«Ֆորմուլա-1»-ի մրցարշավը Ռուսաստանից կարող է տեղափոխվել Ադրբեջան 05/07/2014   12:55  |  Մարզական
Ռուսաստանում «Ֆորմուլա-1»-ի նորամուտը, որը նախատեսված է այս տարի, կարող է հետաձգվել: Սոչիի փոխարեն մրցարշավն ընդունելու պատրաստակամություն է հայտնել Բաքուն:
Գերմանական Die Welt պարբերականի հաղորդմամբ, մրցումը Սոչիում անցկացնելու հեռանկարները գնալով աղոտ են դառնում, քանզի Արևմուտքը բազմակողմանի ճնշում է գործադրում Ռուսաստանի վրա:
Մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի համայնքների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ սըր Ռիչարդ Օտեուեյը՝ Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումների խորապատկերում կասկածի տակ է առել մրցարշավը Ռուսաստանում անցկացնելու նպատակահարմարությունը:
Ի դեպ, տարբեր մարզաձևերի միջազգային ֆեդերացիաները նույնպես ուսումնասիրում են նախատեսված մրցումները Ռուսաստանից տեղափոխելու հնարավորությունը:
Հավելենք, որ վերջերս կնքված պայմանագրի համաձայն, «Ֆորմուլա-1»-ի առաջին մրցումն Ադրբեջանում պետք է անցկացվի 2015 թվականին:

Гран-при "Формулы-1" может пройти в Азербайджане вместо Сочи 05/07/2014 13:30 | Спорт
Гран-при Азербайджана может занять место Гран-при России в календаре "Формулы-1" на 2014 год. Как сообщает "Чемпионат.com" со ссылкой на немецкое издание Die Welt, это может произойти в связи с растущей неопределенностью относительно перспектив проведения гонки в Сочи. Ранее стало известно о подписании контракта на проведение гонки "Формулы-1" в Баку, первый Гран-при был запланирован на 2015 год.
Один из видных политических деятелей Великобритании, председатель палаты общин комитета иностранных дел Великобритании сэр Ричард Оттеуэй поставил под сомнение возможность проведения Гран-при России в Сочи в 2014 году на фоне критической ситуации на Украине. По словам Оттеуэя, на фоне накаляющихся отношений между Украиной и Россией ЕС может инициировать против Москвы новые санкции, которые сделают невозможной организацию гонки.