Արա Ղազարյան. Հասարակությունը չի հանդուրժի քրեական դատավարության օրենսգրքի ընդունման կասեցումը 05/02/2014   15:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Չի կարելի 2-3 տարով՝ մինչև նոր Սահմանադրության ընդունումը, կասեցնել Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունումը, հանրությունը դա չի հանդուրժի: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը:
«Մենք չենք կարող սպասել մինչև նոր Սահմանադրությունն ընդունվի, ավելի լավ է թռիչքային մտածելակերպով կանխորոշել, նոր Քրեական դատավարության օրենսգիրքը կազմել այնպես, որպեսզի այն չհակասի մարդու իրավունքների երաշխիքներին և ընդունել այն որքան հնարավոր է շուտ»,- ասաց նա:
Ա.Ղազարյանը պարզաբանեց, որ հասարակությունը, իրավակիրառողները պահանջում են նոր քրեական դատավարության օրենսգիրք, որի նախագծում որոշ նոր գաղափարներ ամբողջությամբ բխում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, ինչպես նաեւ Վճռաբեկ Դատարանի վերջին մի քանի տարիների նախադեպային իրավունքից:
«Որոշ ոլորտներ կան, որ հենց Վճռաբեկն է հրել, որպեսզի օրենսգրքում ներառեն այդ գաղափարը: Դատական համակարգն առաջ է ընկնում օրենսդիրից, ինչո՞ւ, որովհետև օրենսդիրն է հետ ընկել հասարակական զարգացումներից»,- ասաց Արա Ղազարյանը՝ մասնավորապես նշելով, որ հասարակությունը պահանջում է, որպեսզի, օրինակ, խափանման միջոց կալանքի կիրառումը գնալով նվազի, իսկ դրա համար անհրաժեշտ են մեխանիզմներ, որոնք չկան գործող օրենսգրքում:
«Դուք գիտեք, թե հասարակությունը, մասնավորապես՝ փաստաբանները, ինչ ջանասիրությամբ են դա պահանջում, երբեմն կրքերը բորբոքվում են»,- ասաց նա:
Վճռաբեկ դատարանը, որքան հնարավոր է, որքան իր լիազորությունները թույլ են տալիս, ստեղծում է ինչ-որ երաշխիքներ, սակայն, ըստ Արա Ղազարյանի, դա բավարար չէ, դրանք չեն կարող աշխատել ամբողջությամբ՝ առանց նոր օրենսգրքի:
«Իսկ եթե հանկարծ Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի որոշ կետերով կոնֆլիկտ առաջանա, ոչինչ, դրա համար կա Սահմանադրական դատարան, միշտ կարելի է դիմել ՍԴ և ստանալ կարծիք և տեսնել, թե սահմանադրականության խնդիր կա՞, թե՝ ոչ»:
Այսօրվա դրությամբ, Արա Ղազարյանի դիտարկմամբ, նախագծում կա պոտենցիալ առնվազն մեկ հոդված, որը կարող է հակասահմանադրականության խնդիր առաջացնել:
«Այն կանխավարկածը, որ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում առաջին կալանքի համար հիմնավոր կասկածի առկայությունը բավարար է՝   անկախ նրանից, թե հիմքեր կան, թե՝ ոչ»,- նշեց Արա Ղազարյանը:

Ара Казарян: Общество не потерпит, чтобы принятие нового Уголовно-процессуального кодекса Армении было приостановлено 05/02/2014   16:41  |  Актуальная тема
Нельзя на 2-3 года – до принятия новой Конституции приостановить принятие нового Уголовно-процессуального кодекса, общество этого не потерпит. Такое мнение в беседе с корреспондентом, ИА “ФактИнфо” выразил специалист по международному праву Ара Казарян.
“Мы не можем ждать, пока примут новую Конституцию. Лучше, предвосхищая все “за” и “против”, составить таким образом новый Уголовно-процессуальный кодекс, чтобы он не противоречил гарантиям обеспечения права и принять его как можно скорее”, - отметил он.
А. Казарян пояснил, что общество, правоприменители, требуют новый УПК, в проекте которого некоторые идеи исходят из прецедентного права последних нескольких лет Европейского суда по правам человека(ЕСПЧ) и Кассационного суда.
“Есть сферы, где именно Кассационный суд подтолкнул к тому, чтобы в Кодекс были внедрены эти идеи. Судебная система опережает кодекс, поскольку законодатель отстал от общественных развитий”, -сказал Ара Казарян. Он, в частности, отметил, что общество требует сокращения случаев применения меры пресечения в виде заключения под стражу, а для этого необходимы механизмы, которых нет в действующем кодексе.
“Вы знаете, с каким усердием общество, в частности, адвокаты, требуют этого, порой даже накаляются страсти из-за этого”, - отметил юрист.
Кассационный суд в рамках своих полномочий создает какие-то гарантии, однако, по словам Ара Казаряна, этого недостаточно; они не могут в полной мере работать без нового кодекса.
“Если же вдруг возникнет конфликт вокруг некоторых пунктов Уголовно-процессуального кодекса, ничего страшного; для этого есть Конституционный суд, куда можно всегда обратиться и определить их конституционность”.
По наблюдениям Ара Казаряна, по состоянию на данный момент в проекте потенциально наличествует как минимум одна статья, которая чревата возникновением проблемы антиконституционности.
“Презумпция, согласно которой наличие обоснованного подозрения является достаточным основанием для первого применения меры пресечения в виде заключения под стражу в случае с тяжкими или особо тяжкими преступлениями вне зависимости от того, есть ли на то основания или их нет”, - отметил А. Казарян.