Գևորգ Դանիելյան. Դատական երկաստիճան համակարգը սոսկ «ուշադրության արժանի» տարբերակ է համարվել 05/06/2014   11:28  |  Հարցազրույց
«Փաստինֆո»-ի  հետ հարցազրույցում սահմանադրական բարեփոխումների հարցերի շուրջ ներսից իր հայացքն է ներկայացնում «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն» խորհրդի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ մշակող մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Գևորգ Դանիելյանը:
- Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծով առաջ է քաշվում կառավարման խորհրդարանական ձևի գաղափարը՝ որպես այլընտանք։ Սակայն կառավարման կիսանախագահական ձևի պահպանման հավանականությունը ևս առկա է։ Հայաստարարել եք, որ եթե նախապատվությունը տրվի կիսանախագահական կառավարման համակարգին, ապա՝ էական վերանայումների պայմանով: Ինչպիսի՞ վերանայումների մասին է խոսքը:
- Կառավարման ձևի ընտրությունը պայմանավորված կլինի հանրային քննարկումների արդյունքներով, իսկ այլընտրանք առաջադրելը թելադրված է եղել այդ հարցում հանձնաժողովում առկա ոչ միասնական մոտեցումներով: Միաժամանակ, հանձնաժողովը միակարծիք է այն հարցում, որ ցանկացած կառավարման ձևի պարագայում հարկ է մշակել այնպիսի կառուցակարգեր ու դրանց ներդաշնակ իրավական լուծումներ, որոնք միտված կլինեն լուծելու այն հիմնախնդիրները, որոնք առնչվում են քաղաքական մենիշխանության վտանգի, խորհրդարանի օրենսդրական և վերահսկողական բնականոն գործունեության, գործադիր իշխանության համակարգի հստակեցման խոչընդոտների հետ և այլն:
Մասնավորապես, հանձնաժողովը ելակետ է ընդունել այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ առկա է անհստակություն գործադիր իշխանության գործառութային դերի, իրավասության և պատասխանատվության միջև: Միաժամանակ, Հայեցակարգում ամրագրվել է այն տեսակետը, ըստ որի՝ Սահմանադրության առանձին դրույթներ կարգախոսային բնույթ են ստացել, հիմնականում, քաղաքական համակարգի անկատարության, իրավական ու քաղաքական մշակույթի պակասի, սահմանադրական հակակշիռների ու զսպումների համակարգի ոչ արդյունավետ գործողության պատճառով:
- Մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ևս կարևորեց գործող Սահմանադրության մեջ զուտ կարգախոսային դրույթների գործուն դարձնելը: Մասնավորապես, հիշատակվեցին ՀՀ Սահմանադրության 3-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 18-րդ, 27.1-րդ եւ 65-րդ հոդվածները: Գործնականում ի՞նչ խնդիրներ են առաջացնում այս հոդվածները, ի՞նչ պրոբլեմներ են հարուցում իրավունքների իրացման ճանապարհին։ Արդյոք սահմանադրական բարեփոխումները բավարա՞ր են՝ ներկայիս և անցյալի իներցիան հաղթահարելու համար:
- Ցանկացած իրավական բարեփոխում ինքնին ի զորու չէ լուծելու իրավական մշակույթի հիմնախնդիրները, սակայն իրավական բարեփոխումը պետք է այնչափ կշռադատված լինի, որպեսզի իր հերթին ևս նպաստի ողջամիտ իրավագիտակցության ու պետական կամքի ձևավորմանը: Թերևս, դա է պատճառը, որ միջազգային փորձի լավագույն նմուշներն ինքնին չեն կարող մեր սահմանադրականության բարեփոխման սպառիչ դեղատոմսերը լինել:
Հայեցակարգի նախագծում փորձել ենք առաջադրել այնպիսի հիմնադրույթներ, որոնք հնարավորինս համահունչ են հայրենական իրողություններին, զարգացման տվյալ փուլի առանձնահատկություններին: Ի դեպ, հենց այս բնույթի գործոններն են պայմանավորում նաև սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը՝ միաժամանակ հստակություն մտցնելով այն հարցում, թե ինչու ներկայումս լավագույնը ճանաչված լուծումներին նախապատվություն չի տրվել զարգացման ավելի վաղ փուլում: Սահմանադրական   լուծումները չեն կարող իրական կյանքից կտրված լինել և սահմանափակվել լոկ ժամանակակից իրավական եզրույթներով:
Ինչ վերաբերում է պարոն Գ.Հարությունյանի կողմից նշված հոդվածներին, ապա առավելապես ընդգծվել է ոչ թե դրանց խոցելի լինելը, այլ այն, որ դրանց լիարժեք իրացման համար բացակայում են համահունչ իրավական լուծումներ ու իրավաքաղաքական մշակույթ: Օրինակ, ինքնին խնդրահարույց չէ 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասով ամրագրված այն դրույթը, ըստ որի՝ պետությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով ու ազատություններով՝ որպես անմիջականորեն գործող իրավունք, սակայն խնդիրն էլ հենց այն է, որ նվազագույնը սահմանադրական նորմերը լիարժեք չեն երաշխավորում դրանց անմիջականորեն գործելու հատկանիշը:
- Նախագծով բարձրացվում է մոռացված հինը, այն է՝ նորից դատական երկաստիճան համակարգին վերադառնալու հարցը:  Նշենք, որ այդպիսի համակարգ Հայաստանն արդեն ունեցել է, ճիշտ է, խորհրդային առանձնահատկություններով: Ինչո՞ւ, արդյո՞ք այսպիսով արձանագրվում է, որ գործող մոդելը չի արդարացրել իրեն։ Մասնագիտական հանձնաժողովն ինչպե՞ս է պատկերացնում երկաստիճան համակարգին վերադառնալն ու ի՞նչ տեսքով:
- Հայեցակարգի նախագծում առանցքային են համարվել դատական իշխանության անկախության երաշխավորման, գործառութային ամբողջականությունն ապահովելու խնդիրները: Ընդ որում, միանշանակ ամրագրվել է այն մոտեցումը, ըստ որի՝ դատական աստիճանների քանակն ինքնին չի լուծում այդ խնդիրները, եթե համամասնորեն հաշվի չեն առնչվում տվյալ երկրում ձևավորված ավանդույթները, արդարադատության առանձնահատուկ դրսևորումները և այլն: Այս տեսանկյունից երկաստիճան ատյանները սոսկ «ուշադրության արժանի» տարբերակ է համարվել, սակայն վերջնական դիրքորոշումը ձևավորելու համար հարկ կլինի այդ հարցը հավուր պատշաճի քննարկել նաև դատական իշխանության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Առաջիկայում այդիպիսի քննարկում է նախատեսված «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնում», որտեղ խնդրի առնչությամբ զեկույցով հանդես կգա հանձնաժողովի անդամ պարոն Գ.Ղազինյանը:
- Հայեցակարգում մոռացությունից վերադառնում է նաև երդվյալ ատենակալների դատարանի գաղափարը՝ այն գործնականում չի եղել Հայաստանում, սակայն տեսականորեն Սահմանադրությամբ ամրագրված է եղել դրա հնարավորությունը: Արդյո՞ք Հայեցակարգում նույնպես խոսքը գնում է սոսկ Սահմանադրության մեջ ինստիտուտն ամրագրելու, թե՞ ինստիտուտը ներդնելու մասին:
- Այդ ինստիտուտը նախատեսված է եղել 1995թ. Սահմանադրությամբ, սակայն 2005թ. փոփոխութուններով հանվեց: Հայեցակարգում այդ ինստիտուտը դիտարկվել է, որպես համակողմանի քննարկման նյութ: Ընդ որում, հստակ ընդգծվել է, որ այն երբևէ չի փորձարկվել, ինչը պարտավորեցնում է դիրքորոշում ձևավորելիս լինել առավելագույնս իրատես ու կանխատեսելի լուծումներ առաջադրել: Հասկանալի է, որ համեմատաբար փոքրաթիվ բնակչության պարագայում այդ ինստիտուտը չի կարող ունենալ միանշանակ էական գործնական արժեք ու արդյունավետություն, սակայն այն օժտված է դրական բաղադրիչներով, որոնք կարող են համարժեք հաշվի առնվել:
- Արդյոք Սահմանադրական դատարանին սահմանադրական բարեփոխումներով չպե՞տք է սեփական որոշումները մեկնաբանելու կամ պարզաբանելու իրավունք վերապահվի. գաղտնիք չէ, որ ՍԴ որոշումները միշտ չէ, որ միանշանակ են ընկալվում:
- Սահմանադրական արդարադատության բարեփոխման խնդիրը ևս չի շրջանցվել, Հայեցակարգի նախագծում ամրագրված են այդ խնդրի լուծմանը միտված բազմաթիվ հիմնադրույթներ: Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին՝  Սահմանադրական դատարանի որոշումները պարզաբանելու խնդիր, կարծում եմ, չի ծագի, եթե ոչ իրավասու մարմինները զերծ մնան յուրովի ընկալված տարաբնույթ մեկնաբանություններից ու հայտարարություններից: Սահմանադրական դատարանի գործելաոճն ուղեկցվել է որոշումները՝ հնարավորինս հստակ ու հանգամանալից իրավական դիրքորոշումներով ու պատճառաբանություններով սահմանելու ավանդույթով, որպիսի պարագայում պարզաբանման անհրաժեշտություն չի առաջանում:
Ամբողջ խնդիրն այն է, որ Սահմանադրական դատարանից հաճախ անհարկի ակնկալվում է այնպիսի հարցադրումների պատասխան, որոնք վերաբերում են արդեն օրենսդրին. վերջին հաշվով, սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինը ի զորու չէ փոխարինելու օրենսդիր մարմնին և վերջինիս փոխարեն կոնկրետ օրենսդրական կարգավորման լուծումներ ամրագրել: Սահմանադրական դատարանը հենց մեկնաբանում ու պարզաբանում է Սահմանադրությամբ ամրագրված այն սահմանները, որոնց շրջանակներում միայն կարող են գործել իշխանության ճյուղերը:
- Եվ ի դեպ, ինչպե՞ս եք վերաբերվում այն իրողությանը, որ սահմանադրական բարեփոխումները և քրեական դատավարության օրենսգիրքը զուգահեռաբար են շրջանառության մեջ դրվում՝ արդյոք ճիշտ չէ՞ր լինի Սահմանադրական բարեփոխումներ կատարելուց հետո Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագիծը ներկայացնել ԱԺ ընդունմանը՝ հակառակ դեպքում՝ նորից կստացվի  «կարկատաններով»  քրեական դատավարության օրենսգիրք:
- Ցավոք, այս կամ այն օրենսդրական ակտում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու ցանկացած դեպք, մեզանում անխտիր, առանց համարժեք ընկալելու ու գնահատելու դրանց խորությունն ու ուղղվածությունը, որակվում են իբրև «կարկատան»: Ինչևէ,  ներկայումս այդ օրինագծի ընդունման ժամկետը լուրջ քննարկման նյութ է դարձել, ինչի առնչությամբ, միանշանակ չանդրադառնալով դրա որակին, կարող եմ հավաստել միայն, որ սահմանադրական բարեփոխումների նախաձեռնությունը բնավ չի խոչընդոտում վերջինիս ընդունմանը:
Այս փուլում շրջանառության մեջ են դրված նաև բազմաթիվ այլ օրինագծեր, սակայն սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացն ինքնին չի կարող խաթարել օրինաստեղծ գործունեությունը, առավել կարևոր է, որպեսզի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելուց հետո սեղմ ժամկետում օրենսդրությունը խստորեն համապատասխանեցվի սահմանադրական նորամուծություններին, ինչը հնարավոր չեղավ լիարժեք իրականացնել 2005թ. սահմանադրական փոփոխություններին հաջորդող հատվածում:
Հարցազրույցը վարեց  Սոնա Մաշուրյանը
10:10 30/04/2014  |  ՄամուլԳևորգ Դանիելյան. Ինչպես սահմանադրական, այնպես էլ քաղաքական ճգնաժամ չկա
17:52 29/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Վարդանյան. Եթե գնան կիսանախագահականը բարեփոխելու ճանապարհով, կարող ենք մերժել Սահմանադրական բարեփոխումները
16:32 28/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական զարգացումները նման են մարդու սրտի աշխատանքին. բոլոր խողովակները պետք է միշտ բաց լինեն. Գագիկ Հարությունյան
13:58 26/04/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳևորգ Դանիելյան. Եթե նախապատվություն տրվի կիսանախագահական կառավարման ձևին, ապա այն էական վերանայումների կենթարկվի
16:53 22/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Ռուստամյան. «Սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ի և Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետների մեջ կա տարբերություն»
11:52 15/04/2014  |  ՀարցազրույցՀայկ Ալումյան. Սահմանադրական դատարանի շատ որոշումներն ավելի անորոշ վիճակ են ստեղծում, քան գոյություն է ունեցել մինչև այդ
22:25 12/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբիկ Հակոբյան. Սահմանադրական փոփոխություններ անպայման պետք է լինեն, բայց հիմա ճիշտ պահը չէ
10:23 12/04/2014  |  ՄամուլԱրա Ղազարյան. Եթե պետք է Սահմանադրություն փոխենք, բայց քաղաքական որոշում չկայացվի, միևնույն է, դա չի գործելու

Двухступенчатую судебную систему сочли всего лишь вариантом “достойным внимания”. Интервью с Геворком Даниеляном 05/06/2014   14:39  |  Интервью
В интервью ИА “Фактинфо” председатель “Центра конституционного права”, доктор юриспруденции, профессор, член комиссии по разработке концепции реформирования Конституции РА Геворк Даниелян высказал свое мнение относительно конституционных реформ.
- В проекте Концепции реформирования Конституции Армении выдвинута идея парламентской модели управления в качестве альтернативы. Однако вероятность сохранения полупрезидентской системы также существует. Вы заявили, что если предпочтение будет отдано полупрезидентской форме правления, то это будет сделано при условии существенного пересмотра. О каком пересмотре идет речь?
- Выбор модели управления будет обусловлен итогами общественных обсуждений, а выдвижение альтернативы было продиктовано наличием в комиссии различных подходов в данном вопросе. В то же время комиссии сошлись во мнении относительно того, что при любой системе управления необходимо разработать такие механизмы и гармонирующие с ними правовые решения, которые будут нацелены на решение тех проблем, которые связаны с угрозой политического единовластия, препонами в нормальной законодательной и надзорной деятельности парламента, уточнении системы исполнительной власти.
В частности, комиссия приняла за исходную данную позицию, согласно которой наличествует некая неопределенность между функциональной ролью исполнительной власти, полномочиями и ответственностью. При этом в Концепции закреплена точка зрения, согласно которой отдельные положения Конституции получили лозунговый характер, в основном из-за недоверия к политической системе, нехватки правовой и политической культуры и неэффективной деятельности системы сдержек и противовесов в Конституции.
-Председатель Специализированной комиссии Гагик Арутюнян также отметил важность превращения сугубо декларативных, лозунговых положений Конституции в действенные. В частности, были упомянуты 3, 7, 8, 18, 27.1 и 65 статьи Основного закона. На практике какими проблемами чреваты эти статьи на пути реализации прав. Действительно ли достаточно одного реформирования Конституции для преодоления инерции прошлого и настоящего?
- Любая правовая реформа сама по себе не способна решить проблемы правовой культуры, однако правовое реформирование должно быть безмерно сбалансированным, дабы в свою очередь способствовать формированию здравого правосознания и политической воли. Пожалуй, в этом и заключается причина того, что лучшие образцы международного опыта сами по себе не могут служить исчерпывающим рецептом реформирования Конституции.
В проекте Концепции мы попытались выдвинуть такие вопросы, которые максимально созвучны отечественным реалиям, особенностям развития на данном этапе. Кстати сказать, именно факторами такого рода обусловлена необходимость реформирования Конституции, что одновременно вносит ясность в вопрос о том, почему в настоящее время предпочтения не отдано было признанным наилучшими способам решения на более раннем этапе. Конституционные решения не могут быть оторваны от реальной жизни и ограничены лишь современными правовыми терминами.
Что касается указанных господином Г. Арутюняном статей, то более всего была подчеркнута не их уязвимость, а то, что для их полноценной реализации отсутствуют созвучные правовые решения и правовая и политическая культура. Например, само по себе проблематичным представляется закрепленное в ч. 3 ст. 3 положение, согласно которому государство ограничено основными правами и свободами человека и гражданина в качестве непосредственного действующего права, однако проблема в том и заключается, что минимальные конституционные нормы не гарантируют в полной мере признака их непосредственного действия.
- В проекте затронуто хорошо забытое старое, а именно: вопрос о возвращении к двухступенчатой судебной системе. Отметим, что такая система уже действовала в Армении, правда, она выделялась особенностями, присущими советской системе. Почему? Нет ли тут констатации того, что действующая модель не оправдала себя. Как и в каком виде представляет себе Специализированная комиссия возврат к двухступенчатой системе?
- В проекте Концепции сочли ключевыми вопросы гарантирования независимости судебной системы, обеспечения функциональной целостности. Причем, был однозначно закреплен подход, согласно которому количество судебных звеньев само по себе не решает эту проблему, если не учтены традиции данной страны, особенности правосудия и т.д. С этой точки зрения двухступенчатые инстанции сочли всего лишь вариантом “достойным внимания”, хотя для формирования окончательной позиции следует должным образом обсудить этот вопрос с участием представителей судебной ветви власти. В ближайшее время такая дискуссия намечена в “центре конституционного права”, где с докладом по данному вопросу выступит член комиссии господин Г. Казинян.
- В Концепции имеет место также возвращение преданной забвению идеи суда присяжных. Его на практике в Армении его не существовало, однако теоретически в Конституции была закреплена такая возможность. Действительно ли в Концепции речь идет лишь о закреплении института в Конституции или о его внедрении?
- Этот институт был предусмотрен в 1995г. в Конституции, однако был изъят в соответствии с поправками от 2005г. В Концепции данный институт рассматривался как материал для всестороннего обсуждения. Причем, было четко отмечено, что он никогда не был апробирован, что обязывает при формировании позиции проявлять реалистичный подход и предлагать прогнозируемые решения. Понятно, что в условиях сравнительно немногочисленного населения данный институт не может однозначно иметь существенной практической ценности и эффективности, однако он обладает положительными компонентами, которые могут быть адекватно учтены.
- Как Вы считаете, не следует в соответствии с конституционными реформами наделить Конституционный суд правом трактовать собственные решения или пояснять их. Не секрет, что решения КС воспринимаются не всегда однозначно?
- Проблема реформирования конституционного правосудия также не осталась без внимания. В проекте решения закреплены множество положений, нацеленных на решение этой проблемы. Что касается вашего вопроса, то, проблемы истолкования решений Конституционного суда, полагаю, не возникнет, если некомпетентные органы воздержатся от разнородных трактовок своеобразно ими воспринятых решений.
Вся проблема заключается в том, что зачастую от КС безосновательно ожидают ответа на такие вопросы, которые касаются законодателя: в конечном итоге, орган осуществления конституционного правосудия не в состоянии заменить законодательный орган и вместо последнего закрепить конкретные решения законодательного регулирования. Конституционный суд именно трактует и поясняет закрепленные в Конституции нормы, в рамках которых могут действовать ветви власти.
- Как Вы относитесь к тому, что вопрос о реформировании Конституции введен в обращение параллельно с Уголовно-процессуальным кодексом РА. Разве, не правильнее было бы представить УПК на утверждение НС после реализации конституционных реформ, в противном случае Уголовно-процессуальный кодекс вновь может получиться с “залатанными дырами”?
- К сожалению, любой случай внесения изменений и дополнений в тот или иной законодательный акт, без адекватного восприятия и оценки всей глубины и направленности его, квалифицируется как “залатанный”. Впрочем, в настоящее время срок принятия законопроекта стал предметом серьезного обсуждения, в связи с чем, могу лишь заверить, что инициатива по реформированию Конституции никоим образом не препятствует принятию последнего.
На данном этапе в обращение введены также множество других законопроектов, однако процесс реформирования Конституции сам по себе не может подорвать законотворческую деятельность. Гораздо важнее, чтобы после внесения поправок в Конституцию законодательство в сжатые сроки было приведено в соответствие с конституционными нововведениями, что невозможно было осуществить в полной мере в части, следующей за конституционными поправками от 2005г.