Նոր Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի ընդունումը հնարավոր է հետաձգվի 05/02/2014   12:05  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Վերջերս հանրության դատին ներկայացվեց սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծը, որում նախատեսվում են նաև դատական իշխանությանը վերաբերող փոփոխություններ:
Մինչդեռ, արդեն տևական ժամանակ է, ինչ շրջանառության մեջ է դրված նոր Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագիծը: Այն բազմաթիվ քննարկումների առիթ է դարձել, ընթացքում լրամշակվել է: Այժմ էլ  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում՝ կառավարության ներկայացուցիչների հետ համատեղ, ստեղծված աշխատանքային խումբը քննարկում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագիծը, որպեսզի ԱԺ լիագումար նիստին ներակայացվի հնարավորինս կատարելագործված, առանց լուրջ հակասությունների և մեծ թերությունների նախագիծ:
«Փաստինֆո»-ի թղթակիցը ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նորընտիր նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանից հետաքրքրվեց, թե հնարավո՞ր է` սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով պայմանավորված` նոր Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի ընդունման հետաձգումը:
«Այն, որ կա խնդիր և՛ Դատական օրենսգրքի, և՛ Քրեական դատավարության օրենսգրքի, և՛ ընդհանրապես օրենսդրական դաշտի հետ, ակնհայտ է: Առայժմ  մենք չունենք սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը, այլ ընդամենը հայեցայարգի նախագիծն ենք քննարկում: Պետք է ունենանք առնվազն հայեցակարգի մոդելը, որ կարողանանք ինչ-որ բան ենթադրել»,- ասաց Հ.Սահակյանը:
Հ.Սահակյանը հավելեց, որ, իր համոզմամբ, եթե պարզվի, որ կարող են խնդիրներ առաջանալ, ապա պետք է Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի քննարկումը հետաձգվի, որպեսզի այն հետագայում նոր առանցքային փոփոխության չենթարկվի:

Принятие нового Уголовно-процессуального кодекса Армении могут отложить. Комментирует Ованнес Саакян 05/02/2014   12:46  |  Проект УПК
Недавно на суд общественности был представлен проект Концепции реформирования Конституции, в котором предусмотрены также изменения, касающиеся судебной ветви власти.
Уже длительное время, как введен в обращение проект нового Уголовно-процессуального кодекса РА, послуживший поводом для многочисленных дискуссий, и который в процессе был доработан. Теперь же в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам созданная совместно с представителями Правительства рабочая группа обсуждает проект Уголовно-процессуального кодекса РА, дабы на пленарном заседании парламента представить по возможности усовершенствованный проект, лишенный серьезных противоречий и недочетов.
Корреспондент ИА “ФактИнфо” поинтересовалась у председателя Постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам, секретаря парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ованнеса Саакяна, возможна ли отсрочка сроков принятия законопроекта Уголовно-процессуального кодекса РА из-за концепции реформирования Конституции.
“Очевидно, что есть проблемы, связанные как с Судебным и Уголовно-процессуальным кодексами и законодательным полем в целом. Пока у нас нет концепции конституционных реформ, мы всего лишь обсуждаем проект концепции. Мы должны иметь как минимум модель концепции, чтобы иметь возможность предполагать что-либо”, - сказал О. Саакян.
По убеждению О. Саакяна, в случае, если выясниться, что могут возникнуть проблемы, то обсуждение проекта Уголовно-процессуального кодекса следует отложить, дабы он впоследствии не подвергся новым ключевым изменениям.