Պարտադիր բաղադրիչը, ըստ Ա.Աշոտյանի, նախկին կառավարության տեսակետն է 04/30/2014   15:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր կառավարության նիստի ավարտին՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադարձավ երեկ նախարարության շենքի դիմաց, ընդդեմ պարտադիր բաղադրիչի՝ ուսուցիչների կազմակերպած բողոքի ակցիային:
Հիշեցնենք՝ երեկ մի խումբ մանկավարժներ «Դեմ եմ» նախաձեռնության հետ միասին անցկացված բողոքի ակցիայի ժամանակ հյտարարել էին, թե հունվար ամսվանից սկսած իրենց աշխատավարձերից կատարվել են բոլոր պահումները` պահանջելով դադարեցնել անօրինական պահումներն իրենց` առանց այդ էլ ցածր աշխատավարձերից:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ ակցիայի մասնակիցներին 2 անգամ հրավիրել է ` խնդիրները քննարկելու:
«Ես մնում եմ այն կարծիքին, որ փողոցը շատ հարմար տեղ է խնդիրը բարձրաձայնելու համար, բայց հարմար տեղ չէ խնդիրները քննարկելու համար»,- ասաց նախարարը` ևս մեկ անգամ հրավիրելով խնդրով մտահոգ մանկավարժներին իր հետ հանդիպման:
Ինչ  վերաբերում է բուն խնդրին` պարտադիր բաղադրիչին և ուսուցիչների աշխատավարձերից կատարված պահումներին, Արմեն Աշոտյանը կարծիք հայտնեց, թե այդ խնդիրն արդեն կարգավորված է, և «այն շրջաբերականը, որ անհանգստության պատճառ էր դարձել արտահայտում է նախկին կառավարության տեսակետը»:
Իսկ նոր կառավարության տեսակետը, ըստ Ա.Աշոտյանի, «հստակ շարադրել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր 7 կետանոց դրույթներով ելույթում, և հստակ ասվել է, որ նոր օրենսդրական փոփոխություններով դե ֆակտո կասեցվում է պարտադիր բաղադրիչը»:
Անդրադառնալով ուսուցիչների աշխատավարձերից կատարված պահումների հարցին, նախարարի ունեցած տեղեկություններով, այն քաղաքացիները, ովքեր դիմումներ են գրում` խնդրելով իրենց գումարից պահումներ չկատարել, ապրիլ ամսվա աշխատավարձից պահումներ չեն արվի:

Глава Минобрнауки Армении считает вопрос обязательного компонента накопительной пенсионной системы улаженным 04/30/2014   16:41  |  Лента новостей
Министр образования и науки Армен Ашотян сегодня на брифинге с журналистами прокомментировал организованную возле здания Министерства образования и науки Армении акцию протеста против обязательного компонента накопительной пенсионной системы.
Напомним, накануне группа учителей вместе с гражданским движением “Я против” провела акцию протеста, в ходе которой заявила, что с января сего года с их зарплат производятся удержания и потребовала прекратить незаконно взимать деньги с их и без того мизерных зарплат.
Армен Ашотян отметил, что дважды приглашал участников акции обсудить проблемы.
“Я придерживаюсь того мнения, что улица весьма удобное место для озвучивания проблем, но не удобное для их обсуждения”, - отметил глава Минобрнауки Армении, в очередной раз пригласив обеспокоенных возникшими проблемами учителей на дискуссию.
Что касается самой проблемы – обязательного компонента и отчислений с зарплат, то Армен Ашотян выразил мнение, что эта проблема уже урегулирована, и известие, вызвавшее беспокойство, отражает точку зрения бывшего Правительства.
А позицию нового Кабмина, по словам А. Ашотяна, “четко изложил премьер-министр Овик Абраамян в своем состоящем из семи пунктов выступлении, в ходе которого было четко отмечено, что в соответствии с новыми поправками в законодательство действие обязательного компонента в настоящий момент де-факто приостанавливается.
Что же касается фактов удержания сумм из зарплат учителей, по имеющимся у министра сведениям, с апреля не будут производиться удержания с зарплат тех граждан, которые пишут заявления с просьбой не отчислять суммы с их жалованья.