ԱՄՆ Կալիֆորնիայի խորհրդարանի կոմիտեն ընդունել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչող բանաձև 05/06/2014   12:33  |  Միջազգային լրահոս
Միացյալ Նահանգների Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանի որոշումն ամենաարդարացին էր, որը կարող էր ընդունվել՝ հաշվի առնելով  Արցախի նկատմամբ  պաշտոնական Բաքվի ագրեսիան։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՍԴՀԿ-ն՝ անդրադառնալով  Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու վերաբերյալ Կալիֆորնիայի նահանգի խորհրդարանի ընթացակարգերի կոմիտեի ընդունած բանաձեւին։
Ասպարեզ թերթի տեղեկացմամբ 9-ը կողմ և 1 դեմ ձայներով ընդունված որոշմամբ կոչ  արվում նախագահ Բարաք Օբամային և Կոնգրեսին աջակցել ժողովրդավարական Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքին:
Ինչպես փոխանցում է Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ԱՄՆ-ի լոբբիստական կազմակերպությունը՝ Հայ-ամերիկյան խորհուրդը, բանաձևում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացել է իբրև ինքնիշխան և ժողովրդավարական արժեքներ որդեգրած անկախ հանրապետություն:
Ըստ ՍԴՀԿ մամլո դիվանի տարածած հաղորդագրության՝ ՍԴՀԿ Հայ-ամերիկյան խորհրդի ատենապետ Սևակ Խաչատրյանը, մեկնաբանելով Կալիֆորնիայի խորհրդարանի ընդունած որոշումը, նշել է, որ սա ամենաարդարացի որոշումն էր, որ կարող էր ընդունել նահանգի օրենսդիր կառույցը՝ հաշվի առնելով պաշտոնական Բաքվի կողմից իրականացվող ագրեսիան և ճնշումները Արցախում անկախ և ազատ ապրել ցանկացող հայերի հանդեպ:
ՍԴՀԿ ներկայացուցիչը նաև իր շնորհակալությունն է հայտնել Կալիֆորնիայի խորհրդարանի անդամ Մայք Գաթթոյին, ով մեծ ներդրում է ունեցել  Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու գործում:

Комитет по процедурным вопросам парламента американского штата Калифорния принял резолюцию о независимости НКР 05/06/2014   13:14  |  Международные новости
Комитет по процедурным вопросам парламента американского штата Калифорния 5 мая провел историческое голосование о признании и поддержке усилий Нагорного Карабаха по развитию в качестве свободного и независимого государства.
Решение Комитета по процедурным вопросам парламента Калифорнии  самое справедливое решение, которое могло быть принято с учетом агрессии официального Баку в отношении Арцаха. С таким заявлением во вторник, 6 мая, выступил СДПГ, комментируя принятие резолюции Комитетом по процедурным вопросам парламента американского штата Калифорния.
Как сообщает газета “Аспарез”, в резолюции, принятой 9 голосами “за” и одним “против’, содержится призыв к президенту США Бараку Обаме и конгрессу поддержать самоопределение и демократическое развитие независимой Нагорно-Карабахской Республики.
Как передает американская лоббистская организация Социал-демократической партии Гнчакян, Армяно-американский совет, в резолюции отмечается, что Нагорный Карабах состоялся как независимая республика, исповедующая ценности суверенной демократии.
Как сообщает пресс-служба СДПГ, председатель Армяно-американского совета СДПГ Севак Хачатрян, комментируя принятое Комитетом калифорнийского парламента решение, отметил, что это самое справедливое решение, которое приняла законодательная структура штата с учетом агрессии и давления со стороны официального Баку в отношении армян, желающих свободно и независимо жить в Арцахе.
Представитель СДПГ также выразил благодарность члену парламента Калифорнии Майку Гатто, который внес огромный вклад в дело защиты права народа Арцаха на самоопределение.