Վեհափառն այցելել է կառավարություն 05/06/2014   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարությունում հյուրընկալել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Վեհափառին՝ կառավարություն այցելելու համար և նշել, որ մեծապես կարևորում է պետություն-եկեղեցի համագործակցության ակտիվացումը:
Վեհափառն իր բարեմաղթանքներն է հղել վարչապետին ու կառավարության նորանշանակ անդամներին և նշել. «Գիտենք, որ կառավարության առջև բազում հարցեր, խնդիրներ կան ծառացած: Մաղթում ենք Ձեզ ուժ, եռանդ և կարողություն, որպեսզի կարողանաք մեր ժողովրդի ակնկալիքներին ընդառաջ արդյունքներ արձանագրել»:
Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ կառավարության առաջիկա գործունեությունն ուղղվելու է տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը, իսկ այդ նպատակով իրականացվելու են հստակ ծրագրեր:
Այնուհետև վարչապետ Աբրահամյանը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը, վանական համալիրների վերակառուցման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքներին և այլ խնդիրների:

Премьер Овик Абраамян обсудил с Католикосом всех армян Гарегином II вопросы дальнейшего укрепления отношений церкви и государства 05/06/2014 16:28 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня принял Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, в ходе встречи Овик Абраамян отметил, что придает большое значение активизации сотрудничества государства с церковью.
Католикос всех армян Гарегин Второй, в свою очередь, отметил: “Мы знаем, что перед Правительством стоят множество задач и вопросов. Желаю Вам сил, энергии и способности, чтобы Вы сумели достичь результатов, предвосхищающие ожидания нашего народа”.
Овик Абраамян подчеркнул, что дальнейшая деятельность правительства Армении будет направлена на решение существующих в разных сферах проблем, и с этой целью будут реализованы конкретные программы.
Затем премьер Овик Абраамян и Католикос всех армян Гарегин Второй обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего укрепления отношения церковь-государство, работы, осуществляемые в направлении реконструкции монастырских комплексов и другие вопросы.