Միկոյանի հուշարձանի տեղադրման հարցը քննարկվում է դռնփակ նիստում 05/08/2014   16:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի ավագանու Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը որոշել է դռնփակ նիստում քննարկել Երեւանում Անաստաս Միկոյանի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տեղադրման մասին ավագանու՝ ավելի վաղ կայացրած որոշումը վերանայելու հարցը։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցները լրագրողներին ասել են, թե նման որոշում կայացվել է՝ «անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 30-ի նիստում Երեւանի ավագանին որոշել է Երևանի կենտրոնում՝ Իսահակյան-Կորյուն փողոցների միջանկյալ պուրակում, տեղադրել Միկոյանի հուշարձանը, ինչին կողմ են քվեարկել Երևանի ավագանու Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների բոլոր անդամները` բացառությամբ Հայկ Դեմոյանի: Որոշմանը դեմ են քվեարկել նաև «Բարև Երևան» խմբակցության նիստին ներկա երեք անդամները: Ավագանու այս որոշումը լայն քննարկումների առարկա է դարձել հասարակության շրջանում եւ համացանցը հեղեղվել է Միկոյանի՝ հայավնաս գործունեությունը փաստող պատմական փաստաթղթերով։
Ի վերջո, Երևանի ավագանու Մշակույթի, կրթության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը որոշեց մայիսի 8-ին նիստ գումարել եւ քննարկել հարցը։ Ավելի վաղ,  «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար Անահիտ Բախշյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զույցում հույս էր հայտնել, որ «այս որոշման տողատակին ուրվագծվում է, որ հանձնաժողովի նախագահը կարձանագրի որոշման վերանայում»:
Նշենք, որ մինչ Երեւանի ավագանու նիստի օրակարգում ներառվելը, որոշման նախագիծը նախապես քննարկվել էր մշակույթի, կրթության, և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում և դրական եզրակացության արժանացել: Իսկ հանձնաժողովի նախագահ Թամարա Պողոսյանն ավելի ուշ մամուլին ասել էր, թե այդ որոշումն ընդունելու պահին իր համար անհայտ են եղել 1000-ավոր հայ մտավորականների գնդակահարություններին ու աքսորներին` Անաստաս Միկոյանի ունեցած առնչության փաստերը, թեև, հիշեցնենք՝ ավագանու նիստում այս մասին ելույթ ունեցած Հայկ Դեմոյանը մշակույթի հանձնաժողովում Թամարա Պողոսյանի տեղակալն է:

Совет старейшин Мэрии Еревана на заседании за закрытыми дверями решает судьбу памятника Анастасу Микояну 05/08/2014 16:37 | Актуальная тема
Постоянная комиссия по культуре, образованию и социальным вопросам Совета старейшин Мэрии Еревана решила на заседание за закрытыми дверями рассмотреть вопрос о пересмотре ранее принятого решения об установке в Ереване памятника Анастасу Микояну. Как сообщает корреспондент ИА “ФактИнфо", сотрудники Мэрии заявили журналистам, что подобное решение было принято из соображений безопасности.
Напомним, на заседании Совета старейшин от 30 апреля было принято решение установить в центре Еревана, в сквере, расположенном между улицами Исаакяна и Корюна памятник Микояну. За это предложение проголосовали все члены фракции “Процветающая Армения” и правящей РПА, за исключением Айка Демояна. Против решения высказались присутствовавшие на заседании трое членов фракции “Барев, Ереван”. Данное решение Совета старейшин стало предметом бурных дискуссий. Страницы соцсетей запестрели историческими доводами, указывающими на антиармянскую деятельность Микояна.
В конце концов, Постоянная комиссия по культуре, образованию и социальным вопросам Совета старейшин Мэрии Еревана созвала 8 мая заседание и обсудила этот вопрос.
Отметим, что до включения в повестку заседания проект решения обсуждался в Постоянной комиссии по культуре, образованию и социальным вопросам и удостоился положительного заключения. А председатель комиссии Тамара Погосян позже заявила, что к моменту принятия данного решения, ей неведомы были факты причастности Анастаса Микояна к расстрелу и высылке тысяч представителей армянской интеллигенции, хотя, напомним, выступивший по этому поводу на заседании Совета старейшин Айк Демоян в комиссии по культуре занимает пост заместителя председателякомиссии Тамары Погосян.