Գորիսի քաղաքապետի պաշտոնի արդեն երկու հավակնորդ կա 05/06/2014   18:33  |  Ընտրական իրավունք
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում համայնքի ղեկավարի հունիսի 8-ին անցկացվելիք հերթական ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման երրորդ օրը՝ մայիսի 6-ին, առաջադրման երկու հայտ է ստացվել:
Թիվ 37 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր են ներկայացրել անկուսակցականներ՝  «Գորիսի Գամմա» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Տիգրան Կարապետյանը և «Շանի» ՍՊԸ տնօրեն Հրայր Յոլյանը:
Ջերմուկ քաղաքային համայնքում նույն օրը նախատեսված քաղաքապետի ընտրություններին առայժմ թեկնածուներ չեն առաջադրվել:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր,  հունիսի 8-ին Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի մարզերի 55 համայնքներում տեղի կունենան  տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններ: 55 համայնքներից 36-ում, այդ թվում Գորիս ու Ջերմուկ քաղաքներում, կանցկացվեն համայնքի ղեկավարի, իսկ 30-ում՝ ավագանու անդամի ընտրություններ:
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքէջի, մայիսի 6-ի դրությամբ համայնքի ղեկավարի թեկնածուներ են առաջադրված 17 գյուղական և մեկ քաղաքային, իսկ ավագանու անդամի թեկնածուներ՝ 4 գյուղական համայնքներում:
Թեկնածուների առաջադրումը մեկնարկել է մայիսի 4-ին և կտևի մինչև մայիսի 9-ը: Թեկնածուների գրանցումը կկատարվի մայիսի 9-ից 14-ն ընկած ժամանակահատվածում:

На пост мэра города Горис Сюникской области Армении претендуют уже два кандидата 05/06/2014   18:51  |  Избирательное право
На второй день выдвижения кандидатов на предстоящих 8 июня выборах главы общины в городе Горис Сюникской области Армении подано уже две заявки.
Необходимые документы для регистрации в окружную избирательную комиссию 37 представили беспартийные кандидаты: исполнительный директор ОАО
“Горис Гамма” Тигран Карапетян и директор ООО “Шани” Грайр Йолян.
В городской общине Джермук в то же день запланированы выборы мэра: пока выдвиженцев на этот пост нет.
Как уже сообщало ИА “ФактИнфо”, в 55 общинах в Арагацотнской, Араратской,Армавирской, Гегаркуникской, Лорийской, Котайкской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской областях стартует выдвижение кандидатов на предстоящих 8 июня выборах в органы местного самоуправления. В 36 из 55 общин пройдут выборы главы общины, а в 30 – выборы в муниципальный совет.
Как сообщается на сайте ЦИК Армении, по состоянию на 6 мая заявки на участие в выборах главы администрации подали в 17 сельских и одной городской общине. Еще в 4 сельских общинах свои кандидатуры выдвинули претенденты в члены в Совет старейшин.
Выдвижение кандидатов стартовало 4 мая и продлится до 9 мая. Регистрация кандидатов пройдет с 9 по 14 мая.