произвести окончательный расчет платежей и до 31января 2015г. вернуть уплаченные ими суммы обязательных накопительных взносов.
Напомним, что уже длительное время борьбу против внедрения обязательного накопительного компонента ведет “четверка” непровластных фракций парламента Армении -“Процветающая Армения”. “Армянский национальный конгресс”, АРФ “Дашнакцутюн”, “Наследие”, которые оспаривали также конституционность обязательного накопительного компонента в КС. Они представили правительству свои предложения касательно инициированных Кабмином поправок в закон РА “О накопительных пенсиях”, которые в настоящее время рассматриваются в парламенте РА.”Четверка” обещает определиться со своими дальнейшими шагами, исходя из реакции Правительства, не исключая возможность созыва внеочередного созыва НС РА для рассмотрения инициированного ими законопроекта.
Отметим, что фракция “Оринац еркир”не присоединилась к сбору подписей для обращения в КС Армении и только после смены премьер-министра и выхода из правящей коалиции развернул борьбу против обязательного компонента накопительной пенсионной системы.